ColoClear

ColoClear to lek zawierający sodu diwodorofosforan jednowodny oraz disodu fosforan bezwodny. Jest to środek przeczyszczający, który zatrzymuje dużą ilość wody w jelicie, co prowadzi do biegunki. Lek jest przeznaczony do oczyszczenia jelita, co jest wymagane jako przygotowanie do niektórych zabiegów diagnostycznych, takich jak kolonoskopia, u osób dorosłych. ColoClear jest wydawany na podstawie recepty.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Coloclear zawiera substancje czynne: sodu diwodorofosforan jednowodny oraz disodu fosforan bezwodny, należące do grupy leków opisywanych jako środki przeczyszczające (bardzo silne środki rozwalniające). Jest stosowany w celu oczyszczenia jelit poprzez zatrzymanie dużej ilości wody w jelicie, w wyniku czego dochodzi do biegunki.

Lek Coloclear tabletki stosowany jest w celu oczyszczenia jelit przed określonymi procedurami diagnostycznymi, takimi jak kolonoskopia.

Coloclear jest przeznaczony dla osób w wieku powyżej 18 lat.

Skład

Substancje czynne leku Coloclear to: 1102 mg sodu diwodorofosforanu jednowodnego i 398 mg disodu fosforanu bezwodnego.

Pozostałe składniki to: makrogol 8000 i magnezu stearynian.

Dawkowanie

Tabletki należy przyjmować doustnie w następujący sposób.

Osoby dorosłe (w wieku powyżej 18 lat):

Zalecana dawka wynosi 32 tabletki. Tabletki przyjmuje się zazwyczaj w następujący sposób:

Wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg kolonoskopii należy przyjmować po 4 tabletki, popijając je 250 ml wody (lub innego klarownego płynu) co 15 minut do przyjęcia łącznie 20 tabletek.

W dniu kolonoskopii (rozpoczynając 3-5 godzin przed zabiegiem) należy przyjmować po 4 tabletki, popijając je co najmniej szklanką (250 ml) wody (lub innego klarownego płynu) co 15 minut do przyjęcia łącznie 12 tabletek.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Coloclear, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Leku Coloclear nie należy przyjmować podczas posiłku. Dzień przed kolonoskopią pacjent może spożyć lekkie, ubogobłonnikowe śniadanie (kawa lub herbata z cukrem lub bez cukru, grzanka, masło lub jego odpowiednik, miód, dżem owocowy bez cząstek owoców) przed godziną 12:00. Po godzinie 12:00, przed przyjęciem leku Coloclear oraz w trakcie jego przyjmowania można wyłącznie pić klarowne płyny, takie jak woda, klarowne gazowane napoje zawierające (lub nie) wodorowęglany, lekka zupa, rozcieńczony sok owocowy bez miąższu, czarna kawa lub słaba herbata.

Lek Coloclear może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Ważne jest, aby przyjmować lek popijając go klarownym płynem w ilości podanej powyżej oraz wypijać duże ilości klarownych płynów w celu uzupełnienia płynów utraconych podczas opróżniania jelita. Jednakże wypicie zbyt dużej ilości płynów może doprowadzić do przewodnienia (określanego także zatruciem wodnym). Objawami podmiotowymi i przedmiotowymi zatrucia wodnego mogą być: nudności i wymioty, bóle głowy, nieostre widzenie, drgawki, spowolnienie oddechu, zmiana osobowości i zachowania (omamy oraz splątanie lub dezorientacja). Nieleczone przewodnienie może prowadzić do obniżenia poziomu sodu we krwi (hiponatremii). To może wywołać bardziej nasilone objawy, takie jak osłabienie mięśni, skurcze mięśni, napady drgawkowe oraz utrata przytomności. Jeśli wystąpi jeden lub kilka z tych objawów, nie należy pić więcej płynów i należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ciąża i karmienie piersią

Przed przyjęciem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Kobiety w ciąży, podejrzewające lub planujące ciążę mogą przyjąć lek Coloclear wyłącznie na zlecenie lekarza. Kobiety karmiące piersią nie powinny kontynuować karmienia dziecka podczas przyjmowania leku Coloclear ani rozpoczynać go ponownie przed upływem 24 godzin od przyjęcia ostatniej dawki.

Ulotka ColoClear

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o ColoClear (forum)

Stosujesz ColoClear? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o ColoClear. Podziel się doświadczeniami na forum.