W całym kraju zaczyna brakować remdesiviru – będzie dostawa z USA

Najnowsze statystyki Ministerstwa Zdrowia mówią o rekordowej liczbie zakażeń oraz zgonów chorych na COVID-19. Ministerstwo informuje także, iż zaczyna brakować leku stosowanego do zwalczania koronawirusa tzw. remdesiviru. Przygotowywane jest jednak duże zamówienie z USA w ramach całej Unii Europejskiej.

koronawirus lek z USA

Lek w Europie już połowie października

W całej Europie, także w Polsce zaczyna brakować remdesiviru. Bieżące zapotrzebowanie jest bardzo duże, a substancja coraz szybciej znika ze szpitalnych półek.

„W niektórych placówkach zaczyna brakować stosowanego u pacjentów z COVID-19 leku remdesivir, dokonywane są przesunięcia między szpitalami. Mam informację, że po 11 października lek trafi do Europy. W niektórych miejscach w kraju leku zaczyna już brakować. Przesuwany jest z tych szpitali, gdzie jest jeszcze w nadmiarze.”

– poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Polsat News.

Według ustaleń RMF FM lek Remdesivir może trafić do krajów członkowskich Unii Europejskiej, a więc i do Polski, już od połowy października. Komisja Europejska dokonuje tego zakupu w imieniu wszystkich krajów UE, co znacząco przyspieszyło działania związane ze sprowadzeniem leku.

Czym jest Remdesivir?

Remdesiwir (remdesivir) to lek przeciwwirusowy o szerokim spektrum działania.

Lek został opracowany przez amerykańską firmę biofarmaceutyczną Gilead Sciences w 2009 roku, w celu leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C. Substancję starano się także wykorzystać w leczeniu gorączki krwotocznej wywołanej przez wirus Ebola. Wiosną br. w trybie nadzwyczajnym dopuszczony został przez Europejską Agencję Leków do stosowania w leczeniu Covid-19.

Remdesivir jest podawany dożylnie w kroplówce – jest inhibitorem dla jednego z enzymów różnego typów koronawirusów, w tym wirusa SARS-CoV-2, a także Eboli. Lek zakłóca produkcję materiału genetycznego i w efekcie blokuje wirusowi możliwość replikacji.

Specjaliści zwracają uwagę, że nie jest to „lek na koronawirusa” i nie może być tak traktowany. Dotychczasowe badania substancji wskazują jednak, iż pomaga ona znacznie skrócić czas powrotu do zdrowia oraz obniżyć poziom śmiertelności.

Lek był podawany m.in. Prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi, podczas jego pobytu w szpitalu Walter Reed National Military Medical Center.

Bądź na bieżąco – sprawdź mapy zakażeń COVID-19.