Cefixime 200

Cefixime 200 to antybiotyk, który działa na bakterie. Stosuje się go w leczeniu zakażeń bakteriami, powodowanych przez wrażliwe na ten antybiotyk szczepy mikroorganizmów. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują zakażenia dróg moczowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc oraz niepowikłanej rzeżączki.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Cefixime 200 należy do grupy leków o nazwie cefalosporyny, które stosuje się w leczeniu zakażeń.

Cefixime 200 stosuje się w leczeniu:
• zakażenia ucha środkowego;
• zakażenia zatok;
• zakażenia gardła;
• zakażenia wywołującego nagłe nasilenie się przewlekłego zapalenia oskrzeli;
• ciężkich zakażeń płuc (zapalenia płuc) nabytych poza szpitalem;
• zakażeń dróg moczowych.

Skład

Substancją czynną jest cefiksym. Każda tabletka powlekana zawiera 223,81 mg cefiksymu trójwodnego, co odpowiada 200 mg cefiksymu bezwodnego.

Tabletka zawiera także: wapnia wodorofosforan bezwodny, skrobię żelowaną, kukurydzianą, celulozę mikrokrystaliczną, krzemionkę koloidalną bezwodną, magnezu stearynian i otoczkę Opadry White (Y-1-7000).

Opadry White (Y-1-7000) zawiera hypromelozę 2910 5 cP, tytanu dwutlenek (E 171) i makrogol 400.

Dawkowanie

Dawkowanie
Lekarz zdecyduje, jaka dawka leku Cefixime 200 jest właściwa i zaleci, jak długo należy stosować lek. Liczba tabletek leku Cefixime 200, którą należy stosować, zależy od stanu pacjenta. Należy postępować ściśle według zaleceń lekarza i nigdy nie zmieniać dawki samodzielnie. W razie wątpliwości związanych z dawką leku lub porą jego przyjmowania, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawka zwykle stosowana u dorosłych
Dawka stosowna zwykle u dorosłych, to jedna do dwóch tabletek leku Cefixime 200 na dobę. Jeśli pacjentowi przepisano dwie tabletki 200 mg leku Cefixime na dobę, można je podawać w dawce pojedynczej lub w dwóch dawkach podzielonych. Jeśli lekarz przepisał jedną dawkę na dobę, należy ja przyjmować co 24 godziny. Jeśli lekarz przepisał dwie dawki na dobę, należy je przyjmować co 12 godzin (wygodnie jest przyjmować pierwszą dawkę rano, a drugą wieczorem). Lek należy zawsze przyjmować o tej samej porze dnia.

Osoby w podeszłym wieku
Dawki u osób w podeszłym wieku są takie same, jak u dorosłych, jeśli czynność nerek jest prawidłowa.

Młodzież w wieku 12 lat i starsza
Młodzieży w wieku 12 lat i starszej podaje się tę samą dawkę, co dorosłym.

Dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat
Dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 11 lat należy podawać Cefixime raczej w postaci zawiesiny doustnej (płynu przyjmowanego doustnie) niż w postaci tabletek.

Dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy
Nie zaleca się stosowania leku Cefixime 200 u dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przypadkowo zażyje zbyt wiele tabletek lub dziecko połknie tabletkę leku Cefixime 200, należy natychmiast skontaktować się z oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala lub z lekarzem.

Jedzenie i picie (alkohol)

Cefixime 200 można przyjmować z jedzeniem lub bez. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży, może być w ciąży lub karmi piersią, powinna skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Cefixime 200

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie o Cefixime 200 (forum)

Stosujesz Cefixime 200? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Cefixime 200”

  1. Dzięki leku Cefiksym nie muszę martwić się upławami i nieregularnymi miesiączkami. Nawet nie przypuszczałabym, że złapałam rzeżączkę. Na szczęście moja ginekolog to wychwyciła. Nie sądziłam, że infekcja daje takie niepozorne objawy. Zadziałał i na tym zależało mi najbardziej. Nie sądziłam jednak, że po zażyciu będę miała tak paskudny ból głowy. Jeżeli ktoś jest wrażliwy, może odczuć, że zażył lek.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cefixime 200. Podziel się doświadczeniami na forum.