Celsentri

Celsentri to lek przeciwwirusowy z grupy inhibitorów wejścia. Preparat zawiera substancję czynną marawirok. Jest stosowany w leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwretrowirusowymi u pacjentów zakażonych HIV-1, o ustalonym powinowactwie tylko do koreceptora CCR5, którzy wcześniej byli leczeni tego typu lekami. Lek jest wydawany na receptę do zastrzeżonego stosowania. Nie powinien być stosowany w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu, orzeszki ziemne lub soję.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek CELSENTRI jest lekiem stosowanym w leczeniu zakażenia ludzkim wirusem upośledzenia odporności typu 1 (HIV-1) u dorosłych.

Lek CELSENTRI zawiera substancję o nazwie marawirok. Marawirok należy do grupy leków zwanych antagonistami CCR5. Lek CELSENTRI działa przez zablokowanie receptora o nazwie CCR5, wykorzystywanego przez wirusa HIV w celu przedostania się do wnętrza i zakażenia komórek krwi.

Lek CELSENTRI musi być stosowany w skojarzeniu z innymi lekami, stosowanymi w leczeniu zakażenia HIV. Nazywa się je lekami przeciw HIV lub lekami przeciwretrowirusowymi.

Lek CELSENTRI, stosowany w skojarzeniu z innymi lekami, zmniejsza liczbę wirusów w organizmie i utrzymuje ją na niskim poziomie. W wyniku tego zwiększa się liczba komórek CD4 we krwi pacjenta. Komórki CD4 to rodzaj krwinek białych, które odgrywają ważną rolę, gdyż pomagają organizmowi zwalczać zakażenia.

Skład

Substancją czynną leku CELSENTRI jest marawirok. Każda tabletka powlekana zawiera 150 mg lub 300 mg marawiroku.

Pozostałe składniki to:
rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, bezwodny wodorofosforan wapnia, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian;
otoczka: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, makrogol 3350, talk, lecytyna sojowa, indygotyna (E132).

Dawkowanie

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek, lekarz może zmienić dawkę leku.

Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli dotyczy to pacjenta.

Zazwyczaj stosowana dawka leku CELSENTRI to 150 mg, 300 mg lub 600 mg dwa razy na dobę, w zależności od innych leków stosowanych w tym samym czasie co CELSENTRI. Zawsze należy przyjmować taką dawkę, jaką zalecił lekarz.

Lek CELSENTRI należy zawsze przyjmować doustnie.

Lek CELSENTRI musi być stosowany razem z innymi lekami stosowanymi w leczeniu zakażenia HIV. Należy zapoznać się z umieszczonymi w ulotkach dla pacjenta informacjami na temat stosowania tych leków.

Przedawkowanie

W razie przypadkowego zażycia większej niż przepisana dawki leku CELSENTRI, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.

Pacjent może odczuwać zawroty głowy lub uczucie „lekkiej głowy” podczas szybkiego wstawania lub siadania. Spowodowane jest to nagłym spadkiem ciśnienia krwi. W razie wystąpienia takich objawów należy położyć się płasko do czasu ich ustąpienia. Wstawać należy tak powoli, jak tylko to możliwe.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek CELSENTRI można przyjmować niezależnie od posiłków.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży, zajdzie w ciążę lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza na temat zagrożeń i korzyści dla niej i dla dziecka związanych ze stosowaniem leku CELSENTRI podczas ciąży. Bezpieczeństwo stosowania leku CELSENTRI u kobiet ciężarnych nie zostało udowodnione.

Karmienie piersią
Kobiety zakażone wirusem HIV nie powinny karmić piersią, ponieważ wirus HIV może być przeniesiony na dziecko z mlekiem matki.

Ulotka Celsentri

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Celsentri (forum)

Stosujesz Celsentri? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Celsentri. Podziel się doświadczeniami na forum.