Clastodron

Lek Clastodron należy do grupy substancji zwanych bisfosfonianami. Pamidronian wpływa na proces tworzenia i niszczenia kości.

Lek ten jest stosowany w celu obniżenia zwiększonego stężenia wapnia we krwi i zmniejszenia ubytków kości wywołanych przez niektóre typy nowotworów, na przykład raka piersi lub szpiczaka mnogiego (rak komórek osocza organizmu). U niektórych pacjentów z tymi typami nowotworów pamidronian jest także stosowany w leczeniu choroby kości. W razie wątpliwości dotyczących stosowania tego leku należy zapytać lekarza prowadzącego.

Jaki jest skład Clastodron, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest disodu pamidronian. Każdy mililitr (ml) roztworu zawiera 3 mg, 6 mg lub 9 mg disodu pamidronianu.

Ponadto lek zawiera: mannitol, kwas fosforowy i wodę do wstrzykiwań.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Clastodron – jak stosować ten lek?

Lek Clastodron podawany jest w postaci bardzo powolnej infuzji dożylnej (do żyły), nigdy w postaci szybkiego wstrzyknięcia. Lekarz prowadzący zdecyduje jaka dawka jest odpowiednia dla pacjenta. W zależności od dawki infuzja będzie trwała od jednej do kilku godzin. Lekarz prowadzący zadecyduje o ilości i częstości podawania infuzji.

Zwykle stosowana dawka na każdy cykl leczenia wynosi pomiędzy 15 mg a 90 mg.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ponieważ lek Clastodron jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę, nie jest prawdopodobne, żeby pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę leku. Jednakże jeśli pacjent uważa, że otrzymał zbyt duża dawkę leku Clastodron, powinien niezwłocznie poinformować lekarza lub pielęgniarkę. Objawy przedawkowania mogą obejmować drętwienie (parestezje), skurcze mięśni (tężyczka) i zawroty głowy (w wyniku obniżenia ciśnienia tętniczego krwi).

Jeśli pacjent doświadczy takich objawów, powinien niezwłocznie poinformować o tym pielęgniarkę lub lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Clastodron – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Clastodron w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Clastodron nie należy stosować w okresie ciąży, z wyjątkiem zagrażających życiu przypadków wysokiego stężenia wapnia we krwi.

Leku Clastodron nie wolno stosować podczas karmienia piersią.

Ulotka Clastodron – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Clastodron? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz