Candesartan Actavis

Candesartan Actavis to lek w formie tabletek, który jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u dorosłych oraz w leczeniu niewydolności serca. Lek ten rozluźnia i rozszerza naczynia krwionośne, co pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Poprzez rozszerzanie naczyń zmniejsza opory przepływu krwi, co ułatwia sercu pompowanie krwi. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Nazwa leku to Candesartan Actavis. Substancją czynną jest kandesartan cyleksetyl, który należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II. Lek działa poprzez rozkurczanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Pomaga to obniżyć ciśnienie tętnicze, a także ułatwia sercu pompowanie krwi do wszystkich części ciała.

Lek jest stosowany w:
− leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia) u pacjentów dorosłych;
− leczeniu pacjentów dorosłych z niewydolnością serca i z osłabieniem czynności mięśnia sercowego, w uzupełnieniu leczenia inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE) lub jeśli nie można zastosować inhibitorów ACE (inhibitory ACE są grupą leków stosowanych w leczeniu
niewydolności serca).

Skład

Substancją czynną leku jest kandesartan cyleksetyl. Każda tabletka zawiera 4 mg, 8 mg, 16 mg lub 32 mg kandesartanu cyleksetylu.

Ponadto lek zawiera: laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, hydroksypropylocelulozę, kroskarmelozę sodową, magnezu stearynian, trietylu cytrynian.

Dawkowanie

Ważne jest, aby lek Candesartan Actavis przyjmować codziennie.

Lek Candesartan Actavis można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłku.

Tabletkę należy połykać popijając wodą.

Należy starać się przyjmować tabletkę codziennie o tej samej porze. Pomoże to pamiętać o przyjmowaniu leku.

Wysokie ciśnienie tętnicze:
− Zazwyczaj stosowana dawka leku Candesartan Actavis to 8 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do 16 mg raz na dobę i następnie do 32 mg raz na dobę, w zależności od uzyskanej zmiany ciśnienia tętniczego.
− U niektórych pacjentów, takich jak pacjenci z zaburzeniami dotyczącymi wątroby lub nerek albo pacjenci, u których ostatnio wystąpiła utrata płynów, np. z powodu wymiotów lub biegunki albo stosowania leków moczopędnych, lekarz może zalecić mniejszą dawkę początkową.
− U niektórych pacjentów rasy czarnej może wystąpić słabsza reakcja na leczenie, jeśli jest stosowany tylko lek z tej grupy. Może być konieczne zastosowania większej dawki.

Niewydolność serca:
− Zazwyczaj stosowana dawka początkowa leku Candesartan Actavis to 4 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę przez jej podwajanie, w odstępach co najmniej 2 tygodniowych, do 32 mg raz na dobę. Lek Candesartan Actavis może być stosowany razem innymi lekami stosowanymi w
niewydolności serca i lekarz zdecyduje, które leczenie będzie dla pacjenta odpowiednie.

Przedawkowanie

W razie zażycia większej dawki leku Candesartan Actavis niż zalecana, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Candesartan Actavis można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłku.

Jeśli pacjent przyjmuje lek Candesartan Actavis, powinien porozmawiać z lekarzem zanim spożyje alkohol. Alkohol może powodować omdlenie lub zawroty głowy.

Ciąża i karmienie piersią

Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Candesartan Actavis przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Candesartan Actavis. Nie
zaleca się stosowania leku Candesartan Actavis we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.

Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku Candesartan Actavis podczas karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka. Lekarz może zalecić stosowanie innego leku.

Ulotka Candesartan Actavis

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Candesartan Actavis (forum)

Stosujesz Candesartan Actavis? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Candesartan Actavis. Podziel się doświadczeniami na forum.