Tranxene

Tranxene to lek psychotropowy, który jest dostępny tylko na receptę. Zawiera substancję czynną klorazepat, należącą do grupy leków zwanych benzodiazepinami. Lek wykazuje działanie przeciwlękowe, zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych, uspokajające, nasenne i przeciwdrgawkowe. Stosowany jest w stanach lęku i niepokoju, a także w łagodzeniu ostrych objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Może powodować działania niepożądane, takie jak zahamowanie aktywności psychoruchowej oraz senność.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Preparat Tranxene występuje w postaci kapsułek i zawiera substancję czynną klorazepat.

Klorazepat należy do grupy leków zwanych benzodiazepinami. Wykazuje działanie przeciwlękowe, zmniejszające napięcie mięśni szkieletowych, uspokajające, nasenne i przeciwdrgawkowe.

Preparat Tranxene stosuje się:
– w krótkotrwałych stanach lęku i niepokoju, zwłaszcza doraźnie wspomagająco w przebiegu nerwicy,
– w zespole abstynencji w uzależnieniu alkoholowym (majaczenie alkoholowe, stany predeliryjne).

Leczenie farmakologiczne jest wskazane tylko w sytuacjach, w których objawy są nasilone, zaburzają prawidłowe funkcjonowanie lub są uciążliwe dla pacjenta.

Skład

1 kapsułka zawiera substancję czynną:
klorazepatu sól dwupotasowa 5 mg lub 10 mg oraz substancje pomocnicze: potasu węglan, talk.
Skład otoczki: żelatyna, tytanu dwutlenek, erytrozyna.

Dawkowanie

Dorośli:
Dawka terapeutyczna wynosi od 5 do 30 mg na dobę. Leczenie zaleca się rozpoczynać od dawki 5 mg na dobę. Dawkę dobową można przyjmować jeden raz na dobę, wieczorem.

Dzieci:
Dane dotyczące stosowania u dzieci i młodzieży w leczeniu lęku są ograniczone, dlatego nie zaleca się stosowania w tej grupie wiekowej.

Tylko w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych przez lekarza specjalistę stosowanie u dzieci w wieku powyżej 9 lat: w dawce 0,5 mg/kg mc. na dobę w dawkach podzielonych.

U pacjentów w wieku podeszłym należy zmniejszyć dawkę o 50 %; leczenie powinno trwać jak najkrócej.

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek dawkę leku należy zmniejszyć o 50 %.

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy stosować bardzo ostrożnie; u pacjentów z niewydolnością wątroby może wystąpić encefalopatia.

Przedawkowanie

Głównym objawem ciężkiego przedawkowania leku jest głęboki sen, który, w zależności od zażytej dawki leku, może przejść w śpiączkę. Rokowanie jest korzystne, jeżeli pacjent nie zażył jednocześnie innych leków psychotropowych i otrzymuje odpowiednie leczenie. Pacjent powinien być przyjęty do oddziału intensywnej terapii i należy monitorować czynność układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Rokowanie jest dobre.

W przedawkowaniu ostrym (od przyjęcia leku nie minęła godzina), jeśli pacjent jest przytomny należy sprowokować wymioty, a jeśli jest nieprzytomny należy wykonać płukanie żołądka, pamiętając o zabezpieczeniu górnych dróg oddechowych. Po upływie godziny od przedawkowania można podać węgiel aktywowany, w celu zmniejszenia wchłaniania leku z przewodu pokarmowego.

W przypadku niewielkiego przedawkowania występują: senność, splątanie, letarg; w cięższym przedawkowaniu: ataksja, hipotonia mięśniowa, niedociśnienie, depresja oddechowa, rzadko śpiączka i bardzo rzadko zgon.

Podanie flumazenilu może być przydatne w rozpoznaniu i (lub) leczeniu przedawkowania benzodiazepin.

W przypadku przedawkowania leku należy niezwłocznie wezwać lekarza.

Jedzenie i picie (alkohol)

Jedzenie nie wpływa na wchłanianie leku z przewodu pokarmowego. Preparat Tranxene można przyjmować przed posiłkiem, jak i na czczo.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Przed planowanym zajściem w ciążę lub w przypadku podejrzenia zajścia w ciążę należy skontaktować się z lekarzem.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Ulotka Tranxene


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Tranxene (forum)

Stosujesz Tranxene? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

10 komentarzy do “Tranxene”

  1. Ja ze swojej strony leku nie polecam, był on jako pomoc farmagologiczna w psychoterapii, czułam się po nim o wiele gorzej niż przed, a objawy się nasiliły.

    Odpowiedz
    • Tranxene uzależnia. Doraźnie w tym przypadku to może być najczęściej raz na miesiąc. Branie co 2-3 dzień uzależni. To działa dokładnie tak samo jak alkohol i jest tak samo szkodliwe, ponadto trzyma 5 dni jedna dawka, a nie jak alkohol 24h. Po wieloletnim braniu pojawią się ubytki w płacie czołowym i po zaprzestaniu brania pozostanie parkinsonizm – drżenie rąk. Jedynie pregabaline jest w stanie pomóc w pozbyciu się tranxenu. Potem witaminy B w dużych dawkach, magnez i nigdy ani grama alkoholu i tranxenu ani cloranxenu..Trzęsące się ręce do końca życia.

      Odpowiedz
  2. Biorę wiele lat /mam migotanie przedsionków/ , spowalnia migotanie, lekko uspakaja serce i mnie, spowalnia refleks /uważam gdy jadę/, nie uzależnia. Gdy się dobrze czuję nie biorę nawet 2-3 mies. Mam wiele innych chorób, myślę że pomaga mi żyć. Łykam 10-kę

    Odpowiedz
  3. ,Lek ten bardzo pomógł mi przetrwać trudne chwile po śmierci bliskich. Brałam wtedy kiedy nachodziła mnie niemoc.
    Nie uzależniłam się, ale przez kilka lat musiałam go mieć w torebce na w razie w…..

    Odpowiedz
    • To benzodiazepina działające na ośrodki w mózgu tak samo jak alkohol. Nie wolno po nim prowadzić samochodu. Jest tak samo szkodliwy. Nawet po tygodniu jest wykrywany we krwi. To normalny alkoholizm tylko nie śmierdzi, a odstawienie jest trudne tak samo jak alkoholu.

      Odpowiedz
  4. Super lek. Bardzo mi pomogl w dilnych bolach glowy spowodowanych nerwica. Wcale nie uzaleznia jesli bierze sie z glowa. Biore pare lat i nic mi niezaszkodzil. Ale biorąc nalezy najpierw skonsultowac sie z lekarzem Lek CUD. Glowa mnie nie boli od kilku lat !!!!!!!!!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Tranxene. Podziel się doświadczeniami na forum.