UWATIN

KATEGORIA:
LEKI OGÓLNE

SUBSTANCJA CZYNNA:

UWATIN - INFORMACJE I OPINIE O LEKU


Na tej stronie znajdują się informacje o leku UWATIN. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować ten lek oraz jakie jest zalecane dawkowanie. Ponadto na stronie produktu zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami (jedzenie, picie - alkohol), wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - stosowanie w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku UWATIN w formacie pdf - ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.

Pod dokumentami znajduje się lista zamienników. Są to produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany lek - znajdź odpowiednik. Zaimplementowaliśmy narzędzie umożliwiające wyszukanie leku w najbliższej aptece, sprawdzenie dostępności i zarezerwowanie go. Istnieje także możliwość sprawdzenia ceny leku, poziomu refundacji oraz weryfikacji, czy wymagana jest recepta, czy też lek dostępny jest bez recepty - zarezerwuj w aptece. Na końcu tej strony znajdują się opinie pacjentów stosujących tenlek (forum o lekach).

REZERWACJA LEKU W APTECE - UWATIN CENA, REFUNDACJA

CO TO JEST I JAK DZIAŁA UWATIN? – OPIS I WSKAZANIA

Substancją czynną leku Uwatin jest rozuwastatyna.
Lek Uwatin należy do grupy leków zwanych statynami. Leki te stosuje się, aby zmniejszyć we krwi stężenie substancji tłuszczowych nazywanych lipidami, wśród których najpopularniejszym jest cholesterol.

We krwi występują różne rodzaje cholesterolu: tzw. „zły” cholesterol (LDL-C) i „dobry” cholesterol
(HDL-C). Lek Uwatin zmniejsza ilość „złego” i zwiększa ilość „dobrego” cholesterolu.

Lek Uwatin zostaje przepisany jeśli:
• pacjent (lub dziecko w wieku 10-17 lat) ma zbyt duże stężenie cholesterolu, który może zwiększać ryzyko zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Statyny przepisywane są w przypadku, gdy zmiana diety oraz zwiększenie wysiłku fizycznego nie są wystarczające do zmniejszenia stężenia cholesterolu lub
• występują inne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu oraz związane z tym problemy zdrowotne. Zawał mięśnia sercowego, udar mózgu i inne podobne zaburzenia mogą być spowodowane miażdżycą, która powstaje w wyniku odkładania się złogów substancji tłuszczowych w tętnicach.

Lek Uwatin blokuje wytwarzanie „złego” cholesterolu i zwiększa zdolność organizmu do usuwania go z krwi.

SKŁAD

Substancją czynną leku Uwatin jest rozuwastatyna. Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg, 10 mg, 15 mg, 20 mg lub 40 mg rozuwastatyny.

Pozostałe składniki leku:
rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan bezwodny, krospowidon, magnezu stearynian.
otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), talk, lecytyna sojowa, guma ksantynowa.

Zobacz opisy substancji czynnych oraz przykłady leków, które je zawierają - dowiedz się więcej.

JAKIE JEST DAWKOWANIE UWATIN? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Jeśli lek stosowany jest w leczeniu wysokiego stężenia cholesterolu.

Dawka początkowa
Leczenie lekiem Uwatin powinno rozpocząć się od dawki 5 mg lub 10 mg, nawet jeśli wcześniej pacjent przyjmował wyższe dawki innych statyn. Wybór dawki początkowej zależy od:
− stężenia cholesterolu
− stopnia ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu
− istnienia czynnika sprzyjającego wystąpieniu działań niepożądanych.

Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą która dawka leku Uwatin będzie najbardziej odpowiednia do rozpoczęcia leczenia.

Lekarz może zalecić stosowanie najniższej dawki (5 mg) jeśli
− pacjent jest pochodzenia azjatyckiego (jest Japończykiem, Chińczykiem, Filipińczykiem, Wietnamczykiem, Koreańczykiem lub Hindusem)
− pacjent ma ponad 70 lat
− u pacjenta występują umiarkowane zaburzenia czynności nerek
− u pacjenta występuje ryzyko wystąpienia bólów mięśniowych (miopatia).

Zwiększenie dawki i maksymalna dawka dobowa
Lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki leku Uwatin w celu wybrania właściwej dawki dla danego pacjenta. Odstęp czasu pomiędzy każdym zwiększeniem dawki powinien wynosić 4 tygodnie.
Maksymalna dawka dobowa leku Uwatin wynosi 40 mg i jest ona stosowana wyłącznie u pacjentów ze zbyt dużym stężeniem cholesterolu i dużym ryzykiem wystąpienia zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu, u których nie uzyskano pożądanego zmniejszenia stężenia cholesterolu
podczas stosowania dawki 20 mg.

Jeśli lek Uwatin jest stosowany w celu zmniejszenia ryzyka zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu lub związanych z tym problemów zdrowotnych: zalecana dawka dobowa wynosi 20 mg. Jednakże lekarz może podjąć decyzję o stosowaniu mniejszej dawki.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Zazwyczaj stosowana początkowa dawka dobowa to 5 mg. Lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki leku Uwatin w celu wybrania właściwej dawki dla danego pacjenta. Maksymalna dawka dobowa rozuwastatyny to 20 mg raz na dobę.
Leku Uwatin, 40 mg nie należy stosować u dzieci.

Leki wchodzą w rozmaite interakcje z innymi substancjami. Upewnij się, że wiesz jak bezpiecznie przyjmować leki, by były skuteczne - dowiedz się więcej.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI UWATIN, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W przypadku przedawkowania leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.
Jeśli pacjent został skierowany do szpitala lub przyjmuje inne leki, należy poinformować personel medyczny o przyjmowaniu leku Uwatin.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Lek Uwatin może być stosowany niezależnie od posiłków.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ UWATIN W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Leku nie należy przyjmować jeśli pacjentka jest w ciąży lub jeśli karmi piersią. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas terapii lekiem Uwatin należy natychmiast przerwać jego przyjmowanie i skontaktować się z lekarzem. Kobiety przyjmujące lek Uwatin powinny unikać zajścia w ciążę stosując odpowiednią antykoncepcję.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje zajście w ciążę powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zażyciem leku.

ULOTKA LEKU UWATIN – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – UWATIN CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

UWATIN OPINIE PACJENTÓW - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here