Konsultacja merytoryczna:

Clobetaxon

Substancją czynną leku Clobetaxon, maść jest klobetazolu propionian, kortykosteroid o bardzo silnym działaniu przeciwzapalnym. Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę.

Lek Clobetaxon, maść jest wskazany u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 12 lat w krótkotrwałym miejscowym leczeniu chorób skóry reagujących na leczenie kortykosteroidami, takich jak:
• łuszczyca (z wyłączeniem zmian uogólnionych),
• liszaj płaski,
• toczeń rumieniowaty (DLE),
• nawracający wyprysk,
• trudne w leczeniu choroby skóry, których dotychczasowe leczenie słabszymi kortykosteroidami okazało się nieskuteczne.

Jaki jest skład Clobetaxon, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest klobetazolu propionian.
1 gram maści zawiera 0,5 mg klobetazolu propionianu.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to glikol propylenowy, sorbitanu seskwioleinian, wazelina biała.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Clobetaxon – jak stosować ten lek?

Clobetaxon, maść jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę.

W chorobowo zmienione miejsca na skórze należy delikatnie wcierać niewielką ilość leku raz lub dwa razy na dobę, rano i wieczorem. Zazwyczaj leczenie lekiem Clobetaxon, maść trwa kilka dni. Należy się upewnić, że zastosowano możliwie najmniejszą dawkę maści. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce (jeśli nie są leczone zmiany na skórze rąk).

Jeśli nie ma poprawy po 2 – 4 tygodniach leczenia, należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego leczenia.

Po uzyskaniu poprawy lekarz będzie stopniowo wycofywał lek Clobetaxon, maść. Lek Clobetaxon, maść należy odstawiać stopniowo. Nie należy gwałtownie przerywać leczenia, gdyż może to doprowadzić do nawrotu choroby.

Jeśli lekarz uzna, że niezbędne jest dalsze leczenie kortykosteroidami, zastosuje inne kortykosteroidy o słabszym działaniu. Lekarz może ponownie zalecić stosowanie leku Clobetaxon, maść w zaostrzeniach choroby.

W stanach opornych na leczenie (np. zmiany łuszczycowe na łokciach i kolanach) lekarz może zalecić stosowanie opatrunku okluzyjnego (np. z folii polietylenowej) tylko na noc. Przynosi to zazwyczaj wyraźną poprawę, która może być podtrzymywana przez stosowanie leku bez opatrunku okluzyjnego.

W przypadku stosowania leku na skórę twarzy należy ograniczyć leczenie do kilku dni i nie stosować opatrunku okluzyjnego.

U osób w podeszłym wieku czy z niewydolnością nerek lub wątroby powinna być stosowana najmniejsza wskazana dawka maści przez najkrótszy czas umożliwiający uzyskanie korzyści z leczenia.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

U dzieci w wieku powyżej 12 lat powinna być stosowana najmniejsza dawka leku przez najkrótszy czas umożliwiający uzyskanie korzyści z leczenia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Wystąpienie objawów ostrego przedawkowania jest mało prawdopodobne. W przypadku długotrwałego lub nieprawidłowego użycia leku należy skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Clobetaxon – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Clobetaxon w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek Clobetaxon, maść w okresie ciąży lub karmienia piersią może być stosowany tylko wtedy, gdy zadecyduje o tym lekarz. Stosowanie tego leku w okresie ciąży lub karmienia piersią powinno być rozważane tylko w przypadku, kiedy spodziewane korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu lub dziecka. Lek Clobetaxon, maść powinno się stosować z minimalną częstością przez maksymalnie krótki czas.

Nie ma danych dotyczących wpływu leku na płodność u ludzi

W okresie karmienia piersią lek Clobetaxon, maść nie powinien być stosowany na pierś, aby zapobiec przypadkowemu spożyciu leku przez noworodka.

Ulotka Clobetaxon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Clobetaxon, 0,5 mg/g, maść (Clobetasoli propionas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 18 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Clobetaxon m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Clobetaxon, 0,5 mg/g, maść (Clobetasoli propionas)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 23 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Clobetaxon?

Cena Clobetaxon i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Clobetaxon.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Clobetaxon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Active Immune (Opakowanie: 30 )Active Immune (Opakowanie: 30 ) to suplement diety zawierający w składzie ekstrakty roślinne i witaminę D3, który może wpłynąć korzystnie na sprawność układu immunologicznego. Preparat ogranicza ryzyko rozwoju infekcji chorobowych.
Zażywanie preparatu może być polecane dla osób profilaktycznie dbających o utrzymanie w odpowiedniej kondycji układu odpornościowego organizmu, szczególnie w okresie nadmiernego narażenia na…

47.40 

Atmewohl Kissenspray Bio (Opakowanie: 30 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

34.99 

Zastosowanie Tormentile Forte (Opakowanie: 20 g)Tormentile Forte (Opakowanie: 20 g) to lek w postaci maści do stosowania na zmiany wypryskowe i trądzik o słabym nasileniu objawów. Może być stosowany w przypadku oparzeń I stopnia. Wspomaga proces regeneracji, ma działanie bakteriobójcze.Efekt działania Tormentile Forte (Opakowanie: 20 g)Tormentile Forte (Opakowanie: 20 g) ma działanie przeciwzapalne i wysuszające, zapobiega „sączeniu się” ran, szczegó…

10.56 

Seboradin Zestaw FitoCell (FitoCell Szampon+FitoCell Serum+Balsam modelujący gratis) (Opakowanie: 200 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

119.85 

Zastosowanie Vichy Mineral 89 booster (Opakowanie: 30 ml)Vichy Mineral 89 booster (Opakowanie: 30 ml) stanowi silnie skoncentrowaną wodę termalną od Vichy (89%) w połączeniu z naturalnym kwasem hialuronowym zapewniając wyjątkową pielęgnację skóry twarzy wymagającej nawilżenia, odżywienia oraz wzmocnienia. Efekt działania Vichy Mineral 89 booster (Opakowanie: 30 ml)Wysoko skoncentrowana w Vichy Mineral 89 booster (Opakowanie: 30 ml) zawiera 15 cennych minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania skóry…

60.90 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief