Candertan

Lek nosi nazwę Candertan. Substancją czynną leku jest kandersartan cyleksytyl. Należy on do grupy leków nazwanych antagonistami receptora angiotensyny II. Powoduje on rozluźnianie i rozszerzaniem naczyń krwionośnych. Pomaga to obniżyć ciśnienie krwi. Lek ten ułatwia również sercu pompowanie krwi do wszystkich części ciała.

Lek ten stosowany jest w;
• leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia) u dorosłych pacjentów,
• leczeniu dorosłych pacjentów z osłabioną czynnością mięśnia sercowego, jak terapia wspomagająca podczas leczenia inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE) lub gdy ACE inhibitory nie mogą być stosowane (inhibitory ACE to grupa leków stosowanych w leczeniu niewydolności serca).

Jaki jest skład Candertan, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest kandesartan cyleksetyl.
Każda tabletka zawiera 4 mg kandesartanu cyleksetylu.
Każda tabletka zawiera 8 mg kandesartanu cyleksetylu.
Każda tabletka zawiera 16 mg kandesartanu cyleksetylu.
Każda tabletka zawiera 32 mg kandesartanu cyleksetylu.

Pozostałe składniki: sodu dokuzynian, sodu laurylosiarczan, karmeloza wapniowa, skrobia żelowana, kukurydziana, hydroksypropyloceluloza, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, żelaza tlenek czerwony (E 172) (tylko tabletki o mocy 16 mg i 32 mg).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Candertan – jak stosować ten lek?

Wysokie ciśnienie krwi:
• Zwykle stosowana dawka leku Candertan to 8 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do 16 mg raz na dobę, a następnie do 32 mg raz na dobę, w zależności od reakcji na leczenie.
• Lekarz może zalecić mniejszą dawkę początkową w przypadku niektórych pacjentów, np.
pacjentów z zaburzeniami dotyczącymi wątroby, nerek, pacjentów, którzy utracili dużą ilość
płynów, np. z powodu wymiotów, biegunki lub stosowania leków moczopędnych.
• U pacjentów rasy czarnej reakcja na leczenie może być słabsza, jeśli Candertan stosowany jest w monoterapii. Konieczne wówczas może być zastosowanie większych dawek.

Niewydolność serca:
• Zwykle stosowana dawka początkowa leku Candertan to 4 mg raz na dobę. Lekarz możezwiększyć dawkę przez jej podwojenie, w odstępach co najmniej 2-tygodniowych, do 32 mg raz na dobę. Lek Candertan może być przyjmowany z innymi lekami stosowanymi w leczeniu niewydolności serca, a lekarz zadecyduje, jaka terapia jest najbardziej odpowiednia dla pacjenta.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zastosowania większej dawki leku Candertan niż zalecana przez twojego lekarza, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Candertan – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Candertan można stosować podczas posiłków i niezależnie od posiłków.

Podczas stosowania leku Candertan należy skonsultować się z lekarzem, jeśli planowane jest spożycie alkoholu. Candertan może powodować omdlenie lub zawroty głowy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Candertan w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Candertan przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Candertan. Nie zaleca się stosowania leku Candertan we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.

Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku Candertan podczas karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka. Lekarz może zalecić stosowanie innego leku.

Ulotka Candertan – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Candertan m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Candertan - forum pacjentów

Stosujesz Candertan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz