Aimovig

Aimovig zawiera substancję czynną erenumab. Należy ona do grupy leków zwanych przeciwciałami monoklonalnymi.

Lek działa poprzez blokowanie aktywności cząsteczki CGRP, która ma związek z migreną (CGRP to skrót oznaczający peptyd pochodny genu kalcytoniny).

Lek jest stosowany w zapobieganiu migrenie u osób dorosłych, u których w chwili rozpoczynania leczenia lekiem Aimovig występują przynajmniej 4 dni z migreną w miesiącu.

Jaki jest skład Aimovig, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest erenumab. Każda ampułko-strzykawka zawiera 70 mg erenumabu.

Pozostałe składniki to: sacharoza, polisorbat 80, sodu wodorotlenek, kwas octowy lodowaty, woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Aimovig – jak stosować ten lek?

Jeśli po 3 miesiącach stosowania pacjent nie zauważy poprawy, należy skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje czy należy kontynuować leczenie.

Jesli lekarz przepisał lek w dawce 70 mg, pacjent powinien przyjmować jedno wstrzyknięcie co 4 tygodnie. Jesli lekarz przepisał lek w dawce 140 mg, pacjent powinien przyjmować 2 wstrzyknięcia raz na 4 tygodnie. Drugie wstrzykniecie należy wykonać bezpośrednio po pierwszym wkłuwając igłę w inne miejsce. Należy upewnić się, że wstrzyknięto całą zawartość obu strzykawek.

Aimovig jest podawany we wstrzyknięciu pod skórę (zwanym wstrzyknięciem podskórnym). Wstrzyknięcie może być wykonane przez pacjenta lub opiekuna pacjenta w brzuch lub udo. Lek może być podany również wzewnętrzną powierzchnię górnej części ramienia, ale tylko, jeśli wstrzyknięcie wykonuje inna osoba. Jeśli pacjent potrzebuje 2 wstrzyknięć, należy podawać je w różne miejsca , aby uniknąć stwardnienia skóry, nie należy podawać w miejsca gdzie skóra jest bolesna, stłuczona, zaczerwieniona lub stwardniała.

Lekarz prowadzący lub pielęgniarka przeszkolą pacjenta lub opiekuna pacjenta w zakresie prawidłowego przygotowywania i wstrzykiwania leku Aimovig. Nie należy próbować wstrzykiwać leku przed odbyciem takiego szkolenia.

Strzykawki z lekiem Aimovig są przeznaczone wyłącznie do jednorazowego użytku.

Szczegółowa instrukcja jak wstrzykiwać lek, patrz „Instrukcja użycia ampułko-strzykawki z lekiem Aimovig” na końcu załączonej ulotki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent otrzymał większą ilość leku niż powinien lub jeśli dawka leku została podana wcześniej niż powinna, należy powiedzieć o tym lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aimovig – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Aimovig w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Lekarz zdecyduje czy należy przerwać stosowanie leku u pacjentki w ciąży.

Karmienie piersią
Wiadomo, że przeciwciała monoklonalne, jak Aimovig, przenikają do mleka kobiecego w ciągu pierwszych kilku dni po urodzeniu, ale po tym okresie lek Aimovig może być stosowany. Pacjentka powinna porozmawiać z lekarzem na temat stosowania leku Aimovig podczas karmienia piersią, ponieważ lekarz może pomóc jej zdecydować czy należy zaprzestać karmienia piersią, czy przerwać stosowanie leku Aimovig.

Ulotka Aimovig – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Aimovig, 70 mg, roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (erenumab)


Aimovig, 70 mg, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu (erenumab)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Aimovig m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Aimovig, 70 mg, roztwór do wstrzykiwań: w ampułko-strzykawce/ we wstrzykiwaczu (erenumab)

Opinie o Aimovig - forum pacjentów

Stosujesz Aimovig? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

6 komentarzy do wpisu „Aimovig”

 1. Biore lek 140od ponad roku,z neurologiem odstawilismy lek Bo byla znakomita poprawa(bole20dni w miesiacu,zmniejszyly sie do 1-2dni w miesiacu)ale bez aimovig nawrocily 24dni de silnego bolu glowy,szpital,kortizony i triptany nie de pomagaly.Tydzien temu dostalam zastrzyk,odpokac glowa nie boli,nastepny za 28dni.Super lek

  Odpowiedz
  • Aimovig brałam ponad rok ,bole glowy zmniejszyły się do zera ,kiedy skonczylam po miesiącu bole glowy wróciły bardzo mocne.

   Odpowiedz
 2. Aimovig biorę od ponad roku,lek jak dla mnie bardzo pomocny ,u mnie bardzo duza poprawa ,całkiem inne życie normalne,praktycznie bez bólu ,przed bóle migrenowe występowały do 14 razy na miesiąc …u mnie żadnych skutków ubocznych ..pytanie tylko co dalej ile jeszcze brać i czy migreny nie powrócą…

  Odpowiedz
 3. Moj 27 letni syn po 2 dawce aimowig 70 dostal bólów nóg od bioder do stop a po nastepnych 3 tyg.piekace bole sa w calym ciele ,wizyty u neurologow i na 2 SORach nie wniosly nic nowego,wyniki dobre a ból nie ustepuje.
  Moze koś pomoże we wskazaniu wlasciwego leczenia tych dolegliwosci.
  Lekarze twierdza ze są to objawy uboczne stosowania tego leku

  Odpowiedz

Dodaj komentarz