Calciumfolinat-Ebewe

Calciumfolinat-Ebewe to lek, który zawiera substancję czynną folinian wapnia. Jest stosowany w celu ograniczenia toksyczności i neutralizowania działania antagonistów kwasu foliowego, takich jak metotreksat, stosowany w terapii cytotoksycznej oraz w przypadku przedawkowania antagonistów kwasu foliowego, u dorosłych i dzieci. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Calciumfolinat-Ebewe jest stosowany w celu zmniejszenia toksyczności i neutralizowania antagonistów kwasu foliowego takich jak metotreksat.
Lek Calciumfolinat-Ebewe jest stosowany u dzieci i u dorosłych w celu zmniejszenia działań niepożądanych antagonistów kwasu foliowego (np. metotreksat stosowany w terapii cytotoksycznej), oraz w przypadku przedawkowania leków tej grupy.
Folinian wapnia wykorzystywany jest także w celu biochemicznego modulowania działania 5-fluoruracylu i zwiększenia jego działania przeciwnowotworowego.

Skład

Każda kapsułka zawiera 19,06 mg folinianu wapnia x 5 H2O, co odpowiada 15 mg kwasu folinowego.

Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, kroskarmeloza sodowa.
Skład kapsułki żelatynowej: żelatyna, woda oczyszczona, tytanu dwutlenek (E 171), indygotyna (E132), żółty tlenek żelaza (E 172).

Dawkowanie

Lek Calciumfolinat-Ebewe kapsułki twarde jest przeznaczony do podawania doustnego.

Lek Calciumfolinat-Ebewe należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dawkowanie i czas stosowania folinianu wapnia zależy przede wszystkim od rodzaju terapii i dawkowania metotreksatu, wystąpienia objawów działania toksycznego oraz indywidualnej zdolności wydalania metotreksatu. Zazwyczaj pierwszą dawkę folinianu wapnia, wynoszącą 15 mg (6-12 mg/m2 pc.) należy podać w ciągu 12 do 24 godzin (najpóźniej 24 godziny) po rozpoczęciu wlewu metotreksatu. Dawkę powtarza się co 6 godzin w ciągu 72 godzin. Po podaniu kilku dawek parenteralnie leczenie może być zmienione na podanie doustne. Lekarz może zdecydować o zmianie sposobu podawania leku na podstawie stanu pacjenta i już podanej dawki metotreksatu. Podczas leczenia lekarz może zalecić podanie dodatkowych płynów lub wykonanie badań.

Dawki powyżej 50 mg należy podawać parenteralnie, większe dawki nie prowadzą do zwiększenia stężenia leku we krwi ze względu na wysycenie jelitowego wchłaniania folinianu wapnia.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy natychmiast zwrócić się do lekarza.

Nie opisano przypadków przedawkowania leku. Jednakże nadmierna ilość folinianu wapnia może znosić chemioterapeutyczne działanie antagonistów kwasu foliowego.

W przypadku przedawkowania 5-fluorouracylu i folinianu wapnia należy postępować zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi przedawkowania 5-fluorouracylu.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Nie prowadzono badań u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Stosowanie metotreksatu i 5-fluorouracylu jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

W przypadku konieczności stosowania metotreksatu lub innych antagonistów folinianu w czasie ciąży lub laktacji, nie ma ograniczeń odnośnie stosowania folinianu wapnia w celu zmniejszenia toksyczności i neutralizowania efektów toksycznych.

Brak danych dotyczących przenikania folinianu wapnia do mleka matki. Folinian wapnia może być stosowany w okresie karmienia piersią, jeśli jest to konieczne ze względów terapeutycznych.

Ulotka Calciumfolinat-Ebewe


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Calciumfolinat-Ebewe (forum)

Stosujesz Calciumfolinat-Ebewe? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Calciumfolinat-Ebewe. Podziel się doświadczeniami na forum.