Candezek

Candezek to lek zawierający kandesartan. Substancja te pomaga kontrolować wysokie ciśnienie krwi. Lek jest dostępny na receptę. Jest wskazany w leczeniu zastępczym pierwotnego nadciśnienia tętniczego u dorosłych pacjentów, u których uzyskano kontrolę ciśnienia tętniczego stosując kandesartan.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek nosi nazwę Candezek. Substancją czynną leku jest kandesartan cyleksetyl. Należy on do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II. Powoduje on rozluźnianie i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Pomaga to obniżyć ciśnienie krwi. Lek Candezek ułatwia
również sercu pompowanie krwi do wszystkich części ciała.

Lek ten stosowany jest w:
• leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia) u dorosłych.
• leczeniu dorosłych pacjentów z osłabioną czynnością mięśnia sercowego, jako terapia wspomagająca podczas leczenia inhibitorami konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE) lub gdy nie mogą być one stosowane (inhibitory ACE to grupa leków stosowanych w leczeniu niewydolności serca).

Skład

Substancją czynną jest kandesartan cyleksetyl.
Każda tabletka leku Candezek 4 mg zawiera 4 mg kandesartanu cyleksetylu.
Każda tabletka leku Candezek 8 mg zawiera 8 mg kandesartanu cyleksetylu.
Każda tabletka leku Candezek 16 mg zawiera 16 mg kandesartanu cyleksetylu.
Każda tabletka leku Candezek 32 mg zawiera 32 mg kandesartanu cyleksetylu.

Substancje pomocnicze: sodu dokuzanian, sodu laurylosiarczan, karmeloza wapniowa, skrobia żelowana kukurydziana, hydroksypropyloceluloza, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, żelaza tlenek czerwony (E 172) (tabletki 16 i 32 mg).

Dawkowanie

Ważne jest, aby przyjmować lek Candezek codziennie.

Lek Candezek można przyjmować w trakcie posiłków lub niezależnie od posiłków.

Tabletkę należy połykać popijając wodą.

Tabletki należy przyjmować codziennie o zbliżonej porze. Pomoże to pacjentowi pamiętać o przyjęciu dawki.

Wysokie ciśnienie krwi:
• Zwykle stosowana dawka leku Candezek to 8 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do 16 mg raz na dobę, a następnie do 32 mg raz na dobę, w zależności od reakcji na leczenie.
• Lekarz może zalecić mniejszą dawkę początkową w przypadku niektórych pacjentów, np. pacjentów z zaburzeniami dotyczącymi wątroby, nerek, pacjentów, którzy utracili dużą ilość płynów, np. z powodu wymiotów, biegunki lub stosowania leków moczopędnych.
• U pacjentów rasy czarnej reakcja na leczenie może być słabsza, jeśli Candezek stosowany jest w monoterapii. Konieczne wówczas może być zastosowanie większych dawek.

Niewydolność serca:
• Zwykle stosowana dawka początkowa leku Candezek to 4 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę przez jej podwojenie, w odstępach co najmniej 2-tygodniowych, do 32 mg raz na dobę. Lek Candezek może być przyjmowany z innymi lekami stosowanymi w leczeniu niewydolności serca, a lekarz zadecyduje, jaka terapia jest najbardziej odpowiednia dla pacjenta.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej dawki leku Candezek niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Candezek można stosować podczas posiłków i niezależnie od posiłków.

Podczas stosowania leku Candezek należy skonsultować się z lekarzem, jeśli planowane jest spożycie alkoholu. Candezek może powodować omdlenie lub zawroty głowy.

Ciąża i karmienie piersią

Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Candezek przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Candezek. Nie zaleca się stosowania leku Candezek we wczesnym okresie ciąży i nie należy go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może ciężko zaszkodzić dziecku.

Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się przyjmowania leku Candezek podczas karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka. Lekarz może zalecić stosowanie innego leku.

Ulotka Candezek

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Candezek (forum)

Stosujesz Candezek? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Candezek. Podziel się doświadczeniami na forum.