Konsultacja merytoryczna:

Ulimyo

Lek Ulimyo zawiera substancję czynną octan uliprystalu. Stosuje się go w leczeniu umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy (powszechnie zwanych jako włókniaki, włókniakomięśniaki), które są niezłośliwymi zmianami nowotworowymi macicy. Lek Ulimyo stosuje się u kobiet dorosłych (w wieku powyżej 18 lat) zanim osiągną menopauzę.

U niektórych kobiet mięśniaki macicy mogą powodować obfite miesiączki (okres), bóle miednicowe (uczucie dyskomfortu w brzuchu) i wywierać nacisk na inne narządy.

Lek działa przez modyfikowanie aktywności progesteronu, czyli hormonu naturalnie występującego w organizmie. Lek stosuje się zarówno przed zabiegiem usunięcia mięśniaków lub w celu długotrwałego leczenia mięśniaków, w celu zmniejszenia ich wielkości, zatrzymania lub ograniczenia krwawień oraz zwiększenia ilości krwinek czerwonych.

Jaki jest skład Ulimyo, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest octan uliprystalu.

Pozostały składnik to: powidon (K-29/32), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna (patrz punkt 2), magnezu stearynian

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Ulimyo – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka to jedna tabletka 5 mg raz na dobę przez cykle leczenia trwające do 3 miesięcy każdy. W przypadku zalecenia kilku cykli 3-miesięcznego leczenia lekiem Ulimyo należy rozpocząć każdy cykl możliwie jak najszybciej podczas drugiej miesiączki po zakończeniu poprzedniego cyklu leczenia.

Stosowanie leku Ulimyo należy zawsze rozpoczynać w ciągu pierwszego tygodnia miesiączki. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Doświadczenie dotyczące jednorazowego przyjęcia kilku dawek octanu uliprystalu jest ograniczone. Brak zgłoszeń dotyczących ciężkich, szkodliwych skutków po jednoczesnym przyjęciu kilku dawek leku. Tym niemniej w przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ulimyo – czy mogę spożywać alkohol?

lek można przyjmować ją niezależnie od posiłku. W okresie przyjmowania leku Ulimyo należy unikać picia soku grejpfrutowego.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ulimyo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku nie należy przyjmować w okresie ciąży. Stosowanie tego leku w okresie ciąży może wpłynąć na jej przebieg (nie wiadomo, czy octan uliprystalu nie zaszkodzi dziecku lub nie spowoduje poronienia). W przypadku zajścia w ciążę podczas leczenia za pomocą leku Ulimyo, należy natychmiast zaprzestać przyjmowania leku i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Lek Ulimyo może obniżać skuteczność niektórych hormonalnych leków antykoncepcyjnych (patrz punkt ulotki „Lek Ulimyo a inne leki”). Preparat przenika do mleka ludzkiego. Dlatego w okresie przyjmowania leku Ulimyo nie należy karmić piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Ulimyo

Ulotka Ulimyo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ulimyo, 5 mg, tabletki (Octan uliprystalu)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 440.62 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ulimyo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ulimyo, 5 mg, tabletki (Octan uliprystalu)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 395.14 KB

Cena - ile kosztuje Ulimyo?

Cena Ulimyo i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Ulimyo.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ulimyo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz