Fluarix

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Fluarix?

Fluarix jest szczepionką. Szczepionka pomaga chronić zaszczepione osoby dorosłe i dzieci przed zachorowaniem na grypę, co jest szczególnie istotne u osób narażonych na powikłania pogrypowe. Stosowanie szczepionki Fluarix powinno być oparte na lokalnych zaleceniach.

Po podaniu szczepionki Fluarix, układ immunologiczny osoby zaszczepionej (naturalny układ obronny organizmu) wytworzy przeciwciała chroniące przed chorobą. Żaden ze składników szczepionki nie powoduje zachorowania na grypę.

Grypa jest chorobą, która może szerzyć się szybko. Powodują ją różne szczepy wirusa, które mogą zmieniać się co roku. Dlatego szczepienie może być konieczne corocznie. Największe ryzyko zachorowania występuje w zimnych miesiącach roku, pomiędzy październikiem a marcem. W przypadku osób dorosłych i dzieci, które nie zostały zaszczepione jesienią należy rozważyć szczepienie w późniejszym okresie (aż do wiosny), ponieważ do tego czasu istnieje zagrożenie zarażeniem grypą. Lekarz poinformuje o tym, kiedy powinno zostać przeprowadzone szczepienie.

Fluarix chroni osoby dorosłe i dzieci przed trzema szczepami wirusa, które są w nim zawarte. Działanie ochronne szczepionki rozpoczyna się od około 2 do 3 tygodni po szczepieniu.

Okres wylęgania grypy wynosi kilka dni, tak więc jeżeli narażenie na wirus grypy wystąpi tuż przed lub zaraz po szczepieniu, może dojść do zachorowania pomimo przyjęcia szczepionki.

Szczepionka nie chroni przed przeziębieniem, mimo że niektóre z jego objawów są takie same jak objawy grypy.

Jaki jest skład Fluarix, jakie substancje zawiera?

Rozszczepiony, inaktywowany wirus grypy pochodzący z następujących szczepów*:
A/California/7/2009 (H1N1) ‐ pochodny, zastosowany szczep NYMC X-181 15 mikrogramów HA**
A/Perth/16/2009 (pN2) ‐ podobny, zastosowany szczep NYMC X-187 pochodzący z A/Victoria/210/2009 15 mikrogramów HA**
B/Brisbane/60/2008 15 mikrogramów HA**
na 1 dawkę (0,5 ml)

* namnażane w zarodkach kurzych pochodzących ze zdrowych stad
** hemaglutynina

Szczepionka odpowiada zaleceniom Światowej Organizacji Zdrowia (dla Półkuli Północnej) i Unii Europejskiej na sezon 2010/2011.

Inne składniki szczepionki to: sodu chlorek, disodu fosforan dwunastowodny, potasu diwodorofosforan, potasu chlorek, magnezu chlorek sześciowodny, α-tokoferolu wodorobursztynian, polisorbat 80, oktoksynol 10 i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Fluarix – jak stosować ten lek?

Dzieci w wieku od 6 miesięcy życia do ukończenia 3 lat: jedna dawka 0,25 ml lub jedna dawka 0,5 ml.
Dzieciom poniżej 9 lat, które nie były uprzednio szczepione należy podać drugą dawkę po upływie co najmniej 4 tygodni po pierwszej dawce.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Brak informacji.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fluarix – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Fluarix w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeżeli pacjentka jest w ciąży, lub podejrzewa, że może być w ciąży, należy poinformować o tym lekarza.

Dane dotyczące szczepień kobiet ciężarnych przeciw grypie są ograniczone. Nie wskazują one jednak, aby szczepionka miała niekorzystny wpływ na płód lub matkę. Zastosowanie szczepionki może być rozważane od drugiego trymestru ciąży. U kobiet ciężarnych, u których istnieje zwiększone ryzyko powikłań pogrypowych, zaleca się podanie szczepionki niezależnie od zaawansowania ciąży.

Fluarix może być stosowany podczas karmienia piersią.

Lekarz zdecyduje, czy pacjentka w ciąży powinna być zaszczepiona szczepionką Fluarix. Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Fluarix – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Fluarix przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Fluarix m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Fluarix w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Fluarix - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Fluarix? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz