Konsultacja merytoryczna:

Ulipristal Aristo

Ulipristal Aristo jest produktem antykoncepcyjnym do stosowania w przypadkach nagłych.

Ulipristal Aristo jest produktem antykoncepcyjnym przeznaczonym do stosowania w celu zapobiegania ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Na przykład:
• w przypadku odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia;
• jeśli doszło do pęknięcia, zsunięcia się lub wypadnięcia prezerwatywy u któregoś z partnerów lub w przypadku, gdy zapomniano ją zastosować;
• jeśli stale stosowana tabletka antykoncepcyjna nie została przyjęta zgodnie z zaleceniami.

Tabletkę należy zastosować niezwłocznie po odbyciu stosunku płciowego, w ciągu maksymalnie 5 dni (120 godzin) po stosunku. Jest to uwarunkowane przeżywalnością spermy do 5 dni w organizmie po odbyciu stosunku płciowego.

Ten lek jest odpowiedni dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, w tym osób młodocianych Lek ten można zastosować w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego.

Ulipristal Aristo nie jest skuteczny w przypadku wcześniejszego zajścia w ciążę. W przypadku spóźniania się cyklu miesiączkowego istnieje możliwość ciąży. W przypadku spóźnienia miesiączki lub objawów ciąży (powiększenie piersi, poranne nudności) należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zażyciem tabletki.

W przypadku odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia po przyjęciu tabletki produkt ten nie zapobiegnie zajściu w ciążę.  Stosunek płciowy bez zabezpieczenia w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego może prowadzić do zajścia w ciążę.

Ulipristal Aristo nie jest przeznaczony do stosowania jako stała metoda antykoncepcji

W przypadku braku stałej metody antykoncepcji należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty o wybranie odpowiedniej metody.

Jak działa Ulipristal Aristo
Ulipristal Aristo zawiera substancję o nazwie octan uliprystalu, wpływającą na aktywność naturalnego hormonu – progesteronu, którego obecność jest niezbędna w celu wystąpienia owulacji. W rezultacie ten lek powoduje opóźnienie owulacji. Antykoncepcja w przypadkach nagłych nie zawsze jest skuteczna. Na 100 kobiet, które zastosują ten lek, w przybliżeniu 2 z nich zajdą w ciążę.

Ten lek jest metodą antykoncepcyjną stosowaną w celu zapobiegania zajściu w ciążę. W przypadku ciąży nie spowoduje ona jej przerwania

Jaki jest skład Ulipristal Aristo, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest octan uliprystalu. Każda tabletka powlekana zawiera 30 miligramów octanu uliprystalu.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia żelowana (kukurydziana), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian, hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, kwas stearynowy, talk, tytanu dwutlenek (E 171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Ulipristal Aristo – jak stosować ten lek?

Jak przyjmować tabletkę powlekaną Ulipristal Aristo
• Należy jak najszybciej przyjąć doustnie jedną tabletkę, nie później niż po 5 dniach
(120 godzinach) od stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Przyjąć lek bez opóźnień.
• Lek ten można przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego.
• Lek ten można przyjąć o dowolnej porze dnia, przed, po lub w trakcie posiłku.
• Jeśli pacjentka stosuje jakiekolwiek leki, które mogą hamować prawidłowe działanie leku

Ulipristal Aristo (patrz punkt „Inne leki a Ulipristal Aristo” w załączonej ulotce), lub jeśli pacjentka stosowała którykolwiek z tych leków w ciągu ostatnich 4 tygodni, lek Ulipristal Aristo może nie być dla niej odpowiedni. Przed zastosowaniem leku Ulipristal Aristo należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą. Lekarz może przepisać inny rodzaj (niehormonalnej) antykoncepcji awaryjnej, np. wkładkę wewnątrzmaciczną zawierającą miedź (Cu-IUD).

Wystąpienie wymiotów po przyjęciu Ulipristal Aristo
W przypadku występowania wymiotów w ciągu 3 godzin po przyjęciu tabletki należy niezwłocznie zastosować następną tabletkę.

Odbycie kolejnego stosunku po przyjęciu leku Ulipristal Aristo
Jeśli po zastosowaniu tabletki dojdzie do stosunku płciowego bez zabezpieczenia, nie zapobiegnie ona zajściu w ciążę. Po zażyciu tabletki, do czasu wystąpienia kolejnej miesiączki należy podczas każdego stosunku płciowego stosować prezerwatywy.

Spóźnianie się miesiączki po przyjęciu Ulipristal Aristo
Po przyjęciu tabletki kilkudniowe opóźnienie wystąpienia miesiączki jest normalne. Jeśli miesiączka spóźnia się o ponad 7 dni; jest nietypowo skąpa lub nietypowo obfita; wystąpią objawy takie jak: ból brzucha (żołądka), wrażliwość piersi, nudności lub wymioty, możliwe, że nastąpiło zajście w ciążę. Należy niezwłocznie wykonać test ciążowy. W przypadku ciąży ważne jest skonsultowanie się z lekarzem (patrz punkt „Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność”).

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Brak zgłoszeń dotyczących szkodliwych skutków po jednoczesnym przyjęciu większej dawki leku niż zalecana. Należy jednak skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem. W przypadku wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do farmaceuty lub lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ulipristal Aristo – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można stosować niezależnie od przyjmowanych posiłków.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ulipristal Aristo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża

Przed przyjęciem tego leku, jeśli miesiączka się spóźnia, należy powiadomić o tym farmaceutę lub lekarza lub wykonać test ciążowy w celu wykluczenia istnienia ciąży (patrz „Ostrzeżenia i środki ostrożności” w załączonej ulotce). Ten lek jest metodą antykoncepcyjną stosowaną w celu zapobiegania zajściu w ciążę. Nie powoduje przerwania już istniejącej ciąży. W przypadku zajścia w ciążę pomimo zastosowania leku Ulipristal Aristo zachęcamy do zarejestrowania ciąży przez lekarza w oficjalnym rejestrze. Można również samodzielnie zgłosić tę informację na stronie . Informacje te pozostaną anonimowe – nikt się nie dowie, że informacja dotyczy konkretnej osoby. Dzielenie się informacjami może w przyszłości pomóc kobietom w zrozumieniu bezpieczeństwa lub zagrożeń stosowania Ulipristal Aristo podczas ciąży.

Karmienie piersią

W przypadku zastosowania tego leku podczas karmienia dziecka piersią nie należy karmić piersią przez jeden tydzień od zastosowania Ulipristal Aristo. W tym czasie zaleca się stosować laktator w celu utrzymania produkcji mleka, jednak należy wyrzucać mleko. Wpływ karmienia dziecka piersią w ciągu tygodnia po zażyciu tego leku nie jest znany.

Ulotka Ulipristal Aristo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ulipristal Aristo, 30 mg, tabletka powlekana (Octan uliprystalu)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 175.16 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ulipristal Aristo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ulipristal Aristo, 30 mg, tabletka powlekana (Octan uliprystalu)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 202.70 KB

Cena - ile kosztuje Ulipristal Aristo?

Cena Ulipristal Aristo i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Ulipristal Aristo.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ulipristal Aristo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Doskonała przekąska, która jest smaczna i zdrowa. Nasiona Słonecznika zawierają cenne substancje odżywcze, które stanowią bogactwo dla organizmu. Produkt idealny do samodzielnego jedzenia lub dodawania do potraw i wypieków wytrawnych oraz słodkich.

Starannie skomponowany zestaw składników, które wspierają układ odpornościowy i są bezpieczne dla kobiet w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Suplement diety GripoMax Pregna zawiera cynk, witaminę C, bioflawonoidy cytrusowe oraz roślinne wyciągi.

Płyn na trądzik zawiera ziołowe wyciągi, które pomagają w przypadku łojotoku i wyprysków. Kozieradka, szałwia, nagietek, rumianek oraz kora wierzby tworzą oczyszczająco-łagodzącą formułę do pielęgnacji twarzy, rekomendowaną dla cery…

Wyjątkowy suplement diety Swanson Aquamin Sea Minerals zawiera naturalny kompleks mineralny pozyskany z czerwonych alg morskich. Pozwala on dostarczyć do organizmu łatwo przyswajalnego wapnia oraz wielu innych składników.

Preparat przeznaczony dla osób, które chcą rozpocząć suplementację probiotykami. Suplement diety ProbioBalance Starter zawiera dwa szczepy bakterii Lactobacillus, jeden szczep bakterii Bifidobacterium, prebiotyk oraz ekstrakt babki lancetowatej.

