POZOSTAŁE LEKI
SUBSTANCJA CZYNNA:
Palmitynian retynolu , Witamina A
VITAMINUM A MEDANA - INFORMACJE I OPINIE O LEKU
Na tej stronie znajdują się informacje o leku VITAMINUM A MEDANA. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować ten lek oraz jakie jest zalecane dawkowanie. Ponadto na stronie produktu zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami (jedzenie, picie - alkohol), wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - stosowanie w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.
Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku VITAMINUM A MEDANA w formacie pdf - ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.
Pod dokumentami znajduje się lista zamienników. Są to produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany lek - znajdź odpowiednik. Zaimplementowaliśmy narzędzie umożliwiające wyszukanie leku w najbliższej aptece, sprawdzenie dostępności i zarezerwowanie go. Istnieje także możliwość sprawdzenia ceny leku, poziomu refundacji oraz weryfikacji, czy wymagana jest recepta, czy też lek dostępny jest bez recepty - zarezerwuj w aptece. Na końcu tej strony znajdują się opinie pacjentów stosujących ten lek (forum o lekach).
CO TO JEST I JAK DZIAŁA VITAMINUM A MEDANA? – OPIS I WSKAZANIA
Witamina A jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów wzrostowych młodego organizmu, jak również procesów regeneracji przez udział w regulacji tworzenia się nowych komórek, zwłaszcza nabłonkowych. Odgrywa ważną rolę w procesie tworzenia rodopsyny, barwnika decydującego o zdolności widzenia o zmierzchu. Bierze udział w metabolizmie białek, tłuszczy i węglowodanów, współdziała z niektórymi gruczołami wewnętrznego wydzielania (tarczyca, nadnercza, gonady). Działa na mechanizmy odpornościowe ustroju. Długotrwały niedobór witaminy A prowadzi do wysychania spojówek i rogówki oka (kseroftalmia), ślepoty zmierzchowej a w ciężkich przypadkach do trwałego uszkodzenia narządu wzroku i ślepoty; ponadto wystąpić mogą zmiany na skórze i błonach śluzowych. Retynol jest łatwo wchłaniany z jelita cienkiego do limfy, a następnie magazynowany w wątrobie. Zasoby wątrobowe mogą pokrywać zapotrzebowanie organizmu na witaminę A nawet przez kilka miesięcy. Poziom witaminy A we krwi zdrowego człowieka ulega nieznacznym wahaniom, zależnie od pory roku, wieku i spożywanych produktów.
Wskazania do stosowania Vitaminum A Medana:
Profilaktyka i leczenie niedoboru witaminy A, prowadzącego do niedowidzenia zmierzchowego, zapalenia rogówki czy kseroftalmii (zespołu suchego oka).
Uzupełnianie diety w stanach, w których wystąpić może zwiększone zapotrzebowanie na witaminę A, jak:
– biegunka;
– gastrektomia (częściowe lub całkowite chirurgiczne usunięcie żołądka);
– hipertyroidyzm (niedoczynność tarczycy);
– przewlekłe zakażenia;
– choroby przewodu pokarmowego (celiakia, choroba Crohna);
– zaburzenia wchłaniania związane z niewydolnością trzustki;
– odra;
– ciężki niedobór białek.
Leczenie wspomagające w chorobach skóry związanych z niedoborem witaminy A.
SKŁAD VITAMINUM A MEDANA, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?
Substancją czynną leku jest retynolu palmitynian. 1 ml roztworu (ok. 30 kropli) zawiera 50 000 IU retynolu palmitynianu . 1 kropla zawiera około 1 670 IU witaminy A.
Pozostałe składniki to: makrogologlicerolu rycynooleinian, sacharoza, aromat anyżowy, sodu benzoesan, sodu salicylan, kwas cytrynowy, woda oczyszczona.
JAKIE JEST DAWKOWANIE VITAMINUM A MEDANA? – INSTRUKCJA STOSOWANIA
Lek Vitaminum A Medana stosuje się doustnie.
Podawać w łyżce płynu.
Aby dokładnie odmierzyć dawkę, należy podczas liczenia kropli trzymać butelkę pod kątem 45 stopni. Z uwagi na ryzyko przedawkowania nie należy podawać leku bezpośrednio z opakowania do ust dziecka.
W profilaktyce niedoborów
– Niemowlęta i dzieci do lat 10: 1 kropla/dobę (tj. ok. 1 670 IU/dobę)
– Mężczyźni (młodzież i dorośli): 2 krople/dobę (tj. ok. 3 330 IU/dobę)
– Kobiety (młodzież i dorosłe kobiety): 1 kropla/dobę (tj. ok. 1 670 IU/dobę)
– Kobiety w ciąży: 1 kropla/dobę, (tj. ok. 1 670 IU/dobę)
– Kobiety karmiące piersią: 3 krople/dobę (tj. ok. 5 000 IU/dobę)
W razie niedoboru dawkowanie powinien ustalić lekarz, w zależności od stopnia zaawansowania niedoboru.
Kseroftalmia
– Niemowlęta od 6. miesiąca do 1 roku: 60 kropli/dobę (tj. ok. 100 000 IU/dobę)
– Dzieci powyżej 1 roku: 120 kropli/dobę (tj. ok. 200 000 IU/dobę)
– Dorośli: 15-30 kropli/dobę (tj. ok. 25 000-50 000 IU/dobę)
Odra
– Dzieci od 6. miesiąca do 1 roku: 60 kropli (ok. 100 000 IU) w postaci jednorazowej dawki
– Dzieci powyżej 1 roku: 120 kropli (ok. 200 000 IU) w postaci jednorazowej dawki
PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI VITAMINUM A MEDANA, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE
W razie przyjęcia większej dawki leku Vitaminum A Medana niż zalecana dawka, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
W ostrym zatruciu witaminą A, zwłaszcza u dzieci, występuje wzrost ciśnienia śródczaszkowego i wymioty.
W przewlekłym zatruciu witaminą A występuje:
– utrata łaknienia;
– podwójne widzenie;
– złe samopoczucie;
– bóle głowy, łysienie, pękanie warg;
– nadmierna pobudliwość;
– podokostnowe zgrubienie kości i bóle kostne;
– powiększenie wątroby i śledziony;
– niedokrwistość hipoplastyczna, leukopenia;
– niekiedy wzrost ciśnienia śródczaszkowego i wodogłowie;
– przedwczesne kostnienie nasad kości długich u dzieci.
STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM
Łączne stosowanie z alkoholem może prowadzić do nasilenia działania hepatotoksycznego. Lek należy podawać w łyżce płynu.
Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.
CZY MOŻNA STOSOWAĆ VITAMINUM A MEDANA W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować witaminy A w dawkach przekraczających 6 000 IU/dobę w okresie ciąży i karmienia piersią, ze względu na jej potencjalne działanie uszkadzające płód.
ULOTKA LEKU VITAMINUM A MEDANA – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – VITAMINUM A MEDANA CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE
