Nitracor

Nitracor zawiera jako substancję czynną glicerolu triazotan (nitroglicerynę) (w postaci 1 % roztworu etanolowego), który jest lekiem o silnym, krótkotrwałym działaniu rozkurczającym na mięśnie gładkie, głównie naczyń krwionośnych. Nitrogliceryna powoduje rozszerzenie żylnego łożyska naczyniowego, zmniejszenie oporu obwodowego i obciążenia następczego (przez co spada praca i wydatek energetyczny mięśnia sercowego), zmniejszenie oporu przepływu wieńcowego, zwiększenie tego przepływu i rozszerzenie naczyń wieńcowych oraz zmniejszenie zużycia tlenu przez mięsień sercowy.

W następstwie tych działań zmniejsza się lub ustępuje niedotlenienie mięśnia sercowego w niewydolności wieńcowej, poprawia objętość minutowa w niewydolności krążenia i obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Lek jest metabolizowany w wątrobie i w erytrocytach. Głównym metabolitem nitrogliceryny jest nieaktywny mononitrat glicerolu. Metabolity wydalane są w moczu.

Po podaniu dożylnym lek działa natychmiast. Działanie leku utrzymuje się do 30 minut po zaprzestaniu wlewu.

Wskazaniami do stosowania leku są:
– dławica piersiowa niestabilna;
– zawał mięśnia sercowego;
– obrzęk płuc w przebiegu ostrej niewydolności lewej komory serca;
– przełom nadciśnieniowy przebiegający z niewydolnością krążenia (ostra lewokomorowa niewydolność krążenia w przebiegu nadciśnienia złośliwego);
– kontrolowane obniżanie ciśnienia.

Skład

– Substancją czynną leku jest glicerolu triazotanu (nitrogliceryny). 1 ml roztworu zawiera 2 mg glicerolu triazotanu (nitrogliceryny) (w postaci 1 % roztworu etanolowego). Ampułka z 5 ml roztworu do infuzji zawiera 10 mg glicerolu triazotanu (w postaci 1 % roztworu etanolowego).

– Pozostałe składniki to glikol propylenowy.

Dowiedz się więcej o substancji: ,

Reklama

Jak stosować Nitracor?

Dawkowanie i sposób przyjmowania

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się wyłącznie we wlewach dożylnych, rozcieńczony w 5% roztworze glukozy lub 0,9% roztworze chlorku sodu /patrz: tabele rozcieńczeń/. Podanie dożylne nitrogliceryny wymaga ciągłej kontroli u pacjenta ciśnienia tętniczego krwi, częstości rytmu serca, elektrokardiogramu, a u niektórych pacjentów również ośrodkowego ciśnienia żylnego i ciśnienia w tętnicy płucnej. Nie należy powodować obniżenia ciśnienia tętniczego skurczowego poniżej 90 mmHg, ani przyspieszenia rytmu serca powyżej 110 uderzeń na minutę.

Dawkowanie – ściśle według przyjętego schematu:
Dławica piersiowa:
Zaleca się rozpoczynać leczenie od dawki 10 µg/min., zwiększając stopniowo o 5 µg/min do 10 µg/min., w około 30 minutowych odstępach czasu.

Zawał mięśnia sercowego:
Dawka początkowa: 5 µg/min, zwiększana następnie co 5 do 10 minut o 5 µg/min do 10 µg/min, pod kontrolą częstości rytmu serca i ciśnienia tętniczego, najczęściej od 20 µg/min do100 µg/min.
Dawki większe stosowane są u pacjentów z towarzyszącym obrzękiem płuc z prawidłowym lub podwyższonym ciśnieniem tętniczym, w warunkach ścisłej kontroli parametrów hemodynamicznych.

Obrzęk płuc w przebiegu ostrej niewydolności lewej komory serca:
Dawka początkowa: od 5 µg/min do 10 µg/min, w razie konieczności zwiększana o 5 µg/min do 10 µg/min co 5 minut, zazwyczaj do osiągnięcia dawki od 40 µg/min do 100 µg/min.
Za kryterium zwiększenia dawki przyjęto brak zmniejszania się objawów klinicznych pod warunkiem, że skurczowe ciśnienie tętnicze nie obniży się poniżej 90 mmHg.

Kontrolowane obniżenie ciśnienia:
Wymaga indywidualnego dawkowania w zależności od rodzaju leku stosowanego do znieczulenia ogólnego, jak i docelowej wartości ciśnienia tętniczego krwi.
Kontrolę obniżenia ciśnienia podczas zabiegu chirurgicznego zaleca się rozpoczynać od dawki 25 µg/min, zwiększając o 25 µg/min w odstępach 5-cio minutowych, do osiągnięcia wymaganego spadku ciśnienia. Większość pacjentów reaguje właściwie na dawki od 10 µg/min do 200 µg/min, ale w niektórych przypadkach wymagane jest podanie większych dawek.
Wymagana jest stała kontrola elektrokardiogramu (EKG) oraz kontrola ciśnienia tętniczego krwi.

Okres stosowania wlewu:
W zależności od stanu klinicznego pacjenta leczenie trwa zwykle do 3 dni.
Konieczne jest jednoczesne kontrolowanie parametrów hemodynamicznych krążenia i stanu klinicznego pacjenta, aby było możliwe ustalenie – skorygowanie skutecznej dawki leku.

Uwaga:
Powyższe dawkowanie dotyczy sytuacji, kiedy nitrogliceryna podawana jest zestawem do wlewu nie wykonanym z polichlorku winylu (PCW).

Jeśli zastosowany zostałby zestaw z polichlorku winylu, należy wziąć pod uwagę, że powyżej 40% nitrogliceryny zostaje zaabsorbowane na tworzywie. Zastosowanie poliuretanu również powoduje utratę części substancji czynnej.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawami przedawkowania leku Nitracor są: spadek ciśnienia tętniczego krwi, a nawet zapaść (szczególnie po szybkim wlewie dużych dawek), tachykardia (częstoskurcz), obfite pocenie się, niepokój, zaburzenia oddychania. Należy zastosować leczenie objawowe, pacjenta należy ułożyć w pozycji leżącej z uniesionymi nogami i podać dożylnie wlew 0,9% roztworu chlorku sodu. W ciężkich przypadkach lekarz może zastosować leki zwiększające ciśnienie krwi (metoksamina lub fenylefryna).

W ciężkim zatruciu może dojść do sinicy; methemoglobinemia wymaga podania dożylnego 1% błękitu metylenowego w dawce od 1 mg/kg mc. do 2 mg/kg mc.

Co mogę jeść i pić – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania Nitracor z jedzeniem i piciem.

Czy można stosować ten lek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania nitrogliceryny u kobiet w okresie ciąży. Dlatego lek może być stosowany u kobiet w ciąży jedynie w przypadkach zdecydowanej konieczności.

Karmienie piersią
Stosowanie leku nie jest przeciwwskazane u kobiet karmiących piersią, jednak lekarz dokładnie rozważy decyzję o podaniu leku.

Reklama

Ulotka Nitracor

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Nitracor - forum

Stosujesz Nitracor? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Nitracor. Podziel się doświadczeniami na forum.