Victoza

Victoza to lek stosowany w terapii pacjentów z cukrzycą typu 2. Ma postać roztworu do infuzji. Substancją czynną wykorzystaną w preparacie jest liraglutyd, który jest analogiem ludzkiego glukagonopodobnego peptydu GLP-1. Lek jest wydawany wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji. Victoza stosowana jest zarówno w terapii skojarzonej z innymi lekami na cukrzycę, jak i w monoterapii. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Victoza. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Najczęściej występującym na świecie typem cukrzycy jest ta typu drugiego, nazywana także cukrzycą osób dorosłych. W przeciwieństwie do cukrzycy typu pierwszego choroba ta rozwija się latami, a jej symptomy pojawiają się stopniowo. Wystąpieniu schorzenia sprzyja wiele różnorodnych czynników, w tym między innymi:

  • nieprawidłowa tolerancja glukozy,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby trzustki,
  • nieprawidłowości w wartościach glikemii,
  • zawyżony poziom trójglicerydów we krwi,
  • przebyta cukrzyca w ciąży.

Do pierwszych i zarazem łagodniejszych objawów mogących wskazywać na cukrzycę typu drugiego należy suchość w ustach. Wraz z biegiem czasu pojawia się wzmożone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, uszkodzenie małych naczyń tętniczych, zaburzenia widzenia, mrowienie kończyn, zaniki czucia powierzchnego oraz osłabienie siły mięśniowej.

Cukrzyca może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań, dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie oraz leczenie. Jednym ze środków farmakologicznych, który może być stosowany w jej leczeniu, jest Victoza, lek przeciwcukrzycowy zawierający liraglutyd, zmniejszający stężenie glukozy we krwi. Na tej stronie znajdą Państwo najważniejsze informacje dotyczące leku przeznaczonego dla pacjentów chorujących na cukrzycę typu drugiego. Prezentujemy między innymi, jakie są wskazania do jego stosowania, jak powinno wyglądać dawkowanie, a także jaka jest jego cena. Ponadto na samym końcu zostały zamieszczone opinie osób, które stosowały lek Victoza.

Zawierający liraglutyd lek Victoza to preparat przeznaczony dla osób z rozpoznaniem cukrzycy typu drugiego, który pozwala zmniejszyć stężenie cukru we krwi oraz spowolnić przechodzenie pokarmu przez żołądek.
Lek Victoza może być stosowany jako jedyny środek przeciwcukrzycowy u osób dorosłych w sytuacji, kiedy odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna nie są wystarczające do uzyskania kontroli stężenia glukozy we krwi. Jest to preparat dedykowany w szczególności dla pacjentów, którzy nie mogą zostać poddani terapii z wykorzystaniem preparatów zawierających metforminę.
Jako środek przeciwcukrzycowy Victoza może być stosowany z innymi lekami na cukrzycę, ale tylko wówczas, gdy preparaty te nie wystarczają do uzyskania kontroli stężenia glukozy we krwi. Należą do nich:

  • insulina bazowa, działająca przez całą dobę,
  • doustne środki przeciwcukrzycowe, takie jak pochodne sulfonylomocznika, metformina oraz pioglitazon.

Jaki jest skład Victoza, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku Victoza jest liraglutyd zaliczany do grupy związków inkretynowych, hormonów wytwarzanych w komórkach jelit, które wspomagają produkcję insuliny przez komórki beta wysp Langerhansa w trzustce. 1 ml roztworu przeznaczonego do wstrzykiwania zawiera 6 mg liraglutydu. 1 wstrzykiwacz o pojemności 3 ml zawiera 18 mg liraglutydu.

Pozostałe składniki leku Victoza to: disodu fosforan dwuwodny, glikol propylenowy, fenol oraz woda do wstrzykiwania.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Victoza – jak stosować?

Lek Victoza jest przeznaczony do stosowania podskórnego. Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami wydanymi przez lekarza. Zazwyczaj dawka początkowa wynosi 0,6 mg jeden raz dziennie, przez przynajmniej siedem dni. W razie konieczności lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 1,8 mg na dobę, o ile nie zostanie uzyskana odpowiednia kontrola stężenia cukru we krwi po zastosowaniu dawki wynoszącej 1,2 mg. Ustalonej przez lekarza ilości nie należy zmieniać samodzielnie.

Lek Victoza należy podawać poprzez wstrzyknięcie pod skórę. Nie należy podawać go do mięśni oraz żył. Najlepsze miejsca do wstrzyknięcia roztworu to ramię, brzuch lub przednia część ud. Środek przeciwcukrzycowy może być aplikowany samodzielnie o dowolnej porze dnia, bez względu na przyjmowane pokarmy. Szczegółowa instrukcja stosowania leku znajduje się na odwrocie ulotki. Przed pierwszym wstrzyknięciem lekarz lub pielęgniarka powinni poinstruować, w jaki sposób należy go prawidłowo podawać.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku nieumyślnego przyjęcia większej niż zalecana dawka leku Victoza należy bezzwłocznie skontaktować się z najbliższym punktem medycznym, ponieważ pacjent może wymagać natychmiastowego leczenia. Objawy, które mogą wystąpić na skutek przedawkowania to: biegunka, wymioty oraz nudności.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Victoza – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Victoza w okresie ciąży i karmienia piersią?

W sytuacji, gdy pacjentka przypuszcza, że mogła zajść w ciążę lub planuje potomstwo w najbliższym czasie, powinna ten fakt zgłosić lekarzowi. Lek Victoza nie jest przeznaczony do stosowania w okresie ciąży, ponieważ nie wiadomo, czy środek nie ma szkodliwego oddziaływania na rozwijający się w łonie matki płód.

Nie ma informacji, czy środek przeciwcukrzycowy Victoza przenika do pokarmu matki, dlatego odradza się jego podawanie w okresie karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Victoza

Ulotka Victoza – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Victoza przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Victoza m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Victoza w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Victoza

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Victoza? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

26 komentarzy do “Victoza”

  1. Kochani, w pierwszym miesiącu na dawce 0,6 schudłam 5kg, w drugim miesiącu na dawce 0,6 nie przytyłam i nie schudłam, od wczoraj zmieniłam dawkę na 1,2 mg i czekam na efekty. Bez ruchu i bez diety. Apetyt dużo mniejszy, w pierwszym miesiącu brak chęci na słodycze. Efekty uboczne niewielkie, tylko mdłości, bardzo silne, ale trwające 20-30 sekund.

    Odpowiedz
  2. witam bralem ten lek bylo wszystko ok poki nie pojawil sie bol brzucha parametry trzustki poszly w gore i koniec brania czekam na usg trzustki.

    Odpowiedz
  3. Biorę lek 3 miesiąc.W drugim miesiącu pojawił się brak apetytu i biegunki.Cukier znacznie się obniżył,ale jestem zaniepokojona tymi luźnymi stolcami.Nie wiem,czy tak to powinno wyglądać. Schudłam 2,5 kg dopiero w drugim miesiącu.

    Odpowiedz
  4. Biorę Victozę od miesiąca. Pierwsze 3 tygodnie wyjęte z życia tzn. ciągłe nudności, brak apetytu, po zjedzeniu nawet małej porcji ból żołądka, zupełny brak ruchu i chęci do życia. Teraz apetyt jest ( mniejszy, bo jak zjem trochę więcej, to pojawiają się nudności), schudłam 2kg ale spadły cukry. Po kilku latach są wreszcie w normie. No i wreszcie nie pochłaniam kilogramów słodyczy, bo nie czuję potrzeby.

    Odpowiedz
  5. Nie wiem czy W Polsce jest refundowany jest W Dani .od lutego 7 kg stracilam .Na poczatku så mdlosci po tej medycynie ale jak organizm sie przyzwyczaji jest ok ?

    Odpowiedz
    • Jakim cudem te -22 kg? Biorę od 3 miesięcy, waga raz w górę raz w dół, ale trzyma się niestety na tym wyższym stałym poziomie, mimo zwiększonego ruchu.

      Odpowiedz
  6. bo lek jest po to by pomóc schudnąć ! on za was nie ruszy tyłka i nie zmieni nawyków żywieniowych. co z tego że bierzesz lek jak jesz tone tłustych ziemniaków i kotlety schabowe smażone w tonie oleju. ludzie zacznijcie myśleć, to nie boli !

    Odpowiedz
  7. Ja brałam victozę przez prawie rok, mksyamlną dawkę 1,8 mg na dobę, dodatkowo glucophage 2000 na noc i nie nie schudlam. Ten lek jest wogóle nieskuteczny i jeszcze nierefundowny. Co 20 dni musiałam wydać 500 zł, czyli prwie 6000 zł wydałam w roku a nie ma żadnych efektów.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Victoza. Podziel się doświadczeniami na forum.