Clastodron

Clastodron to lek, który należy do grupy substancji zwanych bisfosfonianami. Substancją czynną leku jest disodu pamidronian. Lek ten jest stosowany w celu obniżenia zwiększonego stężenia wapnia we krwi i zmniejszenia ubytków kości wywołanych przez niektóre typy nowotworów, na przykład raka piersi lub szpiczaka mnogiego. U niektórych pacjentów z tymi typami nowotworów pamidronian jest także stosowany w leczeniu choroby kości. Clastodron jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Clastodron należy do grupy substancji zwanych bisfosfonianami. Pamidronian wpływa na proces tworzenia i niszczenia kości.

Lek ten jest stosowany w celu obniżenia zwiększonego stężenia wapnia we krwi i zmniejszenia ubytków kości wywołanych przez niektóre typy nowotworów, na przykład raka piersi lub szpiczaka mnogiego (rak komórek osocza organizmu). U niektórych pacjentów z tymi typami nowotworów pamidronian jest także stosowany w leczeniu choroby kości. W razie wątpliwości dotyczących stosowania tego leku należy zapytać lekarza prowadzącego.

Skład

Substancją czynną leku jest disodu pamidronian. Każdy mililitr (ml) roztworu zawiera 3 mg, 6 mg lub 9 mg disodu pamidronianu.

Ponadto lek zawiera: mannitol, kwas fosforowy i wodę do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Lek Clastodron podawany jest w postaci bardzo powolnej infuzji dożylnej (do żyły), nigdy w postaci szybkiego wstrzyknięcia. Lekarz prowadzący zdecyduje jaka dawka jest odpowiednia dla pacjenta. W zależności od dawki infuzja będzie trwała od jednej do kilku godzin. Lekarz prowadzący zadecyduje o ilości i częstości podawania infuzji.

Zwykle stosowana dawka na każdy cykl leczenia wynosi pomiędzy 15 mg a 90 mg.

Przedawkowanie

Ponieważ lek Clastodron jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę, nie jest prawdopodobne, żeby pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę leku. Jednakże jeśli pacjent uważa, że otrzymał zbyt duża dawkę leku Clastodron, powinien niezwłocznie poinformować lekarza lub pielęgniarkę. Objawy przedawkowania mogą obejmować drętwienie (parestezje), skurcze mięśni (tężyczka) i zawroty głowy (w wyniku obniżenia ciśnienia tętniczego krwi).

Jeśli pacjent doświadczy takich objawów, powinien niezwłocznie poinformować o tym pielęgniarkę lub lekarza.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

Leku Clastodron nie należy stosować w okresie ciąży, z wyjątkiem zagrażających życiu przypadków wysokiego stężenia wapnia we krwi.

Leku Clastodron nie wolno stosować podczas karmienia piersią.

Ulotka Clastodron

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Opinie o Clastodron (forum)

Stosujesz Clastodron? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Clastodron. Podziel się doświadczeniami na forum.