Konsultacja merytoryczna:

Venclyxto

Co to jest lek Venclyxto
Lek Venclyxto jest lekiem przeciwnowotworowym, który zawiera substancję czynną wenetoklaks.
Należy do grupy leków nazywanych „inhibitorami Bcl-2”.

W jakim celu stosuje się lek Venclyxto
Lek Venclyxto stosowany jest w leczeniu pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (ang. Chronić lymphocytic leukaemia, CLL), z pewnymi mutacjami genetycznymi o nazwie „delecja w obszarze 17p” lub „mutacja T53” lub bez tych mutacji.
• W przypadku CLL z „delecją w obszarze 17p” lub „mutacją TP53”, lek ten jest stosowany w leczeniu pacjentów, dla których nieodpowiednie są lub których leczono już jednym lub więcej lekami innego typu.
• W przypadku CLL bez „delecji w obszarze 17p” lub „mutacji TP53” lek ten jest stosowany w leczeniu pacjentów, których leczono już dwoma lub więcej innymi rodzajami leków.
CLL jest rodzajem nowotworu oddziałującym na białe krwinki zwane „limfocytami” i węzły chłonne.

W CLL limfocyty są wytwarzane szybciej oraz żyją dłużej i dlatego ich liczba we krwi jest zbyt duża.

Jak działa lek Venclyxto
Lek Venclyxto działa przez blokowanie białka obecnego w organizmie, zwanego „Bcl-2”. Białko to pomaga komórkom nowotworowym w przeżyciu. Blokowanie tego białka pomaga w uśmiercaniu komórek nowotworowych i zmniejszeniu ich liczby. Spowalnia również proces nasilania się choroby.

Jaki jest skład Venclyxto, jakie substancje zawiera?

● Substancją czynną jest wenetoklaks.
Venclyxto 10 mg tabletki powlekane: każda tabletka powlekana zawiera 10 mg wenetoklaksu.
Venclyxto 50 mg tabletki powlekane: każda tabletka powlekana zawiera 50 mg wenetoklaksu.
Venclyxto 100 mg tabletki powlekane: każda tabletka powlekana zawiera 100 mg wenetoklaksu.
● Pozostałe składniki rdzenia tabletki to kopowidon (K 28), polisorbat 80 (E433), krzemionka koloidalna bezwodna (E551), wapnia wodorofosforan bezwodny (E341 (ii)), sodu stearylofumaran.
● Otoczka bladożółtej tabletki 10 mg zawiera: żelaza tlenek żółty (E172), alkohol poliwinylowy (E1203), tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350 (E1521), talk (E533b).
● Otoczka beżowej tabletki 50 mg zawiera: żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172), alkohol poliwinylowy (E1203), tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350 (E1521), talk (E533b).
● Otoczka bladożółtej tabletki 100 mg zawiera: żelaza tlenek żółty (E172), alkohol poliwinylowy (E1203), tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350 (E1521), talk (E553b).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Venclyxto – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Ile leku należy przyjmować
Leczenie lekiem Venclyxto rozpoczyna się od małej dawki przyjmowanej przez 1 tydzień. Następnie lekarz stopniowo zwiększa dawkę przez okres kolejnych 4 tygodni do osiągnięcia pełnej dawki standardowej. Przez pierwsze 4 tygodnie pacjent będzie otrzymywać co tydzień nowe opakowanie leku.

• Dawka początkowa wynosi 20 mg (dwie tabletki 10 mg) raz na dobę przez 7 dni.
• Dawka zostanie zwiększona do 50 mg (jedna tabletka 50 mg) raz na dobę przez 7 dni.
• Dawka zostanie zwiększona do 100 mg (jedna tabletka 100 mg) raz na dobę przez 7 dni.
• Dawka zostanie zwiększona do 200 mg (dwie tabletki 100 mg) raz na dobę przez 7 dni.
• Dawka zostanie zwiększona do 400 mg (cztery tabletki 100 mg) raz na dobę. Pacjent będzie kontynuował przyjmowanie dawki dobowej 400 mg, co jest dawką standardową, tak długo jak będzie to konieczne.

Może być konieczna zmiana dawki ze względu na działania niepożądane. Lekarz poinformuje pacjenta, jaką dawkę należy przyjmować.

Jak przyjmować lek Venclyxto
• Tabletki należy przyjmować podczas posiłku codziennie, o mniej więcej tej samej porze.
• Tabletki należy połykać w całości popijając szklanką wody.
• Tabletek nie należy rozgryzać, kruszyć lub łamać.
• Podczas pierwszych 5 tygodni leczenia, należy przyjmować tabletki rano, co ułatwi przeprowadzanie wymaganych badań krwi, jeśli będzie to konieczne.
Jeśli pacjent wymiotuje po przyjęciu leku Venclyxto, nie należy przyjmować tego dnia jeszcze jednej dawki. Kolejną dawkę przyjąć o zwykłej porze następnego dnia. W razie problemów z przyjmowaniem tego leku należy powiedzieć o tym lekarzowi.

Należy pić dużo wody
Podczas pierwszych 5 tygodni leczenia bardzo ważne jest picie dużej ilości wody w czasie przyjmowania leku Venclyxto. Pomoże to usunąć z moczem produkty rozpadu komórek nowotworowych z krwi.

Picie co najmniej 1,5 do 2 litrów wody na dobę należy zacząć co najmniej dwa dni przed rozpoczęciem przyjmowania leku Venclyxto. Można pić napoje niealkoholowe i bezkofeinowe, ale należy wykluczyć soki z grejpfrutów, pomarańczy gorzkich (sewilskich) lub karamboli. Należy wypić co najmniej 1,5-2 litrów wody w dniu rozpoczęcia przyjmowania leku Venclyxto. Wypijać tę samą ilość wody (co najmniej 1,5 do 2 litrów na dobę) przez dwa dni przed i w dniu zwiększania dawki.

Jeśli lekarz uzna, że u pacjenta występuje zagrożenie TLS, może zlecić leczenie w szpitalu, co umożliwi dodatkowe dożylne podawanie płynów, częstsze wykonywanie badań krwi i kontrolowanie czy nie występują działania niepożądane. Celem pobytu w szpitalu jest ustalenie, czy pacjent może bezpiecznie kontynuować przyjmowanie tego leku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjmie więcej niż zalecaną dawkę leku Venclyxto, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce lub zgłosić się do szpitala. Należy zabrać ze sobą tabletki i poniższą ulotkę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Venclyxto – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy spożywać grejpfrutów, pomarańczy sewilskich (gorzkich) lub karamboli (oskomian pospolity) w czasie przyjmowania leku Venclyxto – dotyczy to spożywania owoców, picia soków lub przyjmowania suplementów diety, które je zawierają. Mogą one powodować zwiększenie ilości leku Venclyxto we krwi.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Venclyxto w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
– Kobiety muszą unikać zajścia w ciążę w czasie leczenia lekiem Venclyxto. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje zajście w ciążę powinna poradzić się lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki przed przyjęciem tego leku.
– Leku Venclyxto nie należy stosować w okresie ciąży. Nie ma informacji o bezpieczeństwie stosowania wenetoklaksu u kobiet w ciąży.

Antykoncepcja
– Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować wysoce skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia i przez okres co najmniej 30 dni po zakończeniu leczenia lekiem Venclyxto, aby uniknąć zajścia w ciążę. Jeśli pacjentka stosuje tabletki lub inne metody antykoncepcji hormonalnej, należy również bezwzględnie stosować metodę barierową (taką jak prezerwatywy), ponieważ lek Venclyxto może wpływać na działanie tabletek lub innych metod antykoncepcji hormonalnej.
– Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Venclyxto.

Karmienie piersią
Nie należy karmić piersią podczas stosowania tego leku. Nie wiadomo, czy substancja czynna leku Venclyxto przenika do mleka ludzkiego.

Płodność
Wyniki badań na zwierzętach pokazują, że lek Venclyxto może powodować niepłodność u mężczyzn (mała liczba plemników lub ich brak). Może to wpływać na możliwość posiadania dziecka przez pacjenta. Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Venclyxto należy zasięgnąć porady u lekarza odnośnie możliwości przechowywania nasienia w banku spermy.

Ulotka Venclyxto – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

VENCLYXTO, 10 mg; 50 mg; 100 mg, tabletki powlekane (Wenetoklaks)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 79 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Venclyxto m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

VENCLYXTO, 10 mg; 50 mg; 100 mg, tabletki powlekane (Wenetoklaks)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 51 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Lek Venclyxto jest lekiem przeciwnowotworowym.

Cena - ile kosztuje Venclyxto?

Cena Venclyxto i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Venclyxto.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Venclyxto? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

LANCET ACCU-CHEK SOFTCLIX to jeden z wyrobów medycznych przeznaczonych do stosowania w nakłuwaczu ACCU-CHEK SOFTCLIX w celu pobrania próbki krwi do zbadania poziomu cukru.

Minilina to nowoczesny suplement diety , polecany dla osób dbających o prawidłową wagę ciała. Skład preparatu, oparty został na naturalnych kompleksach i ekstraktach roślinnych, które regulują wchłanianie cukrów i wpływają na…

Tymianek z miodem i anyżem wzbogacony dodatkiem witaminy C to suplement diety, którego naturalna siła działania wpływa kojąco na podrażnienia występujące w obrębie jamy ustnej, gardła oraz krtani. Suplement…

Przy stanach zapalnych jamy ustnej i gardła warto stosować specjalny spray Thonsilan w ramach wsparcia dla leczenia właściwego. Preparat zawiera wyciąg z porostu islandzkiego oraz srebro koloidalne, które łagodzą, nawilżają i chronią śluzówkę.

Liść Mięty to produkt polecany przede wszystkim w dolegliwościach układu pokarmowego, takich jak: ból brzucha, wzdęcia czy brak łaknienia. Może być stosowana w przypadkach schorzeń wątroby i dróg żółciowych. Łagodzi objawy migreny.

Twoja dieta jest uboga w składniki zawierające potas? Suplement diety Aliness Cytrynian potasu 300mg pozwoli uzupełnić Twoją codzienną dietę w ten ważny pierwiastek, który między innymi wspiera właściwe funkcjonowanie mięśni.

Magnez, potas i witamina B6 to trio, które wspólnie wspiera prawidłowe funkcjonowanie mięśni i metabolizm energetyczny. Preparat Magnez Skurcze + Potas pomaga uzupełnić niedobory tych ważnych substancji w organizmie.

Liv 52 to zestaw naturalnych wyciągów roślinnych, których właściwości poprawiają funkcjonowanie wątroby oraz chronią ją przed szkodliwymi czynnikami. Produkt polecany przy zatruciach spowodowanych lekami i alkoholem.

Vita Max Gardło lizaki o smaku owocowym, które wspomagają nawilżenie gardła i krtani w przebiegu przeziębienia, anginy, infekcji oraz łagodzą podrażnienia w obrębie jamy ustnej. Skład oparty na naturalnych surowcach.

Wysokiej jakości, bardzo cichy, kompaktowy Inhalator Diagnostic PRO Mesh siateczkowy nadaje się do podawania większości leków dzieciom i dorosłym. Urządzenie cechuje się doskonałymi parametrami nebulizacji. W zestawie z zasilaczem.

Pikovit Syrop, to preparat skomponowany z myślą o maluchach w wieku przedszkolnym i szkolnym u których występują zaburzenia łaknienia, zahamowanie wzrostu oraz cykliczne przemęczenie. Wskazany także po antybiotykoterapii i w okresie zimowo-wiosennym.

Zła dieta, nadużywanie alkoholu lub kawy może powodować niedobory magnezu, które często objawiają się skurczami mięśni. Warto wówczas sięgnąć po suplement diety w postaci tabletek musujących Magnez B6 + Potas Skurcz.

Suplement diety w postaci tabletek musujących – Olimp Gold-Vit Pamięć i Koncentracja – polecany jest dla osób, które chcą uzupełnić swoją dietę w kofeinę, a także składniki, które pomagają zmniejszyć uczucie znużenia oraz wspierają…

URGO Na pęknięcia skóry dłoni i stóp to produkt, który wspomaga proces gojenia się drobnych ran. Działa łagodząco na dolegliwości bólowe i chroni przed oddziaływaniem czynników środowiskowych.

AA INTYMNA MY FIRST INTIMA Płyn do higieny intymnej dla dzieci od 1 roku życia delikatnie myje i oczyszcza oraz reguluje pH miejsc intymnych. Przywraca naturalną mikroflorę bakteryjną oraz łagodzi podrażnienia.

BEAUTY FORMULAS Nić dentystyczna pęczniejąca miętowa z fluorem po kontakcie ze śliną zwiększa swoją objętość, co pozwala na efektywniejsze eliminowanie płytki bakteryjnej. Wykazuje właściwości przeciwpróchnicze.

Zestaw kluczowych witamin dla ogólnego zdrowia. Wyjątkowa na polskim rynku forma: witaminy w postaci żelków. Trzy pyszne owocowe smaki (pomarańcza, cytryna, malina) w każdym opakowaniu.

Prosty w użyciu naramienny Ciśnieniomierz automatyczny Microlife A2 Classic to produkt, który powinien znaleźć się w każdym domu. Urządzenie wykorzystuje technologię Gentle oraz technologię PAD, która podczas pomiaru wykrywa arytmię.

ALLEVO Zupa grzybowa to środek specjalnego przeznaczenia żywieniowego, którego spożywanie zamiast posiłków konwencjonalnych, przyczynia się do zmniejszenia masy ciała. Jest produktem bardzo niskokalorycznym.

Zawarte w dietetycznym środku spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego składniki wspierają naturalną odporność organizmu. Syrop zawiera witaminę C oraz ekstrakt z owoców czarnego bzu. Preparat do stosowania od 3. roku życia.