Podmiot odpowiedzialny | Alk-Abello A/S |
Kod ATC | V01AA03 |
Procedura | DCP |
Substancja | Standaryzowany wyciąg alergenowy roztoczy kurzu domowego |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Acarizax?
ACARIZAX zawiera wyciąg alergenowy roztoczy kurzu domowego. Lek ma postać liofilizatu doustnego, jest podobny do tabletki, ale bardziej miękki i wchłania się do ustroju po umieszczeniu go pod językiem.
ACARIZAX jest stosowany w leczeniu alergicznego nieżytu nosa (zapalenia śluzówki nosa) u dorosłych i młodzieży (w wieku od 12 do 65 lat) i powiązanej astmy alergicznej u dorosłych (w wieku od 18 do 65 lat), wywołanych roztoczami kurzu domowego.
ACARIZAX zwiększa tolerancję immunologiczną (zdolność organizmu do radzenia sobie) na roztocze kurzu domowego. Może upłynąć od 8 do 14 tygodni zanim pacjent zauważy jakąkolwiek poprawę.
Lekarz oceni występujące objawy alergiczne i wykona testy skórne i (lub) zleci badanie krwi, aby zdecydować, czy lek ACARIZAX powinien być zastosowany.
Pierwsza dawka liofilizatu doustnego powinna być przyjęta w obecności lekarza. Po przyjęciu pierwszej dawki, pacjent powinien pozostać pod obserwacją personelu medycznego przez co najmniej pół godziny. Zastosowanie takiego środka ostrożności umożliwia ocenę indywidualnej wrażliwości pacjenta na leczenie i omówienie z lekarzem możliwych działań niepożądanych.
ACARIZAX jest przepisywany przez lekarzy z doświadczeniem w leczeniu alergii.
Jaki jest skład Acarizax, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest standaryzowany wyciąg alergenowy roztoczy kurzu domowego Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. Aktywność jednego liofilizatu doustnego jest wyrażona w jednostkach SQ-HDM. Aktywność jednego liofilizatu wynosi 12 SQHDM.
Pozostałe składniki to: żelatyna (pochodząca z ryb), mannitol i sodu wodorotlenek.
Dawkowanie preparatu Acarizax – jak stosować ten lek?
Lek ACARIZAX należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawka wynosi zazwyczaj jeden liofilizat na dobę. Lekarz zadecyduje jak długo należy przyjmować lek ACARIZAX.
Stosowanie u dorosłych i młodzieży
Przed dotknięciem leku należy upewnić się, że ręce są suche. Lek należy przyjmować w następujący sposób:
1. Oderwać pasek oznaczony trójkątami w górnej części opakowania.
2. Oderwać od opakowania liofilizatu doustnego jeden kwadracik wzdłuż linii perforacji.
3. Nie należy wypychać leku przez folię. Może to spowodować jego uszkodzenie, ponieważ lek łatwo pęka. Należy zagiąć zaznaczony narożnik folii, a następnie pociągnąć za niego.
4. Ostrożnie wyjąć lek z folii i niezwłocznie go przyjąć.
5. Lek należy umieścić pod językiem. Powinien on tam pozostawać, aż do rozpuszczenia. Przez pierwszą minutę nie należy przełykać śliny. Nie należy spożywać pokarmów ani napojów przez co najmniej 5 minut.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia zbyt wielu liofilizatów, pacjent może doznawać objawów alergii, w tym miejscowych objawów ze strony jamy ustnej i gardła. W przypadku, gdy objawy są ciężkie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Acarizax – czy mogę spożywać alkohol?
Przez 5 minut po przyjęciu tego leku należy powstrzymać się od jedzenia i picia.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Acarizax w okresie ciąży i karmienia piersią?
Obecnie brak jest doświadczeń ze stosowaniem leku ACARIZAX podczas ciąży. Nie należy rozpoczynać leczenia lekiem ACARIZAX podczas ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia, powinna porozmawiać z lekarzem, czy może kontynuować leczenie tym lekiem.
Obecnie brak jest doświadczeń ze stosowaniem leku ACARIZAX podczas karmienia piersią. Nie przewiduje się wpływu leku na dziecko karmione piersią. Należy porozmawiać z lekarzem, czy można kontynuować przyjmowanie leku ACARIZAX podczas karmienia dziecka piersią.
Ulotka Acarizax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Acarizax przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Acarizax - 12 SQ-HDM, Liofilizat podjęzykowy (Standaryzowany wyciąg alergenowy roztoczy kurzu domowego (Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farina)) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Acarizax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Acarizax - 12 SQ-HDM, Liofilizat podjęzykowy (Standaryzowany wyciąg alergenowy roztoczy kurzu domowego (Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farina)) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Acarizax w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Acarizax - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Acarizax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Jestem w trakcie czteromiesięcznej terapii preparatem Acarizax i na tym etapie nie dostrzegam jeszcze znaczącej poprawy swojego stanu zdrowia. Być może okres stosowania leku jest jeszcze zbyt krótki, by zauważyć pełne efekty terapeutyczne. Wiem, że w przypadku tego typu leków proces leczenia wymaga cierpliwości, dlatego będę kontynuował terapię zgodnie z zaleceniami. Z zainteresowaniem obserwuję swój organizm pod kątem potencjalnych zmian i reakcji na lek.
Stosuję Acarizax od 2 lat. Poprawa nastąpiła po kilku miesiącach. Teraz się zastanawiam, czy jest sens kontynuowania, bo lek jest bardzo drogi. Alergolog zalecił stosowanie od 3 do 5 lat, rzekomo żeby efekt się utrwalił.
Warto przecierpieć początkowe efekty uboczne, bo brak alergii na roztocze itp. całkowicie zmienia jakość życia.
Stosuję lek Acarizax w ramach terapii odczulającej już od dwóch i pół roku. Efekty są niejednoznaczne – z jednej strony ustąpił pierwotny problem świądu oczu związany z alergią, jednak w trakcie terapii pojawiły się nowe dolegliwości, których wcześniej nie doświadczałem. Do głównych należą duszności, zgaga oraz nieprzyjemny ucisk w klatce piersiowej. Mimo zgłaszania tych objawów, mój alergolog zaleca kontynuację leczenia. Sytuacja jest dla mnie niekomfortowa, ponieważ nowe dolegliwości znacząco wpływają na moje samopoczucie. Zastanawiam się nad zasadnością dalszego przyjmowania leku, biorąc pod uwagę stosunek korzyści do skutków ubocznych.
Alergolog przepisał tę kurację mojemu dziecku, które w tym roku kończy 12 lat. Czy ktoś był w podobnej sytuacji? Według ulotki lek jest przeznaczony dla osób dorosłych. Interesują mnie informacje, czy ten lek jest dopuszczony do stosowania w odczulaniu dzieci i jakie mogą wystąpić skutki uboczne. Dziękuję za odpowiedź lub wskazanie źródła z dodatkowymi informacjami na ten temat.
Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, terapia tym preparatem jest faktycznie zalecana dla pacjentów od 12. roku życia. Jest to istotna informacja dla rodziców rozważających tę opcję leczenia dla swoich dzieci zmagających się z alergią na roztocza kurzu domowego.
Od pewnego czasu zmagam się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami po rozpoczęciu stosowania leku Acarizax. Występuje u mnie uporczywa zgaga oraz znaczny ból w przełyku, który nasila się szczególnie po posiłkach. Niepokojącym objawem jest uczucie cofania się kwasów żołądkowych do przełyku oraz utrzymujący się przez długi czas dyskomfort związany z uczuciem pełności w żołądku. Podczas próby spożywania posiłków pojawia się odruch wymiotny, choć do samych wymiotów nie dochodzi. Te objawy znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie i komfort życia. W takiej sytuacji zdecydowanie zalecam konsultację z lekarzem prowadzącym, który może ocenić, czy należy modyfikować dawkowanie lub rozważyć zmianę leku. Warto również prowadzić dzienniczek objawów, aby lekarz mógł lepiej ocenić sytuację i dostosować odpowiednie leczenie.
Jako alergolog chcę podkreślić, że powinien Pan pilnie skontaktować się ze swoim lekarzem alergologiem prowadzącym terapię Acarizax. Mimo że lek jest przeznaczony do samodzielnego stosowania, wymaga specjalistycznego nadzoru lekarskiego. Immunoterapia swoista to złożona forma leczenia, która musi być prowadzona przez doświadczonego specjalistę alergologa – nie przez innego lekarza i zdecydowanie nie w oparciu o porady internetowe. Nawet tak skuteczny lek jak Acarizax wymaga profesjonalnego monitorowania przez alergologa.