Citropepsin

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaPepsyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Citropepsin?

Citropepsin jest lekiem zawierającym jako substancję czynną pepsynę – enzym uczestniczący w procesie trawienia białek. W organizmie pepsyna powstaje w żołądku pod wpływem kwasu solnego z pepsynogenu, który jest wytwarzany przez grupę komórek błony śluzowej żołądka. Aktywność pepsyny jest najwyższa w środowisku kwaśnym (takie właśnie środowisko zapewnia kwas solny znajdujący się w żołądku).

Wskazania do stosowania
− Niedostateczne wydzielanie soku żołądkowego oraz bezkwaśność.
− Brak łaknienia i dolegliwości dyspeptyczne.

Jaki jest skład Citropepsin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest pepsyna (1:4000) o aktywności nie mniej niż 1280 Ph. Eur. U./g.

Pozostałe składniki to:
kwas cytrynowy bezwodny, sodu diwodorofosforan dwuwodny, sorbitol ciekły krystalizujący, sodu benzoesan, sacharoza, substancja poprawiająca smak i zapach truskawkowa, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Citropepsin – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka

Dorośli i dzieci
Doustnie: zwykle 5 do 10 ml (1 lub 2 łyżeczki do herbaty) na 15–20 minut przed posiłkiem, 3 razy na dobę. Citropepsin można również przyjmować po rozcieńczeniu 15 ml (1 łyżka stołowa) leku w około 125 ml (1/2 szklanki) przegotowanej wody. 5 ml płynu doustnego odpowiada 5,875 g.

Pacjenci w podeszłym wieku
Bez zmian dawkowania.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek
Bez zmian dawkowania.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Dotychczas nie odnotowano ani jednego przypadku przedawkowania leku. W przypadku przyjęcia znacznie większej dawki leku niż zalecana należy jak najszybciej podjąć próbę usunięcia go z żołądka poprzez sprowokowanie wymiotów i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Citropepsin – czy mogę spożywać alkohol?

Citropepsin należy przyjmować przed posiłkami.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Citropepsin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Citropepsin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Citropepsin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Citropepsin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Citropepsin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Citropepsin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Citropepsin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz