Konsultacja merytoryczna:

Cerdelga

Cerdelga jest lekiem stosowanym do długotrwałego leczenia dorosłych pacjentów z chorobą Gauchera typu 1.

Choroba Gauchera typu 1 jest rzadkim, dziedzicznym schorzeniem, w którym substancja zwana glukozyloceramidem nie jest skutecznie rozkładana przez organizm. W rezultacie glukozyloceramid gromadzi się w śledzionie, wątrobie i kościach. Nagromadzone złogi uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie tych narządów. Cerdelga zawiera jako substancję czynną eliglustat, który ogranicza produkcję glukozyloceramidu i w ten sposób zapobiega jego nagromadzeniu. To z kolei pomaga zajętym narządom pracować lepiej.

Ludzie różnią się pod względem tempa w jakim ich organizm rozkłada ten lek. Dlatego ilość leku we krwi może być różna w zależności od pacjenta, co może wpływać na odpowiedź pacjenta na leczenie. Lek Cerdelga jest przeznaczony do stosowania u pacjentów, których organizm rozkłada lek w prawidłowym tempie (znani jako pacjenci z umiarkowanym metabolizmem i szybkim metabolizmem) lub powolnym tempie (znani jako pacjenci ze słabym metabolizmem). Zanim pacjent rozpocznie stosowanie leku Cerdelga, lekarz prowadzący określi za pomocą prostego testu laboratoryjnego, czy ten lek jest dla pacjenta odpowiedni.

Choroba Gauchera typu 1 jest dożywotnim schorzeniem, dlatego pacjent musi przyjmować ten lek zgodnie z zaleceniami lekarza, aby uzyskać jak najlepsze korzyści.

Jaki jest skład Cerdelga, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest eliglustat (w postaci winianu). Każda kapsułka zawiera 84 mg eliglustatu.

Pozostałe składniki to:
– rdzeń kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna (patrz punkt 2. „Lek Cerdelga zawiera laktozę“), hypromeloza i dibehenian glicerolu; o otoczka kapsułki: żelatyna, krzemian glinowo-potasowy (E555), dwutlenek tytanu (E171), żelaza tlenek żółty (E172) i indygotyna (E132);
– tusz nadruku: politura szelakowa, żelaza tlenek czarny (E172), glikol propylenowy i wodorotlenek amonu.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Cerdelga – jak stosować ten lek?

Jeśli pacjent ma średni lub szybki metabolizm:
Należy połykać w całości jedną 84 mg kapsułkę dwa razy na dobę, popijając wodą. Kapsułkę można przyjmować wraz z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Należy przyjmować jedną kapsułkę rano i jedną wieczorem.

Jeśli pacjent ma słaby metabolizm:
Należy połykać w całości jedną 84 mg kapsułkę raz na dobę, popijając wodą. Kapsułkę można przyjmować wraz z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Należy przyjmować jedną kapsułkę o tej samej porze każdego dnia.

Kapsułki nie wolno otwierać, rozgniatać, rozpuszczać ani rozgryzać przed połknięciem. Jeżeli pacjent nie może połknąć kapsułki w całości, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.

Lek Cerdelga należy przyjmować codziennie tak długo, jak zaleci to lekarz.

Jak wyciągnąć blister zbiorczy z etui
Przyciskając razem kciuk i palec na jednym końcu etui (1), delikatnie pociągnąć za blister zbiorczy, aby otworzyć etui (2).

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej liczby kapsułek niż zalecana, należy natychmiast zwrócić się do lekarza.

Mogą pojawić się zawroty głowy z następującymi objawami: utrata równowagi, obniżone tętno, nudności, wymioty i uczucie oszołomienia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Cerdelga – czy mogę spożywać alkohol?

Należy unikać spożywania grejpfrutów lub soku z grejpfrutów, ponieważ mogą one zwiększyć stężenie leku Cerdelga we krwi.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Cerdelga w okresie ciąży i karmienia piersią?

Udowodniono, że u zwierząt substancja czynna tego leku przenika w śladowych ilościach do mleka matki. Karmienie piersią nie jest zalecane podczas leczenia tym lekiem. Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poinformować o tym lekarza.

Nie jest znany wpływ na płodność w przypadku stosowania standardowych dawek.

Ulotka Cerdelga – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Cerdelga, 84 mg, kapsułki twarde (eliglustat)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 112.99 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Cerdelga m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Cerdelga, 84 mg, kapsułki twarde (eliglustat)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 8 razy

Rozmiar plku 152.04 KB

Cena - ile kosztuje Cerdelga?

Cena Cerdelga i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Cerdelga.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Cerdelga? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Asche Basis krem (Opakowanie: 50 ml)Asche Basis krem (Opakowanie: 50 ml) to wysokiej jakości emulsja typu olej w wodzie (o/w) specjalnie zaprojektowana do codziennej pielęgnacji skóry bardzo suchej, wrażliwej oraz skłonnej do reakcji alergicznych.
Pomaga w pielęgnacji twarzy i ciała, likwiduje uczucie napięcia skóry, a przy tym jest hipoalergiczny i doskonale tolerowany. Asche Basis krem (Opakowanie: 50 ml) idealnie nadaje się…

42.99 

Zastosowanie Paracetamol Biofarm tabletki (Opakowanie: 20 )Paracetamol Biofarm tabletki (Opakowanie: 20 ) to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym do stosowania w przypadku stanów bólowych o nasileniu słabym i umiarkowanym. Może być stosowany przy bólach: zębów, głowy, menstruacyjnych, mięśniowych. Łagodzi gorączkę przy infekcjach wirusowych.
Efekt działania Paracetamol Biofarm tabletki (Opakowanie: 20 )Paracetamol Biofarm tabletki (Opakowanie: 20 ) zawiera paracetamol, jedną z najczęś…

5.34 

Zastosowanie Pyralgina Gorączka saszetki (Opakowanie: 6 )Pyralgina Gorączka saszetki (Opakowanie: 6 ) jest lekiem wskazanym do stosowania w leczeniu gorączki, gdy zastosowanie innych środków i substancji czynnych jest przeciwwskazane lub nieskuteczne.
Efekt działania Pyralgina Gorączka saszetki (Opakowanie: 6 )Pyralgina Gorączka saszetki (Opakowanie: 6 ) należy do nieopioidowych leków przeciwbólowych z grupy pochodnych pirazolonu o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Działa również rozkurczowo…

10.49 

Zastosowanie Cewitan Witamina C 1000 mg tabletki (Opakowanie: 15 )Cewitan Witamina C 1000 mg tabletki (Opakowanie: 15 ) to suplement diety dostarczający do organizmu witaminę C w formie kwasu L-askorbinowego, która wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego.

Preparat przeznaczony jest dla osób doświadczających zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C, szczególnie w chłodniejszych miesiącach roku.

Suplement może być przyjmowany w przypadku występowania deficytów…

6.39 

Zastosowanie Traumeel S tabletki (Opakowanie: 50 szt.)Traumeel S tabletki (Opakowanie: 50 szt.) to zarejestrowany homeopatyczny preparat leczniczy zalecany przy dolegliwościach związanych ze skręceniem stawów czy bólem mięśni. Opracowany na bazie naturalnych składników dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Efekt działania Traumeel S tabletki (Opakowanie: 50 szt.)Traumeel S tabletki (Opakowanie: 50 szt.) łagodzi bolesność oraz usuwa obrzęk powstały…

34.14 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief