Monover

Monover to lek, który zawiera połączenie żelaza i derizomaltozy. Jest to roztwór do wstrzykiwań i infuzji, dostępny na receptę. Monover jest stosowany w leczeniu niedoboru żelaza lub niedokrwistości z niedoboru żelaza, gdy doustne preparaty żelaza są nieskuteczne lub nie można ich zastosować. Lek ten jest szczególnie polecany, gdy istnieje kliniczna potrzeba szybkiego dostarczenia żelaza do organizmu.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Monover zawiera połączenie żelaza i izomaltozydu 1000 (łańcuch cząsteczek cukru). Sposób wiązania żelaza w leku Monover jest podobny jak w występującej w organizmie ferrytynie. Dzięki temu Monover można stosować w dużych dawkach w postaci zastrzyków.

Monover stosuje się przy małej zawartości żelaza w organizmie (tak zwany niedobór żelaza lub niedokrwistość z niedoboru żelaza):
– jeśli doustnie żelazo nie działa lub nie jest tolerowane
– jeśli lekarz zdecydował, że żelazo trzeba podać bardzo szybko, aby odtworzyć zapasy w organizmie.

Skład

– Substancją czynną leku Monover jest kompleks izomaltozydu 1000 z żelazem(III).
Jeden mililitr roztworu zawiera 100 mg żelaza w postaci izomaltozydu 1000 żelaza(III). Fiolka/ampułka 1 ml zawiera 100 mg żelaza w postaci izomaltozydu 1000 żelaza(III), Fiolka/ampułka 2 ml zawiera 200 mg żelaza w postaci izomaltozydu 1000 żelaza(III), Fiolka/ampułka 5 ml zawiera 500 mg żelaza w postaci izomaltozydu 1000 żelaza(III), Fiolka/ampułka 10 ml zawiera 1000 mg żelaza w postaci izomaltozydu 1000 żelaza(III).

– Inne składniki leku to: woda do wstrzykiwań, wodorotlenek sodu (do ustalenia pH), kwas solny (do ustalenia pH).

Dawkowanie

Lekarz lub pielęgniarka podają lek Monover poprzez wstrzyknięcie dożylne; lek Monover może być podawany wyłącznie w miejscach, umożliwiających szybką i odpowiednią pomoc medyczną w przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości.

Po każdorazowym podaniu leku pacjent powinien pozostawać pod obserwacją lekarza lub pielęgniarki przez co najmniej 30 minut, w celu wykrycia wystąpienia działań niepożądanych.

Przedawkowanie

Izomaltozyd 1000 żelaza(III) w leku Monover ma małą toksyczność. Preparat jest dobrze tolerowany i ryzyko podczas przypadkowego przedawkowania jest minimalne.

Przedawkowanie może prowadzić do akumulacji żelaza w miejscach gromadzenia, co może prowadzić do hemosyderozy. W rozpoznaniu akumulacji żelaza może być pomocne monitorowanie parametrów żelaza, takich jak ferrytyna w surowicy. Można zastosować środki pomocnicze, takie jak substancje chelatujące.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych na temat stosowania leku Monover z jedzeniem i piciem.

Ciąża i karmienie piersią

Lek Monover nie został przebadany pod względem stosowania u kobiet w ciąży. W okresie ciąży nie należy przyjmować leku Monover. Istotne jest, aby poinformować lekarza o potwierdzonej lub podejrzewanej ciąży lub planowaniu posiadania dziecka.

W przypadku zajścia w ciążę podczas leczenia, należy zasięgnąć porady lekarza, który zdecyduje, czy należy kontynuować stosowanie leku.

W przypadku karmienia piersią należy zasięgnąć porady lekarza przed przyjęciem leku Monover.

Ulotka Monover

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Monover (forum)

Stosujesz Monover? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Monover. Podziel się doświadczeniami na forum.