Clindamycin Kabi

Clindamycin Kabi to antybiotyk z grupy linkozamidów, który działa na bakterie hamując ich rozwój. Jest stosowany w leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klindamycynę. Wskazania do stosowania obejmują zakażenia kości i stawów, zakażenia ucha, nosa oraz gardła, zakażenia w obrębie zębów i odzębowe zapalenia kości szczęki i żuchwy, zakażenia dolnych dróg oddechowych, zakażenia w obrębie jamy brzusznej, zakażenia w obrębie miednicy i żeńskich narządów płciowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz płonicę. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Clindamycin Kabi zawiera substancję czynną  klindamycynę (w postaci fosforanu). Klindamycyna jest antybiotykiem. Clindamycin Kabi stosuje się w leczeniu ciężkich zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na klindamycynę. W zakażeniach bakteriami tlenowymi klindamycyna stanowi alternatywne leczenie wówczas, gdy inne leki przeciwbakteryjne są nieskuteczne lub przeciwwskazane (np. u pacjentów uczulonych na penicyliny). Jeśli zakażenie jest wywołane bakteriami beztlenowymi, lekarz może rozważyć zastosowanie klindamycyny jako leku pierwszego wyboru.

Klindamycynę stosuje się w leczeniu:
­- zakażeń kości i stawów;
­- przewlekłych zakażeń zatok przynosowych;
­- zakażeń dolnych dróg oddechowych;
­- zakażeń w obrębie jamy brzusznej (zapalenie otrzewnej);
­- zakażeń narządów płciowych;
­- zakażeń skóry i tkanek miękkich.

Skład

Substancją czynną leku jest klindamycyna.
Jeden mililitr roztworu do wstrzykiwań zawiera 150 mg klindamycyny (w postaci fosforanu).
Jedna ampułka 2 ml zawiera 300 mg klindamycyny.
Jedna ampułka 4 ml zawiera 600 mg klindamycyny.
Jedna ampułka 6 ml zawiera 900 mg klindamycyny.
­
Pozostałe składniki to: alkohol benzylowy (18 mg w 2 ml, 36 mg w 4 ml oraz 54 mg w 6 ml), disodu edetynian, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH) oraz woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Clindamycin Kabi podaje się we wstrzyknięciu domięśniowym (w mięsień) w postaci nierozcieńczonego roztworu lub, po rozcieńczeniu, w infuzji dożylnej (do żyły). Lek zazwyczaj jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę.

Lekarz ustala dawkę klindamycyny odpowiednią dla danego pacjenta.

Zwykle stosowana dawka u dorosłych pacjentów i młodzieży w wieku powyżej 12 lat wynosi:
– w leczeniu mniej skomplikowanych zakażeń: 8 do 12 ml leku Clindamycin Kabi na dobę (co odpowiada 1,2 do 1,8 g klindamycyny)
­- w leczeniu ciężkich zakażeń: 12 do 18 ml leku Clindamycin Kabi (co odpowiada 1,8 do 2,7 g klindamycyny)

w dwóch do czterech równych dawkach.

Maksymalna dawka dobowa u dorosłych pacjentów i młodzieży w wieku powyżej 12 lat wynosi zwykle 18 ml leku Clindamycin Kabi (co odpowiada 2,7 g klindamycyny) w dwóch do czterech równych dawkach. W zakażeniach zagrażających życiu można podawać dawki do 4,8 g na dobę.

U pacjentów z chorobami wątroby lub nerek metabolizm klindamycyny jest osłabiony. W większości przypadków zmniejszenie dawki leku nie jest jednak konieczne. Zaleca się kontrolowanie stężenia klindamycyny we krwi.

Klindamycyna nie jest usuwana z organizmu podczas hemodializy. Z tego względu nie ma konieczności podawania dializowanym pacjentom dodatkowych dawek leku przed ani po hemodializie.

Stosowanie u dzieci
W zależności od ciężkości i umiejscowienia zakażenia, dawka u dzieci w wieku od 4 tygodni do 12 lat wynosi od 15 do 40 mg klindamycyny na kg masy ciała w trzech lub czterech równych dawkach.
Czas trwania leczenia zależy od rodzaju oraz stopnia zaawansowania choroby

Przedawkowanie

Lek podawany jest przez fachowy personel medyczney.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli:
­- jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży – po ocenie stosunku korzyści do ryzyka związanego z zastosowaniem klindamycyny lekarz zadecyduje w jaki sposób stosować Clindamycin
Kabi
-­ karmi piersią – lek ten może przenikać do mleka matki i u karmionego piersią niemowlęcia może wystąpić uczulenie (nadwrażliwość), biegunka lub zakażenia grzybicze.

Ulotka Clindamycin Kabi

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Clindamycin Kabi (forum)

Stosujesz Clindamycin Kabi? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Clindamycin Kabi. Podziel się doświadczeniami na forum.