Apo-Zolpin

Podmiot odpowiedzialnyPharmaVitae Sp. z o.o. sp. k.
Kod ATCN05CF02
Procedura
SubstancjaZolpidem

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Apo-Zolpin?

Apo-Zolpin jest lekiem nasennym, należącym do grupy leków podobnych do benzodiazepin. Jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu zaburzeń snu.

Apo-Zolpin stosuje się wyłącznie w zaburzeniach snu o ciężkim przebiegu, utrudniających prawidłowe funkcjonowanie lub niezwykle uciążliwych dla pacjenta

Jaki jest skład Apo-Zolpin, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest zolpidemu winian. Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg zolpidemu winianu.

• Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian, hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, makrogol 8000 oraz barwnik tytanu dwutlenek (E171).

Dawkowanie preparatu Apo-Zolpin – jak stosować ten lek?

Tabletki leku Apo-Zolpin należy stosować bezpośrednio przed położeniem się spać, popijając płynem. Pacjent powinien mieć zapewnioną możliwość nieprzerwanego snu przez 7 do 8 godzin.

Dorośli
Zwykle jest stosowana jedna tabletka leku Apo-Zolpin, 10 mg na dobę bezpośrednio przed położeniem się spać. Tabletki należy przyjmować popijając szklanką wody lub innym odpowiednim płynem.

Pacjenci w podeszłym wieku, osłabieni lub z niewydolnością wątroby
Zalecana dawka początkowa to pół tabletki leku Apo-Zolpin, 10 mg (co odpowiada 5 mg zolpidemu winianu na dobę). Lekarz może zwiększyć dawkę do 10 mg na dobę, jeśli dotychczasowe działanie leku jest niewystarczające, a lek jest dobrze tolerowany.

Dawka maksymalna
Nie należy przekraczać dawki dobowej wynoszącej jedną tabletkę leku Apo-Zolpin, 10 mg.

Dzieci i młodzież
Leku Apo-Zolpin nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.

Czas trwania leczenia
Powtarzające się stosowanie leku przez okres kilku tygodni może osłabiać jego działanie nasenne.

Czas trwania leczenia powinien być możliwe jak najkrótszy – od kilku dni do 2 tygodni; nie powinien trwać dłużej niż 4 tygodnie. W pewnych sytuacjach może być konieczne dłuższe leczenie lekiem Apo-Zolpin.
Lekarz poinformuje pacjenta o czasie i sposobie zakończenia leczenia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Apo-Zolpin należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, przedstawiając poniższą ulotkę i pozostałe tabletki leku. W przypadku przedawkowania zolpidemu występują objawy od skrajnej senności do śpiączki o nieznacznym nasileniu i śpiączki, która może spowodować zgon.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Apo-Zolpin – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu, gdyż może on nasilać działanie nasenne zolpidemu. Może to zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Apo-Zolpin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka planuje ciążę lub przypuszcza, że jest w ciąży, powinna skontaktować się z lekarzem, który zdecyduje o odstawieniu leku lub kontynuacji leczenia.

Nie należy stosować zolpidemu w ciąży i w okresie karmienia piersią, zwłaszcza podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży, ponieważ brak wystarczających danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania zolpidemu u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią.

Jeśli korzyści z zastosowania zolpidemu u matki przewyższają ryzyko dla płodu, lekarz może zdecydować o podaniu tego leku kobiecie w ciąży. U noworodków, których matki stosowały długotrwale zolpidem w ostatnich miesiącach ciąży mogą wystąpić objawy odstawienne.

Nie należy stosować leku Apo-Zolpin w okresie karmienia piersią, ponieważ niewielkie ilości zolpidemu są wydzielane do mleka matki.

Ulotka Apo-Zolpin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Apo-Zolpin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Apo-Zolpin - 10 mg, Tabletki powlekane (Zolpidemi tartras)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Apo-Zolpin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Apo-Zolpin - 10 mg, Tabletki powlekane (Zolpidemi tartras)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Apo-Zolpin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Apo-Zolpin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Apo-Zolpin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

23 komentarze do “Apo-Zolpin”

  1. Biorę Apo Zolpin już od kilku lat, chyba około 5, może nawet 6. Tylko pół tabletki przed spaniem. Nie jestem w stanie zasnąć bez niej. Czasem zdarza mi się jednak 1-2 razy w tygodniu zasnąć po kilku godzinach przewracania się z boku na bok. Chciałabym się dowiedzieć od fachowca, jakie są skutki uboczne tak długotrwałego zażywania leku.

    Odpowiedz
  2. Miałam ogromne problemy ze spaniem, zarówno z zasypianiem, ale też jak już udało mi się usnąć, pobudki co 2 godziny. Biorę od 2 lat Apo-Zolpin pół tabletki i wiem, że pośpię do rana. Czasem, kiedy nie muszę rano wstawać, nie biorę proszka i zasypiam, więc myślę, że nie jestem jeszcze uzależniona. Nie odczuwam żadnych skutków ubocznych opisanych w czytanych wyżej komentarzach. Spokojny sen to dla mnie błogosławieństwo! Już dawno przestałam na siłę walczyć, że sama sobie poradzę z bezsennością.

    Odpowiedz
  3. Jeśli biorę na noc około 22:00 – zasypiam szybko i śpię do rana. Jeśli biorę wcześniej, albo nie daj Bóg, w ciągu dnia – nie zasypiam w ogóle, tylko odcina mi świadomość i nie pamiętam, z kim rozmawiałam i co robiłam. Najlepiej więc brać tylko na noc, aby nie robić głupot.

    Odpowiedz
  4. W moim przypadku niestety silnie uzależnia. Nie wyobrażam sobie kolejnej nocy bez Apo-Zolpin 10 mg. Mimo tego uważam, że doskonale spełnia swoją funkcję, usypia się szybko i do samego rana. Nie polecam natomiast kombinować z dawką (3-4), w większości przypadków pobudza dosyć mocno, czym zmienia swoje pierwotne działanie (dziwnie, a zarazem przyjemnie).

    Odpowiedz
    • Bardzo uzależnia i to nie jest lekarstwo, tylko powolna śmierć. Jestem od dwóch miesięcy na tym i nie wiem, kto to pozwolił sprzedawać. Wcisnęła mi to rodzinna lekarka, a teraz odsyła do psychiatry i umywa ręce. Miało być tylko jedna na noc, a potem druga nad ranem. Chodzę jak zombie.

      Odpowiedz
    • Długo już bierzesz Apo-Zolpin? Ja już 10 lat, ułatwia mi zasypianie, chcę odstawić ten lek, ale mam jakieś obawy. Może skontaktować to z neurologiem?

      Odpowiedz
  5. Witam ja juz jestem uzalezniony od apo zolpinu biore w dzien okolo 30, tabletek wieczorem 20, tabletek ,spie okolo 4,5, godz noe wiem co robic

    Odpowiedz
  6. Stosuje lek stopniowo. Mam sezonowe bezsenności. Apozolpin działa na mnie bardzo dobrze i pozwala mi powrócić do zdrowego zasypiania. Na początku organizm potrzebuje małej ilości-pół tabletki- jednak jeśli bezsenność jest na tyle silna ze pół nie zadziała to cała. Nikt nie dodał tez tego, że lek może wywoływać uczucie odalienowania czy halocynacji(przyjemnych) czy w moim przypadku zaostrzał ataki paniki jeśli idąc spac nie kładłem się w pokoju czystym jak w szpitalu.

    Odpowiedz
  7. Przed snem.biore jedna tab ona mnie porostu uspokaja A nie usypia Ale dobre i to dla mnie oczy mi się przymróżają może zasnę za.jakies 2 godz hehe

    Odpowiedz
  8. Przyjąłem wszelkie możliwe środki nasenne dostępne na receptę . Efekt ? Żadnego .
    Zapomniałem co to sen i gdy jakiś mędrzec imputuje mi niepojęty absurd określany mianem „uzależnieni”e ; mogę mu odpowiedzieć – jestem bardzo , ale to baaardzo ” uzależniony ” od braku cierpienia !!!!!
    Gdy podczas hospitalizacji próbowano mnie notabene już nie pierwszy raz , ” uszczęśliwić ” odstawieniem leku , który umożliwia mi jakiekolwiek funkcjonowanie ; zgromadzone wokół łoża gremium lekarskie podczas obchodu ; po mojej mowie ; wymownie zamilknęło .To są moję pieniądze , moje cierpienie i moje życie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie aspiruję do bycia męczennikiem i konania godnego średniowiecznego skazańca , gdy jakiś pozbawiony wyobraźni pan lub pani ; koniecznie chce mnie dobić ; niech uczyni to w profesjonalny sposób , o czym wspomniałem mądremu gronu lekarskiemu.Zatem proszę łaskawie posłać pojęcie ” uzależniony” w stosunku do osoby cierpiącej 24 godziny na dobę ;w SEMANTYCZNY NIEBYT , bowiem tej nocy , półprzytomny z bólu , również nie będę spał .Wy – owszem , tak lecz inni nie .

    Odpowiedz
  9. Wczoraj wziąłem pierwszy raz. Ok 20 jedna tabletkę. Ok. 23 drugą. Po 4 rano trzecią. Niestety, zasnąłem ok 5 rano na DWIE godziny. Siedzę teraz i zastanawiam się, czy nie jechać do lekarza, że ten lek, jednak na mnie nie działa. Mam nowotwór i być może ból jamy brzusznej jest zbyt wielki? Nie wiem…

    Odpowiedz
  10. Od tygodnia biorę całą tabletkę przed snem i jak jola budzę się ok 2-3 wystraszony na szczęście szybko zasypiam znowu a głupoty śnią mi się dalej tyle że rano nic nie pamiętam tzn. pamiętam że głupoty

    Odpowiedz

Dodaj komentarz