Masz już za sobą etap zakupu certyfikowanego materiału siewnego oraz uzyskania zgody na uprawianie konopi włóknistych na potrzeby własne. Teraz gdy wszystkie niezbędne formalności zostały spełnione, pozostaje odpowiednio przygotować się do uprawy roślin bogatych w CBD. Tylko jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?
Zadbaj o podłoże oraz nawodnienie
Prawdą jest, że konopie nie należą do roślin, które potrzebują szczególnych warunków glebowych do tego, by wzrastać. Jednocześnie zupełnie naturalnym pozostaje to, że na gruntach lepszych klas, będą rosnąć lepiej. Dodatkowo rośliny bobowate, trawy czy zboża stanowią dobry przedplon dla plantacji konopi. Jeśli masz taką możliwość, warto wykorzystać ten potencjał.
Przygotowując stanowisko do uprawy roślin wykorzystywanych później do produkcji oleju CBD, warto zadbać o odczyn gleby. Zbyt kwaśny będzie skutkował niską efektywnością uprawy i słabymi plonami. Profilaktyczne lub interwencyjne wapnowanie pomoże uzyskać odpowiedni odczyn gleby. Zaleca się, aby co najmniej było to pH = 6, choć dobrze, jeśli zmierza w kierunku odczynu obojętnego lub lekko zasadowego.
Konopie są roślinami z głębokim systemem korzeniowym, dlatego przygotowanie podłoża pod uprawę powinno uwzględniać jego dokładne odchwaszczenie. Ugory czy tereny mało zadbane wymagają zniszczenia darni oraz zaorania pługiem.
Należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie uprawy. W tym celu można zastosować mulczowanie, aby zwiększyć retencję wodną i chronić uprawę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zapotrzebowanie roślin pod kątem nawadniania jest najwyższe w okresie, gdy następuje intensywny wzrost łodygi, czyli w okresie czerwca-lipca.
Konopie są również niezwykle odpornymi roślinami, które łatwo adaptują się do różnych warunków. Właściwie w każdym rejonie kraju możliwe jest znalezienie terenów, na których swobodnie (oczywiście po uzyskaniu wszelkich pozwoleń) można uprawiać rośliny bogate w CBD.
Nawożenie uprawy – co za dużo, to niezdrowo
Konopie włókniste zaliczają się do tych roślin, które znacząco reagują na duże dawki nawozów, a także dobrze działa na nie kompost i obornik. W przypadku gdy celem uprawy jest uzyskanie surowca zielarskiego do produkcji oleju CBD, nadmierne nawożenie azotem może jednak działać na niekorzyść i obniżać jakość tego surowca. Jednocześnie nawóz zawierający dużą ilość fosforu i potasu jest pożądany w takich uprawach konopi, aby móc uzyskać obfite kwiatostany do produkcji olejku CBD.
Odpowiedni wysiew nasion
Zarówno ilość nasion do wysiewu, jak i rozstawa rzędów, zależna jest od przeznaczenia uprawy. W przypadku upraw na kwiatostan, które wykorzystuje się do wytwarzania oleju CBD, można rozważyć szersze międzyrzędzie (do 75 cm) – zwłaszcza wtedy, gdy plony będą zbierane ręcznie. Dobrym terminem siewu jest druga połowa maja, a nawet początek czerwca. Wydaje się, że płytki siew, który prowadzi do pełnego pokrycia nasion, jest dobrym i efektywnym sposobem siewu roślin konopnych.
Czy rośliny konopi trzeba pielić?
W skrócie – to zależy. Jeśli plantacja wzrasta w gęstym łanie, właściwie nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych zabiegów rolniczych. Warto jednak wykonać pielenie międzyrzędzi, jeżeli rośliny zostały posiane w szerszych rzędach.
Co warte uwagi: konopie. a co za tym idzie kwiaty do wytwarzania oleju CBD, z powodzeniem można uprawiać bez stosowania środków ochrony roślin (herbicydów), ponieważ są dość odporne na wszelakie choroby i szkodniki.
Bibliografia:
Kowalski, M. Uprawa konopi włóknistych. Praca dyplomowa.
https://kombinatkonopny.pl/wp-content/uploads/2021/03/SGGW-Maciej-Kowalski-Uprawa-konopi.pdf
Ronkiewicz, M. Uprawa konopi włóknistych. Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z Siedzibą w Olsztynie. https://wmodr.pl/files/NNpf2qJ9R6nexHrmXitIuBVKD9v6q9PIIOez5zaU.pdf
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.