Metafen

Metafen to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: ibuprofen i paracetamol. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Jest wskazany do stosowania w przypadku bólów różnego pochodzenia, takich jak bóle głowy, migrena, bóle menstruacyjne, bóle zębów, bóle mięśni, bóle kości i stawów, bóle lędźwiowo-krzyżowe, bóle pourazowe oraz nerwobóle. Może być również stosowany w celu obniżenia gorączki.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Metafen jest lekiem w postaci tabletek do podawania doustnego. Zawiera dwie substancje czynne ibuprofen oraz paracetamol wykazujące działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Wskazania do stosowania:
• bóle różnego pochodzenia, w tym:
– bóle głowy
– migrena
– bóle menstruacyjne
– bóle zębów
– bóle mięśni
– bóle kości i stawów
– bóle lędźwiowo-krzyżowe
– bóle pourazowe
– nerwobóle
• gorączka.

Skład

Substancjami czynnymi leku są ibuprofen oraz paracetamol.

Ponadto lek zawiera powidon, skrobię żelowaną, celulozę mikrokrystaliczną, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Lek przeznaczony do stosowania doustnego.

Zalecane jest następujące dawkowanie:

Dorośli: jednorazowo 1 lub 2 tabletki.
W razie konieczności dawkę można powtarzać do trzech razy na dobę.
Nie stosować więcej niż 6 tabletek na dobę.

Dzieci w wieku powyżej 12 lat: jednorazowo 1 tabletkę.
W razie konieczności dawkę można powtarzać do trzech razy na dobę.
Nie stosować więcej niż 3 tabletki na dobę.

Jeśli dolegliwości utrzymują się po 3 dniach leczenia należy skontaktować się z lekarzem.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza.

Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów, zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.

Przedawkowanie

Lek Metafen należy zawsze zażywać zgodnie z zaleceniami. W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku mogą pojawić się objawy przedawkowania. Wczesne objawy przedawkowania są związane z działaniem ibuprofenu, natomiast późniejsze zależne są od paracetamolu. Przedawkowanie ibuprofenu; nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu lub rzadziej biegunka. Mogą także wystąpić szumy uszne, ból głowy i krwawienie z żołądka lub jelit. Ciężkie zatrucie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i objawia się sennością a bardzo rzadko także pobudzeniem i dezorientacją lub śpiączką.

Bardzo rzadko mogą wystąpić napady drgawkowe. Podczas ciężkich zatruć może wystąpić kwasica metaboliczna a czas protrombinowy może być zwiększony. Mogą wystąpić: ostra niewydolność nerek i (lub) uszkodzenie wątroby.

U pacjentów z astmą może wystąpić zaostrzenie objawów astmy. Przedawkowanie paracetamolu; przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie może spowodować w ciągu kilku, kilkunastu godzin objawy takie jak: nudności, wymioty, nadmierne pocenie, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia, pomimo, że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie daje o sobie znać rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast zwrócić się do lekarza. Leczenie zatrucia powinno odbywać się w szpitalu, w warunkach intensywnej opieki zdrowotnej.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Metafen zaleca się przyjmować po posiłku.

Ciąża i karmienie piersią

Lek jest przeciwwskazany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Ulotka Metafen

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Metafen (forum)

Stosujesz Metafen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

1 komentarz do “Metafen”

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Metafen. Podziel się doświadczeniami na forum.