Clastodron

Clastodron to lek, który należy do grupy substancji zwanych bisfosfonianami. Substancją czynną leku jest disodu pamidronian. Lek ten jest stosowany w celu obniżenia zwiększonego stężenia wapnia we krwi i zmniejszenia ubytków kości wywołanych przez niektóre typy nowotworów, na przykład raka piersi lub szpiczaka mnogiego. U niektórych pacjentów z tymi typami nowotworów pamidronian jest także stosowany w leczeniu choroby kości. Clastodron jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Clastodron. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Clastodron i jakie są wskazania do stosowania?

Lek Clastodron należy do grupy substancji zwanych bisfosfonianami. Pamidronian wpływa na proces tworzenia i niszczenia kości.

Lek ten jest stosowany w celu obniżenia zwiększonego stężenia wapnia we krwi i zmniejszenia ubytków kości wywołanych przez niektóre typy nowotworów, na przykład raka piersi lub szpiczaka mnogiego (rak komórek osocza organizmu). U niektórych pacjentów z tymi typami nowotworów pamidronian jest także stosowany w leczeniu choroby kości. W razie wątpliwości dotyczących stosowania tego leku należy zapytać lekarza prowadzącego.

Kategorie powiązane:
Leki,

Reklama

Jaki jest skład Clastodron, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest disodu pamidronian. Każdy mililitr (ml) roztworu zawiera 3 mg, 6 mg lub 9 mg disodu pamidronianu.

Ponadto lek zawiera: mannitol, kwas fosforowy i wodę do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Clastodron – jak stosować?

Lek Clastodron podawany jest w postaci bardzo powolnej infuzji dożylnej (do żyły), nigdy w postaci szybkiego wstrzyknięcia. Lekarz prowadzący zdecyduje jaka dawka jest odpowiednia dla pacjenta. W zależności od dawki infuzja będzie trwała od jednej do kilku godzin. Lekarz prowadzący zadecyduje o ilości i częstości podawania infuzji.

Zwykle stosowana dawka na każdy cykl leczenia wynosi pomiędzy 15 mg a 90 mg.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ponieważ lek Clastodron jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę, nie jest prawdopodobne, żeby pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę leku. Jednakże jeśli pacjent uważa, że otrzymał zbyt duża dawkę leku Clastodron, powinien niezwłocznie poinformować lekarza lub pielęgniarkę. Objawy przedawkowania mogą obejmować drętwienie (parestezje), skurcze mięśni (tężyczka) i zawroty głowy (w wyniku obniżenia ciśnienia tętniczego krwi).

Jeśli pacjent doświadczy takich objawów, powinien niezwłocznie poinformować o tym pielęgniarkę lub lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Clastodron – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Clastodron w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Clastodron nie należy stosować w okresie ciąży, z wyjątkiem zagrażających życiu przypadków wysokiego stężenia wapnia we krwi.

Leku Clastodron nie wolno stosować podczas karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Clastodron

Ulotka Clastodron – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Clastodron w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Clastodron

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Clastodron? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Clastodron. Podziel się doświadczeniami na forum.