Elda

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaDrospirenon, Etynyloestradiol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Elda?

• Elda jest pigułką antykoncepcyjną i stosuje się go w celu zapobiegania ciąży.
• Każda tabletka zawiera niewielką ilość dwóch różnych hormonów żeńskich, czyli drospirenonu i etynyloestradiolu.
• Pigułki antykoncepcyjne zawierające dwa hormony nazywane są „złożonymi doustnymi środkami antykoncepcyjnymi”.

Jaki jest skład Elda, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są etynyloestradiol i drospirenon. Każda tabletka zawiera 0,020 miligramów etynyloestradiolu i 3 miligramy drospirenonu.

Pozostałe składniki to:
laktoza jednowodna,
skrobia kukurydziana,
powidok K25,
krospowidon,
stearynian magnezu,
mieszanina laku żółcieni LB 520001 (skład: tartrazyna (E102) lak, żółcień pomarańczowa (E110) lak i indygotyna (E132) lak).

Dawkowanie preparatu Elda – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Każdego dnia należy przyjmować jedną tabletkę Elda, popijając wodą w razie potrzeby. Tabletki można przyjmować z jedzeniem lub bez, jednak należy przyjmować je każdego dnia o tej samej porze.

Każdy blister zawiera 21 tabletek. Każda tabletka oznaczona jest dniem tygodnia, w którym należy ją przyjąć. Na przykład jeśli pacjentka rozpoczyna stosowanie leku w środę, powinna przyjąć tabletkę oznaczoną jako „środa”. Tabletki należy przyjmować zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez strzałkę na blistrze, aż do przyjęcia wszystkich 21 tabletek.

Po zakończeniu przyjmowania wszystkich 21 tabletek w blistrze, przez następnych 7 dni nie przyjmuje się tabletek.

W czasie tych 7 dni bez przyjmowania tabletek (nazywanych inaczej tygodniową przerwą) powinno się rozpocząć krwawienie (tak zwane „krwawienie z odstawienia”). Zazwyczaj krwawienie rozpoczyna się drugiego lub trzeciego dnia tygodniowej przerwy.

Ósmego dnia, czyli po siedmiodniowej przerwie, należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego blistra, niezależnie od tego czy krwawienie ustało. Oznacza to, że każdy blister zaczyna się tego samego dnia tygodnia, a krwawienie z odstawienia powinno wystąpić w te same dni każdego miesiąca.

Jeżeli pacjentka stosuje lek Elda w powyższy sposób, jest chroniona przed ciążą także w ciągu 7 dni, w których nie przyjmuje tabletek.

Dokładny sposób dawkowania zawarty jest w poniższej ulotce lub charakterystyce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Dotychczas brak doświadczeń związanych z przedawkowaniem produktu Elda. Na podstawie ogólnego doświadczenia w stosowaniu złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych mogą wystąpić następujące objawy: nudności, wymioty oraz niewielkie krwawienie z pochwy u młodych dziewcząt. Nie ma antidotum, w razie konieczności należy stosować leczenie objawowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Elda – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Elda można przyjmować z jedzeniem lub bez, w razie potrzeby lek należy popić niewielką ilością wody.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Elda w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Kobietom w ciąży nie wolno przyjmować leku Elda. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Elda, należy natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjentka chce zajść w ciążę, może w każdym momencie przerwać stosowanie leku Elda.

Zwykle nie zaleca się stosowania leku Elda, gdy kobieta karmi piersią. Jeśli pacjentka chce stosować lek Elda w okresie karmienia piersią, powinna skontaktować się z lekarzem.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Ulotka Elda – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Elda przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Elda m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Elda w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Elda - forum pacjentów

Stosujesz Elda? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz