Candesartan HCT-ratiopharm

Candesartan HCT-ratiopharm to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Składa się z dwóch substancji czynnych: kandesartanu cyleksetylu i hydrochlorotiazydu. Pierwszy składnik działa przez rozluźnianie i rozszerzanie naczyń krwionośnych, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Drugi składnik działa moczopędnie, zwiększając wydzielanie moczu i zmniejszając w ten sposób objętość krwi, co dodatkowo pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Nazwa leku to Candesartan HCT-ratiopharm.

Jest to preparat zawierający dwie substancje:
– Kandesartan cyleksetyl – stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia) oraz niewydolności serca. Należy on do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II, a jego działanie polega na rozluźnianiu i rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze. Ponadto ułatwia sercu pompowanie krwi do wszystkich części ciała.
– Hydrochlorotiazyd – drugi składnik leku, zwiększa ilość wody oraz soli wydalanych przez nerki, zmniejszając objętości krwi krążącej w organizmie.
W skojarzeniu kandesartan cyleksetyl i hydrochlorotiazyd obniżają wysokie ciśnienie tętnicze.

Lekarz może zalecić stosowanie leku Candesartan HCT-ratiopharm, jeśli ciśnienie tętnicze nie jest odpowiednio kontrolowane podczas stosowania tylko kandesartanu cyleksetylu lub tylko hydrochlorotiazydu.

Skład

Substancjami czynnymi są kandesartan cyleksetyl i hydrochlorotiazyd. Jedna tabletka zawiera 8 mg lub 16 mg kandesartanu cyleksetylu i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.

Ponadto lek zawiera: laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, hydroksypropylocelulozę, kroskarmelozę sodową, magnezu stearynian i trietylu cytrynian.

Dawkowanie

Ważne jest, aby przyjmować lek Candesartan HCT-ratiopharm codziennie.

Sposób stosowania:
– Zazwyczaj stosowana dawka leku Candesartan HCT-ratiopharm to jedna tabletka o mocy 8 mg + 12,5 mg lub 16 mg + 12,5 mg raz na dobę.
– Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą.
– Należy starać się przyjmować tabletkę codziennie o tej samej porze. Ułatwi to pamiętanie o przyjmowaniu tabletek.

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Candesartan HCT-ratiopharm należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jedzenie i picie (alkohol)

– Lek Candesartan HCT-ratiopharm można stosować podczas posiłku lub niezależnie od posiłków.
– W przypadku spożywania alkoholu należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem zażywania leku Candesartan HCT-ratiopharm. U niektórych pacjentów spożywających alkohol podczas przyjmowania leku Candesartan HCT-ratiopharm mogą wystąpić omdlenia lub zawroty głowy.

Ciąża i karmienie piersią

Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Candesartan HCT-ratiopharm przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Candesartan HCT-ratiopharm. Nie zaleca się stosowania leku Candesartan HCT-ratiopharm we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.

Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku Candesartan HCT-ratiopharm podczas karmienia piersią, więc lekarz zaleci stosowanie innego leku.

Ulotka Candesartan HCT-ratiopharm

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie o Candesartan HCT-ratiopharm (forum)

Stosujesz Candesartan HCT-ratiopharm? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Candesartan HCT-ratiopharm. Podziel się doświadczeniami na forum.