Elektryczny laktator BY 40 marki Beurer to idealny prezent dla każdej mamy. Ułatwia on odciąganie pokarmu w łatwy, a przede wszystkim bezbolesny sposób, gdyż symuluje naturalne ssanie dziecka. Model wyposażony w liczne akcesoria.

Ziołowo-owocowa Herbatka fix na tarczycę z morszczynem zawiera nie tylko morszczyn, ale również melisę, lukrecję, trawę cytrynową, aronię oraz hibiskus. Taka kompozycja gwarantuje wspaniały smak oraz dostarcza składników wspomagających organizm.

Higiena i pielęgnacja jamy ustnej bez fluoru! Biała Perła Pasta natural mint to preparat o działaniu wybielającym. Skład pasty został stworzony na bazie naturalnych składników bioaktywnych. Formułę tworzy m.in. bio wapń…

Kosmetyk oczyszczający do włosów z tendencją do łupieżu i wypadania stworzony specjalnie dla mężczyzn. Szampon przeciwłupieżowy Long 4 Lashes Men zawiera unikalną formułę z cyklopiroksylaminą, mocznikiem, olejem arganowym oraz D-pantenolem.

Suplement diety Aliness Selen selenian (IV) sodu 100mcg pomaga uzupełnić codzienną dietę w ten ważny dla organizmu pierwiastek. Wspiera on między innymi prawidłowe funkcjonowanie tarczycy oraz układu odpornościowego.

Suplement diety Now Foods Kwas Alfa-Liponowy 600mg zawiera wysoką porcję kwasu ALA (aż 600mg). Skład ponadto wzbogacono o standaryzowany na zawartość polifenoli ekstrakt z pestek winogron oraz Bioperine. Preparat ma postać kapsułek wegetariańskich.

Wyrób medyczny Apirectal to produkt w postaci czopków doodbytniczych, w składzie których zastosowano kwas hialuronowy oraz propolis. Czopki pomagają odtworzyć naturalny stan fizjologiczny śluzówki odbytu u osób cierpiących na hemoroidy.

Masz ochotę na ziołową kąpiel? Najlepszym wyborem będzie napar z ziela wrotyczu. Produkt marki Herbapol Kraków – Wrotycz ziele wzbogaci Twoją kąpiel i uczyni z niej prawdziwie odprężający, oczyszczający relaks dla Twojej skó…

Płyn do płukania jamy ustnej Fomukal łagodzi stany zapalne oraz oczyszcza i nawilża śluzówkę. Zestaw płynu do płukania jamy ustnej Fomukal zawiera 2 butelki płynu A oraz dwie butelki płynu B.

Preparat zawiera monakolinę K (z fermentowanego ryżu czerwonego). Składnik ten wspiera utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi. Suplement diety Cholesterol+ zawiera także wyciąg z karczocha, czyli źródło cynaryny.

Niezbędnik studentów, uczniów oraz każdego, kto zmaga się ze spadkiem koncentracji. Plusssz Active IQ dzięki zawartości kofeiny pobudza i zwiększa umiejętność skupienia. Granulki o pysznym smaku coli.

Herbaya Karczoch to suplement diety polecany dla osób, które chcą zadbać o swój komfort trawienny. Ekstrakt z liści karczocha przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, również właściwej pracy jelit.

Skład suplementu diety w płynie DeLuxe Beet shot tworzy zagęszczony sok z buraków wzbogacony o dodatek cytruliny. Preparat polecany jest do stosowania przed wysiłkiem fizycznym jako sposób na zwiększenie wydajności i efektywnoś…

Piperyna to wyjątkowa substancja pozyskiwana z pieprzu. Przyczynia się ona do zwiększenia biodostępności innych przyjmowanych substancji czynnych. Wysokiej jakości piperynę znajdziemy w suplemencie diety Singularis Bioperine Forte 15mg Superior.

Szukasz zdrowej, wartościowej przekąski? Suszone owoce morwy marki Natur Planet to coś dla Ciebie! Owoce morwy to także dobry dodatek do wypieków, musli i sałatek, który wzbogaci potrawy w cenne substancje odżywcze.