Konsultacja merytoryczna:

Cervarix

Szczepionka Cervarix jest przeznaczona do stosowania u dziewcząt i kobiet od ukończenia 9 roku życia w celu ochrony przed chorobami spowodowanymi zakażeniem wirusami brodawczaka ludzkiego (wirusy HPV).

Choroby te obejmują:
– raka szyjki macicy,
– zmiany przedrakowe żeńskich narządów płciowych (zmiany w komórkach szyjki macicy, sromu i pochwy z których może rozwinąć się rak)

Typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) zawarte w szczepionce (HPV 16 i 18) są odpowiedzialne za około 70% przypadków występowania raka szyjki macicy oraz 70% związanych z HPV zmian przednowotworowych sromu i pochwy. Inne typy wirusa HPV również mogą powodować raka szyjki macicy. Szczepionka Cervarix nie chroni przed wszystkimi typami wirusa HPV.

Po zaszczepieniu kobiety szczepionką Cervarix, jej system immunologiczny (system obronny organizmu) zacznie wytwarzać przeciwciała przeciwko typom 16 i 18 wirusa HPV. W badaniach klinicznych wykazano, że szczepionka Cervarix zapobiega chorobom związanym z zakażeniem wirusem u kobiet w wieku 15 lat i starszych. Szczepionka stymuluje także wytwarzanie przeciwciał u dziewcząt w wieku 9-14 lat.

Szczepionka Cervarix nie zawiera składników zakaźnych i nie może wywołać chorób spowodowanych wirusem HPV.

Szczepionka Cervarix nie służy do leczenia choroby/zmian wywołanych zakażeniem wirusem HPV, istniejących już w momencie szczepienia.

Szczepionka Cervarix powinna być stosowana zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.

Jaki jest skład Cervarix, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi szczepionki są:
Białko L12,3,4 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 16 20 mikrogramów
Białko L12,3,4 wirusa brodawczaka ludzkiego1 typu 18 20 mikrogramów

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV = Human Papillomavirus)
2z adiuwantem AS04 zawierającym:
3-O-deacylo-4’-monofosforylolipid A (MPL)3 50 mikrogramów
3adsorbowane na wodorotlenku glinu, uwodnionym (Al(OH)3) ogółem 0,5 miligrama Al3+
4białko L1 w postaci niezakaźnych cząstek wirusopodobnych (virus-like particles – VLP) uzyskiwane z wykorzystaniem technologii rekombinacji DNA przy użyciu bakulowirusowego systemu ekspresji, z zastosowaniem owadzich komórek Hi-5 Rix4446 pochodzących z Trichoplusia ni.

– Inne składniki szczepionki to: sodu chlorek (NaCl), sodu diwodorofosforan dwuwodny (NaH2PO4.2 H2O) i woda do wstrzykiwań

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Cervarix – jak stosować ten lek?

Podawanie szczepionki
Szczepionka zostanie podana przez lekarza lub pielęgniarkę domięśniowo w górną część ramienia.

Zalecana dawka
Szczepionka Cervarix jest przeznaczona do stosowania u kobiet i dziewcząt powyżej 9 roku życia.

Łączna liczba dawek będzie zależeć od wieku pacjentki w chwili podania pierwszej dawki:

Pacjentki w wieku 9 do 14 lat:
Podaje się 2 dawki:

Pierwsza dawka: w dowolnie wybranym terminie
Druga dawka: w okresie od 5 do 13 miesięcy po pierwszej dawce

Pacjentki w wieku 15 lat i powyżej:
Podaje się 3 dawki:

Pierwsza dawka: w dowolnie wybranym terminie
Druga dawka: 1 miesiąc po pierwszej dawce
Trzecia dawka: 6 miesięcy po pierwszej dawce

Jeśli jest to pożądane, schemat szczepienia może być zmodyfikowany. W celu uzyskania dalszych informacji należy poradzić się lekarza.

Jeżeli Cervarix (a nie inna szczepionka przeciwko HPV), zostanie podany jako pierwsza dawka szczepienia, zaleca się aby cykl szczepienia został ukończony przy użyciu szczepionki Cervarix.

Nie zaleca się stosowania szczepionki Cervarix u dziewczynek w wieku poniżej 9 lat.

Szczepionka nigdy nie może być podawana dożylnie.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej liczby kapsułek niż zalecana, należy natychmiast zwrócić się do lekarza.

Mogą pojawić się zawroty głowy z następującymi objawami: utrata równowagi, obniżone tętno, nudności, wymioty i uczucie oszołomienia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cervarix – czy mogę spożywać alkohol?

Szczepionka podawana przez wykwalifikowany personel.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cervarix w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, jeśli ciąża wystąpi w czasie trwania cyklu szczepienia lub jeśli pacjentka stara się zajść w ciążę, zaleca się odroczenie lub przerwanie szczepienia do czasu rozwiązania ciąży.

Jeśli pacjentka jest w ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed przyjęciem szczepionki należy poradzić się lekarza.

Ulotka Cervarix – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Cervarix zawiesina do wstrzykiwań Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego [typ 16 i 18] (Rekombinowana, z adiuwantem, adsorbowana)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 41 razy

Rozmiar plku 223.74 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cervarix m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cervarix zawiesina do wstrzykiwań Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego [typ 16 i 18] (Rekombinowana, z adiuwantem, adsorbowana)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 59 razy

Rozmiar plku 479.66 KB

Cena - ile kosztuje Cervarix?

Cena Cervarix i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Cervarix.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Cervarix? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply
75.99 

Zastosowanie Vichy Mineralblend Make-Up podkład nawilżający Nr 18 Copper (Opakowanie: 30 ml) Vichy Mineralblend Make-Up podkład nawilżający Nr 18 Copper (Opakowanie: 30 ml) to podkład z kwasem hialuronowym i wodą termalną Vichy zapewniający głębokie nawilż…

63.19 

Vichy Purete Thermale Mineral Mizellen-milch dry (Opakowanie: 400 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

16.80 

Zastosowanie Ibum Forte kapsułki (Opakowanie: 24 )Ibum Forte kapsułki (Opakowanie: 24 ) to lek przeciwbólowy skierowany do osób dorosłych cierpiących na bóle głowy, zębów, mięśniowo-stawowe, pourazowe, nerwowe, miesiączkowe oraz bóle…

55.99 

Bienensalbe Bdih (Opakowanie: 30 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

83.99 

Zastosowanie Vichy Aqualia Thermal lekki krem z kwasem hialuronowym (Opakowanie: 50 ml)Vichy Aqualia Thermal lekki krem z kwasem hialuronowym (Opakowanie: 50 ml) w 97% składa się z naturalnych składników, które są dobrze tolerowane przez skórę, nawet wraż…

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief