Zebinix

Zebinix zawiera substancję czynną octan eslikarbazepiny.
Zebinix należy do grupy leków nazywanych lekami przeciwpadaczkowymi i stosowanych w leczeniu padaczki, stanu w którym u pacjenta powtarzają się napady padaczkowe (drgawki).

Lek Zebinix jest stosowany u pacjentów dorosłych, którzy już stosują inne leki przeciwpadaczkowe i nadal występują u nich napady padaczkowe, obejmujące część mózgu (częściowe napady padaczkowe). Po takich napadach mogą, ale nie muszą występować napady obejmujące cały mózg (wtórne uogólnienie).

Lekarz przepisał pacjentowi lek Zebinix w celu zmniejszenia liczby napadów.

Jaki jest skład Zebinix, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest octan eslikarbazepiny. Jedna tabletka zawiera 200 mg, 400 mg, 600 mg, lub 800 mg octanu eslikarbazepiny.

Pozostałe składniki to: powidon K29/32, kroskarmeloza sodowa i magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Zebinix – jak stosować?

Dorośli
Możliwe są dwa schematy dawkowania u dorosłych.

Dawka na początku leczenia
400 mg raz na dobę przez tydzień lub dwa tygodnie, przed zwiększeniem do dawki podtrzymującej.
Lekarz zdecyduje, czy taka dawka będzie stosowana przez tydzień czy dwa tygodnie.

Dawka podtrzymująca
Zwykle dawka podtrzymująca wynosi 800 mg raz na dobę.
W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta na Zebinix, dawka może być zwiększona do 1 200 mg raz na dobę.

Osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
U pacjentów w podeszłym wieku lekarz dobierze odpowiednią dawkę.

Pacjenci z zaburzenia czynności nerek
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek zwykle będą otrzymywać mniejszą dawkę leku Zebinix. Lekarz dobierze dawkę odpowiednią dla pacjenta. Nie zaleca się stosowania leku Zebinix, jeśli u
pacjenta występują ciężkie zaburzenia czynności nerek.

Pacjenci z chorobami wątroby
Dawka jest taka sama, jak u pozostałych dorosłych pacjentów. Nie zaleca się jednak stosowania leku Zebinix, jeśli u pacjenta występują ciężkie zaburzenia czynności wątroby. W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Sposób i droga podania
Lek Zebinix jest przeznaczony do podania doustnego. Tabletke połykać, popijając szklanką wody. Tabletki Zebinix można przyjmować wraz z posiłkiem lub oddzielnie.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przypadkowo zastosuje większą niż zalecana dawkę leku, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza lub udać się do szpitala na izbę przyjęć. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Pozwoli to lekarzowi ocenić, co pacjent zażył.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zebinix – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki Zebinix można przyjmować wraz z posiłkiem lub oddzielnie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Zebinix w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak danych dotyczących stosowania octanu eslikarbazepiny u kobiet w okresie ciąży.

Badania wykazały zwiększone ryzyko wad wrodzonych u dzieci matek stosujących leki przeciwpadaczkowe. Z drugiej strony, nie należy przerywać skutecznego leczenia, ponieważ nasilenie choroby jest szkodliwe zarówno dla matki, jak i dla nienarodzonego dziecka.

Nie karmić piersią podczas stosowania leku Zebinix. Nie wiadomo, czy lek jest wydzielany do mleka kobiecego.

Zebinix może osłabiać skuteczność takich środków antykoncepcyjnych, jak „pigułki”. W związku z tym podczas stosowania leku Zebinix i do końca bieżącego cyklu miesiączkowego po zakończeniu stosowania leku zaleca się stosowanie przez pacjentkę innej bezpiecznej i skutecznej metody antykoncepcyjnej.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Zebinix

Ulotka Zebinix – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Zebinix przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zebinix m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Zebinix w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Zebinix

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zebinix? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Zebinix. Podziel się doświadczeniami na forum.