Cetirizinum Fair-Med

Cetirizinum Fair-Med to lek przeciwhistaminowy drugiej generacji, który blokuje łączenie się histaminy z receptorami. Jest stosowany w leczeniu i profilaktyce przewlekłego i sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny), sezonowego alergicznego zapalenia spojówek, przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Lek jest dostępny bez recepty.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Cetirizinum Fair-Med jest lekiem przeciwalergicznym (przeciwhistaminowym).

Lek Cetirizinum Fair-Med jest wskazany u dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat
– w celu łagodzenia objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa.
– w celu łagodzenia przewlekłej pokrzywki (przewlekła pokrzywka idiopatyczna).

Skład

Substancją czynną leku Cetirizinum Fair-Med jest cetyryzyny dichlorowodorek. Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg cetyryzyny dichlorowodorku.

Pozostałe składniki to: kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, hypromeloza 6cP i tytanu dwutlenek (E171).

Dawkowanie

Zalecana dawka leku:
Dorośli:
10 mg (1 tabletka) raz na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat:
5 mg (pół tabletki) dwa razy na dobę.
Młodzież w wieku powyżej 12 lat:
10 mg (1 tabletka) raz na dobę.

Przedawkowanie

Jeśli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku Cetirizinum Fair-Med, lub jeżeli dziecko przypadkowo przyjęło lek, należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym w celu uzyskania porady.

Po przedawkowaniu poniższe działania niepożądane mogą wystąpić ze zwiększonym nasileniem. Zgłaszano następujące działania niepożądane: stan splątania, biegunka, zawroty głowy, zmęczenie, ból głowy, złe samopoczucie, rozszerzone źrenice, świąd, niepokój, uspokojenie, senność, osłupienie, przyspieszona akcja serca, drżenie i trudności w oddawaniu moczu.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Cetirizinum Fair-Med można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Brak dowodów na interakcje cetyryzyny w zalecanej dawce z alkoholem (w stężeniu we krwi wynoszącym 0,5 promila, odpowiadającym stężeniu po wypiciu jednego kieliszka wina). Jednak, jak w przypadku wszystkich leków przeciwhistaminowych, zaleca się unikanie równoczesnego spożywania alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Tak jak w przypadku innych leków, należy unikać stosowania leku Cetirizinum Fair-Med u kobiet w ciąży. Przypadkowe przyjęcie leku przez kobietę w ciąży nie powinno mieć szkodliwego wpływu na płód. Jednak należy przerwać przyjmowanie leku.

Nie należy przyjmować leku Cetirizinum Fair-Med w okresie karmienia piersią, ponieważ cetyryzyna przenika do mleka ludzkiego.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Cetirizinum Fair-Med

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie o Cetirizinum Fair-Med (forum)

Stosujesz Cetirizinum Fair-Med? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cetirizinum Fair-Med. Podziel się doświadczeniami na forum.