Zasterid

Lek powoduje zmniejszenie powiększonego gruczołu krokowego, usprawnia przepływ moczu oraz zmniejsza objawy związane z rozrostem gruczołu krokowego. Zasterid jest wskazany w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, w celu: - złagodzenia objawów, - zmniejszenia ryzyka wystąpienia ostrego zatrzymania moczu. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Zasterid. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Substancja czynna leku Zasterid, finasteryd, zmniejsza stężenie w osoczu hormonu o nazwie dihydrotestosteron poprzez blokowanie 5-α reduktazy testosteronu (enzymu przy udziale, którego testosteron przekształcany jest do dihydrotestosteronu). Prowadzi to do zmniejszenia wielkości gruczołu krokowego i zmniejszenia nasilenia objawów spowodowanych jego łagodnym rozrostem.

Wskazania do stosowania:
W długotrwałym leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (stercza), celem zmniejszenia objętości powiększonego gruczołu krokowego, łagodzenia objawów bolesnego lub utrudnionego oddawania moczu. Lek Zasterid stosuje się u chorych z powiększonym gruczołem krokowym.

Jaki jest skład Zasterid, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest finasteryd. Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg finasterydu.

Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: magnezu stearynian, talk, skrobia żelowana, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), laktoza jednowodna (102,25 mg).

Otoczka: tytanu dwutlenek (E171), laktoza jednowodna (0,3809 mg), makrogol 6000, hydroksypropyloceluloza, hypromeloza.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Zasterid – jak stosować?

Zalecana dawka dobowa wynosi 5 mg (1 tabletka) na dobę.
Jednoczesne spożywanie posiłku nie wpływa na wchłanianie leku.
Zaleca się stosowanie leku przez co najmniej sześć miesięcy.

Nie ma potrzeby zmiany dawkowania finasterydu u pacjentów z różnego stopnia niewydolnością nerek (klirens kreatyniny nawet do 9 ml/min).

Brak danych wskazujących na konieczność zmiany dawkowania w przypadku niewydolności wątroby.

Nie ma konieczności dostosowania dawki u pacjentów w podeszłym wieku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie obserwowano objawów przedawkowania u pacjentów przyjmujących pojedyncze dawki wynoszące do 400 mg finasterydu, ani u pacjentów przyjmujących przez trzy miesiące dawki wynoszące 80 mg finasterydu na dobę. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Zasterid, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Zasterid – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Zasterid można przyjmować niezależnie od posiłków, gdyż pokarm nie ma wpływu na wchłanianie finasterydu.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Zasterid w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Zasterid przeznaczony jest wyłącznie dla mężczyzn.

Kobiety w ciąży, lub u których istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, nie powinny dotykać rozkruszonych ani przełamanych tabletek, a także przyjmować tabletek doustnie ze względu na możliwość wchłonięcia finasterydu oraz późniejsze potencjalne ryzyko dla płodu płci męskiej (ryzyko deformacji narządów płciowych dziecka). Tabletki zawierające finasteryd są powlekane, co zapobiega kontaktowi z substancją czynną podczas stosowania zgodnie z zaleceniami, o ile tabletki nie są przełamane lub pokruszone.

Jeżeli partnerka seksualna pacjenta jest lub może być ciąży, zaleca się, aby pacjent zminimalizował narażenie partnerki na kontakt z nasieniem np. stosując prezerwatywy.

Nie wiadomo, czy finasteryd przenika do mleka ludzkiego.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Zasterid

Ulotka Zasterid – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Zasterid przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Zasterid m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Zasterid w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Zasterid

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Zasterid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

4 komentarze do “Zasterid”

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Zasterid. Podziel się doświadczeniami na forum.