Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Glicerol, Nitrogliceryna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Nitracor?
Nitracor zawiera jako substancję czynną glicerolu triazotan (nitroglicerynę) (w postaci 1 % roztworu etanolowego), który jest lekiem o silnym, krótkotrwałym działaniu rozkurczającym na mięśnie gładkie, głównie naczyń krwionośnych. Nitrogliceryna powoduje rozszerzenie żylnego łożyska naczyniowego, zmniejszenie oporu obwodowego i obciążenia następczego (przez co spada praca i wydatek energetyczny mięśnia sercowego), zmniejszenie oporu przepływu wieńcowego, zwiększenie tego przepływu i rozszerzenie naczyń wieńcowych oraz zmniejszenie zużycia tlenu przez mięsień sercowy.
W następstwie tych działań zmniejsza się lub ustępuje niedotlenienie mięśnia sercowego w niewydolności wieńcowej, poprawia objętość minutowa w niewydolności krążenia i obniża ciśnienie tętnicze krwi.
Lek jest metabolizowany w wątrobie i w erytrocytach. Głównym metabolitem nitrogliceryny jest nieaktywny mononitrat glicerolu. Metabolity wydalane są w moczu.
Po podaniu dożylnym lek działa natychmiast. Działanie leku utrzymuje się do 30 minut po zaprzestaniu wlewu.
Wskazaniami do stosowania leku są:
– dławica piersiowa niestabilna;
– zawał mięśnia sercowego;
– obrzęk płuc w przebiegu ostrej niewydolności lewej komory serca;
– przełom nadciśnieniowy przebiegający z niewydolnością krążenia (ostra lewokomorowa niewydolność krążenia w przebiegu nadciśnienia złośliwego);
– kontrolowane obniżanie ciśnienia.
Jaki jest skład Nitracor, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną leku jest glicerolu triazotanu (nitrogliceryny). 1 ml roztworu zawiera 2 mg glicerolu triazotanu (nitrogliceryny) (w postaci 1 % roztworu etanolowego). Ampułka z 5 ml roztworu do infuzji zawiera 10 mg glicerolu triazotanu (w postaci 1 % roztworu etanolowego).
– Pozostałe składniki to glikol propylenowy.
Dawkowanie preparatu Nitracor – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek podaje się wyłącznie we wlewach dożylnych, rozcieńczony w 5% roztworze glukozy lub 0,9% roztworze chlorku sodu /patrz: tabele rozcieńczeń/. Podanie dożylne nitrogliceryny wymaga ciągłej kontroli u pacjenta ciśnienia tętniczego krwi, częstości rytmu serca, elektrokardiogramu, a u niektórych pacjentów również ośrodkowego ciśnienia żylnego i ciśnienia w tętnicy płucnej. Nie należy powodować obniżenia ciśnienia tętniczego skurczowego poniżej 90 mmHg, ani przyspieszenia rytmu serca powyżej 110 uderzeń na minutę.
Dawkowanie – ściśle według przyjętego schematu:
Dławica piersiowa:
Zaleca się rozpoczynać leczenie od dawki 10 µg/min., zwiększając stopniowo o 5 µg/min do 10 µg/min., w około 30 minutowych odstępach czasu.
Zawał mięśnia sercowego:
Dawka początkowa: 5 µg/min, zwiększana następnie co 5 do 10 minut o 5 µg/min do 10 µg/min, pod kontrolą częstości rytmu serca i ciśnienia tętniczego, najczęściej od 20 µg/min do100 µg/min.
Dawki większe stosowane są u pacjentów z towarzyszącym obrzękiem płuc z prawidłowym lub podwyższonym ciśnieniem tętniczym, w warunkach ścisłej kontroli parametrów hemodynamicznych.
Obrzęk płuc w przebiegu ostrej niewydolności lewej komory serca:
Dawka początkowa: od 5 µg/min do 10 µg/min, w razie konieczności zwiększana o 5 µg/min do 10 µg/min co 5 minut, zazwyczaj do osiągnięcia dawki od 40 µg/min do 100 µg/min.
Za kryterium zwiększenia dawki przyjęto brak zmniejszania się objawów klinicznych pod warunkiem, że skurczowe ciśnienie tętnicze nie obniży się poniżej 90 mmHg.
Kontrolowane obniżenie ciśnienia:
Wymaga indywidualnego dawkowania w zależności od rodzaju leku stosowanego do znieczulenia ogólnego, jak i docelowej wartości ciśnienia tętniczego krwi.
Kontrolę obniżenia ciśnienia podczas zabiegu chirurgicznego zaleca się rozpoczynać od dawki 25 µg/min, zwiększając o 25 µg/min w odstępach 5-cio minutowych, do osiągnięcia wymaganego spadku ciśnienia. Większość pacjentów reaguje właściwie na dawki od 10 µg/min do 200 µg/min, ale w niektórych przypadkach wymagane jest podanie większych dawek.
Wymagana jest stała kontrola elektrokardiogramu (EKG) oraz kontrola ciśnienia tętniczego krwi.
Okres stosowania wlewu:
W zależności od stanu klinicznego pacjenta leczenie trwa zwykle do 3 dni.
Konieczne jest jednoczesne kontrolowanie parametrów hemodynamicznych krążenia i stanu klinicznego pacjenta, aby było możliwe ustalenie – skorygowanie skutecznej dawki leku.
Uwaga:
Powyższe dawkowanie dotyczy sytuacji, kiedy nitrogliceryna podawana jest zestawem do wlewu nie wykonanym z polichlorku winylu (PCW).
Jeśli zastosowany zostałby zestaw z polichlorku winylu, należy wziąć pod uwagę, że powyżej 40% nitrogliceryny zostaje zaabsorbowane na tworzywie. Zastosowanie poliuretanu również powoduje utratę części substancji czynnej.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawami przedawkowania leku Nitracor są: spadek ciśnienia tętniczego krwi, a nawet zapaść (szczególnie po szybkim wlewie dużych dawek), tachykardia (częstoskurcz), obfite pocenie się, niepokój, zaburzenia oddychania. Należy zastosować leczenie objawowe, pacjenta należy ułożyć w pozycji leżącej z uniesionymi nogami i podać dożylnie wlew 0,9% roztworu chlorku sodu. W ciężkich przypadkach lekarz może zastosować leki zwiększające ciśnienie krwi (metoksamina lub fenylefryna).
W ciężkim zatruciu może dojść do sinicy; methemoglobinemia wymaga podania dożylnego 1% błękitu metylenowego w dawce od 1 mg/kg mc. do 2 mg/kg mc.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nitracor – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych na temat stosowania Nitracor z jedzeniem i piciem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Nitracor w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania nitrogliceryny u kobiet w okresie ciąży. Dlatego lek może być stosowany u kobiet w ciąży jedynie w przypadkach zdecydowanej konieczności.
Karmienie piersią
Stosowanie leku nie jest przeciwwskazane u kobiet karmiących piersią, jednak lekarz dokładnie rozważy decyzję o podaniu leku.
Ulotka Nitracor – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Nitracor przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Nitracor m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Nitracor w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Nitracor - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Nitracor? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.