Forane

Forane to lek stosowany w anestezjologii. Jest to środek znieczulający wziewny, który działa poprzez depresję ośrodkowego układu nerwowego, prowadząc do utraty świadomości i odczuć bólowych. Forane jest zwykle stosowany w znieczuleniu ogólnym podczas operacji chirurgicznych. Nie jestem w stanie potwierdzić, czy Forane jest dostępny na receptę na podstawie dostępnych informacji.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Forane jest wziewnym lekiem znieczulającym dostępnym w postaci płynu. Zawiera wyłącznie izofluran – substancja czynna. Lek w specjalnym urządzeniu (parownik) zamienia się w gaz, który po zmieszaniu z tlenem lub mieszaniną tlenu z N2O (podtlenkiem azotu) jest wdychany przez pacjenta.

Lek Forane jest stosowany do wywołania głębokiego snu i pozbawienia czucia bólu (znieczulenie ogólne) u dorosłych i dzieci poddawanych zabiegom chirurgicznym.

Skład

Lek Forane zawiera wyłącznie izofluran. Nie zawiera substancji pomocniczych ani chemicznych stabilizatorów.

Dawkowanie

Dawkę leku Forane, jaką otrzymuje pacjent, ustala anestezjolog i zależy ona od wieku pacjenta, masy ciała i rodzaju zabiegu
chirurgicznego.

Lek Forane jest gazem znieczulającym wdychanym przez pacjenta w czasie zabiegu chirurgicznego.

Lek Forane dostępny jest w postaci płynu, który następnie jest zamieniany w gaz w specjalnie kalibrowanym na izofluran parowniku. Umożliwia to dokładną kontrolę stężenia podawanego leku.

Lek Forane ma charakterystyczny eterowy zapach, a pacjent szybko zapada w sen.

Przedawkowanie

W przypadku przedawkowania lub gdy wydaję się, że doszło do przedawkowania, należy zapewnić drożność dróg oddechowych i rozpocząć wspomaganą lub kontrolowaną wentylację czystym tlenem.

Obserwowano niedociśnienie tętnicze i depresję oddechową. Zaleca się dokładne monitorowanie ciśnienia krwi i oddychania. Konieczne może być zastosowanie leczenia podtrzymującego w celu wyrównania niedociśnienia tętniczego i depresji oddechowej w wyniku zbyt głębokiego znieczulenia.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży, powinna o tym poinformować lekarza prowadzącego lub anestezjologa.

Izofluran można stosować w okresie ciąży tylko wtedy, gdy korzyści są większe niż potencjalne ryzyko.

Jeśli pacjentka karmi piersią powinna poinformować lekarza prowadzącego lub anestezjologa.

Nie wiadomo, czy izofluran lub jego metabolity przenikają do mleka kobiecego i dlatego należy zachować ostrożność podając ten lek kobietom karmiącym piersią.

Ulotka Forane

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Forane (forum)

Stosujesz Forane? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Forane. Podziel się doświadczeniami na forum.