Candesartan HCT

Candesartan HCT to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Składa się z dwóch substancji aktywnych: kandesartanu, który rozszerza i rozluźnia naczynia krwionośne, zmniejszając w ten sposób ciśnienie krwi, oraz hydrochlorotiazydu, który działa moczopędnie, zwiększając wydzielanie moczu i zmniejszając w ten sposób objętość krwi. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek nosi nazwę Candertan HCT. Stosowany jest w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia tętniczego) u dorosłych pacjentów. Lek zawiera dwie substancje czynne: kandesartan cyleksetyl i hydrochlorotiazyd. Obie te substancje obniżają ciśnienie tętnicze.

– Kandesartan cyleksetyl należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II. Jego działanie polega na rozluźnianiu i rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Pomaga to zmniejszyć ciśnienie tętnicze.
– Hydrochlorotiazyd należy do grupy leków nazywanych lekami moczopędnymi (diuretykami). Ułatwia wydalanie wody i soli (np. sodu) z moczem. Pomaga to zmniejszyć ciśnienie tętnicze.

Lekarz może zalecić stosowanie leku Candertan HCT, jeśli ciśnienie tętnicze nie jest właściwie kontrolowane podczas stosowania tylko kandesartanu cyleksetylu lub tylko hydrochlorotiazydu.

Skład

Substancjami czynnymi leku są kandesartan cyleksetyl i hydrochlorotiazyd.
Każda tabletka leku Candertan HCT zawiera 8 mg kandesartanu cyleksetylu i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.
Każda tabletka leku Candertan HCT zawiera 16 mg kandesartanu cyleksetylu i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.

Pozostałe składniki leku: sodu dokuzynian, sodu laurylosiarczan, karmeloza wapniowa, skrobia żelowana, kukurydziana, hydroksypropyloceluloza, laktoza jednowodna, magnezu stearynian (E572).

Dawkowanie

Ważne jest, aby przyjmować lek Candertan HCT codziennie.

– Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka leku Candertan HCT raz na dobę.
– Tabletkę należy połknąć, popijając wodą.
– Należy starać się przyjmować tabletkę codziennie o tej samej porze. Pomoże to pamiętać o zażywaniu tabletki.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Candertan HCT, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady.

Jedzenie i picie (alkohol)

Candertan HCT można zażywać z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Podczas stosowania leku Candertan HCT należy skonsultować się z lekarzem przed spożyciem alkoholu. Alkohol może powodować uczucie osłabienia lub zawroty głowy.

Ciąża i karmienie piersią

Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Candertan HCT przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Candertan HCT. Nie zaleca się stosowania leku Candertan HCT we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.

Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku Candertan HCT podczas karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka. Lekarz może zalecić stosowanie innego leku.

Ulotka Candesartan HCT

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie o Candesartan HCT (forum)

Stosujesz Candesartan HCT? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Candesartan HCT. Podziel się doświadczeniami na forum.