Axympa

Axympa to lek, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu różnych stanów, w tym depresji, zaburzeń lękowych, fobii społecznej oraz napadów paniki z agorafobią lub bez niej. Dawkowanie i sposób podania leku zależy od stanu zdrowia pacjenta i powinno być ustalone przez lekarza. Wszelkie pytania dotyczące tego leku powinny być skierowane do profesjonalnego pracownika służby zdrowia.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Axympa zawiera substancję zwaną kwasem mykofenolowym. Należy do grupy leków zwanych lekami immunosupresyjnymi.

Axympa jest stosowany w zapobieganiu odrzucania przeszczepionej nerki, poprzez hamowanie czynności układu immunologicznego. Jest stosowany w skojarzeniu z innymi lekami zawierającymi cyklosporynę i kortykosteroidy.

Skład

Substancją czynną leku jest kwas mykofenolowy (w postaci mykofenolanu sodu).

180 mg, tabletki dojelitowe
Każda tabletka leku Axympa zawiera 180 mg kwasu mykofenolowego.

Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna (E460), kroskarmeloza sodowa (E468), powidon K30 (E1201), talk (E553b), krzemionka koloidalna bezwodna (E551), magnezu stearynian (E470b).

Otoczka tabletki: Kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1), talk (E553b), tytanu dwutlenek (E 171), trietylocytrynian (E1505), krzemionka koloidalna bezwodna (E551), sodu wodorowęglan (E500), żelaza tlenek żółty (E 172), indygokarmin, lak aluminiowy (E 132), sodu laurylosiarczan (E487).

Nadruk na tabletce: Szelak, częściowo estryfikowany (E904), żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy (E1520).

360 mg, tabletki dojelitowe
Każda tabletka leku Axympa zawiera 360 mg kwasu mykofenolowego.

Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna (E460), kroskarmeloza sodowa (E468), powidon K30 (E1201), talk (E553b), krzemionka koloidalna bezwodna (E551), magnezu stearynian (E470b).
Otoczka tabletki: Kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (1:1), talk (E553b), tytanu dwutlenek (E 171), trietylocytrynian (E1505), krzemionka koloidalna bezwodna (E551), sodu wodorowęglan (E500), żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), sodu laurylosiarczan (E487).

Nadruk na tabletce: Szelak, częściowo estryfikowany (E904), żelaza tlenek czarny (E 172), glikol propylenowy (E1520).

Dawkowanie

Jaką dawkę przyjmować
Zalecana dawka dobowa leku Axympa to 1440 mg (8 tabletek leku Axympa 180 mg / 4 tabletki leku Axympa 360 mg),), przyjmowane jako 2 oddzielne dawki po 720 mg każda (4 tabletki leku Axympa 180 mg / 2 tabletki leku Axympa 360 mg). Tabletki należy przyjmować rano i wieczorem. Pierwszą dawkę 720 mg należy przyjąć w ciągu 72 godzin po przeszczepieniu.

W przypadku ciężkich zaburzeń czynności nerki
Dobowa dawka nie powinna być większa niż 1440 mg (8 tabletek leku Axympa 180 mg / 4 tabletki leku Axympa 360 mh).

Stosowanie leku Axympa
Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Nie należy łamać ani kruszyć tabletek. Nie należy stosować tabletek, które zostały pokruszone lub podzielone.

Leczenie powinno trwać tak długo, jak długo potrzebna jest immunosupresja, aby zapobiec odrzucaniu przeszczepionego narządu przez organizm.

Przedawkowanie

Jeżeli zastosowano więcej tabletek leku Axympa niż było zalecone lub jeśli ktoś inny zażył lek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Może być konieczna pomoc medyczna. Należy wziąć ze sobą tabletki i pokazać je lekarzowi lub personelowi szpitala. Jeśli pacjent nie ma już tabletek, powinien wziąć ze sobą puste opakowanie.

Jedzenie i picie (alkohol)

Axympa może być zażywany z jedzeniem lub bez. Pacjent powinien zdecydować się na jedną z możliwości i kontynuować przyjmowanie leku w wybrany sposób, w celu uzyskania pewności, że lek jest wchłaniany w takim samym stopniu każdego dnia.

Ciąża i karmienie piersią

Zaleca się, aby przed rozpoczęciem leczenia lekiem Axympa kobiety upewniły się, że nie są w ciąży, np. uzyskując negatywny wynik testu ciążowego. Ponieważ kwas mykofenolowy może mieć szkodliwy wpływ na płód i może zwiększać ryzyko poronień, leku Axympa nie należy stosować w czasie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Lekarz powinien doradzić pacjentkom antykoncepcję przed rozpoczęciem stosowania leku Axympa.

Pacjentka musi stosować środki antykoncepcyjne przed i w czasie leczenia oraz przez 6. tygodni po zakończeniu przyjmowania leku. Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka zaszła w ciążę w trakcie stosowania leku Axympa.

Nie wiadomo, czy Axympa jest wydzielany do mleka kobiecego. Nie należy karmić piersią w czasie leczenia i przez 6. tygodni po zakończeniu stosowania leku Axympa.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Zalecane jest, aby mężczyźni aktywni seksualnie stosowali prezerwatywy w czasie leczenia oraz przez 13. tygodni po przyjęciu ostatniej dawki produktu leczniczego Axympa. Zalecane jest aby partnerki mężczyzn przyjmujących produkt leczniczy Axympa stosowały środki antykoncepcyjne o dużej skuteczności w czasie leczenia mężczyzny oraz 13. tygodni po przyjęciu przez niego ostatniej dawki produktu leczniczego Axympa.

Ulotka Axympa


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Axympa (forum)

Stosujesz Axympa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Axympa. Podziel się doświadczeniami na forum.