Afrin ND

Afrin ND to aerozol do nosa, zawierający substancję czynną oksymetazolinę chlorowodorek. Jest stosowany w objawowym leczeniu niedrożności nosa, występującej w przebiegu kataru siennego, przeziębienia i zapalenia zatok2. Oksymetazolina zwęża naczynia krwionośne błon śluzowych nosa, dzięki czemu zmniejsza niedrożność nosa. Lek jest dostępny bez recepty.

Afrin ND Glicerol

Afrin ND Glicerol to lek dostępny bez recepty, który ma postać aerozolu do nosa. Zawiera substancję czynną oksymetazolinę, która działa obkurczająco na naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa, zmniejszając przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła. Dzięki temu lek ułatwia oddychanie. Stosowany jest w celu leczenia objawów zatkanego nosa, spowodowanych katarem siennym, przeziębieniem i zapaleniem zatok.

Afrin ND Mentol

Afrin ND Mentol to lek, który pomaga w udrażnianiu górnych dróg oddechowych. Jego składnikiem aktywnym jest oksymetazolina chlorowodorek. Dzięki zwężeniu naczyń krwionośnych w nosie, lek przynosi ulgę przy zatkanym nosie. Jest stosowany w celu leczenia objawów zatkanego nosa, spowodowanych katarem siennym, przeziębieniem i zapaleniem zatok. Afrin ND Mentol jest dostępny bez recepty.

Afrin ND Rumianek

Afrin ND Rumianek to aerozol do nosa, który zawiera substancję czynną oksymetazoliny chlorowodorek. Jest to lek udrożniający górne drogi oddechowe, który przynosi ulgę przy zatkanym nosie poprzez zwężenie naczyń krwionośnych w nosie. Stosowany jest w celu leczenia objawów zatkanego nosa, spowodowanych katarem siennym, przeziębieniem i zapaleniem zatok. Lek jest dostępny bez recepty.

Allergodil

Allergodil to lek przeciwhistaminowy dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną azelastynę. Jest dostępny w postaci kropli do oczu oraz aerozolu do nosa. Krople do oczu są wskazane w leczeniu i profilaktyce objawów sezonowego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci po ukończeniu 4. roku życia oraz w leczeniu objawów całorocznego alergicznego zapalenia spojówek u dorosłych i dzieci po ukończeniu 12. roku życia. Aerozol do nosa jest wskazany w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (katar sienny) oraz całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Asmenol

Asmenol to lek przeciwastmatyczny o działaniu przeciwzapalnym i zapobiegającym skurczom oskrzeli. Jest zalecany dodatkowo lub jako alternatywa do innych leków przeciwzapalnych (kortykosteroidów) w długotrwałym leczeniu astmy. Efekt leczniczy występuje już po podaniu pierwszej dawki i utrzymuje się przez 24 godziny. Asmenol jest dostępny na receptę.

Avamys

Avamys to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera furoinian flutykazonu. Jest to syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Lek jest stosowany w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 lat. Avamys jest dostępny na receptę.

Azelamed

Azelamed to lek dostępny bez recepty, który zawiera azelastynę – substancję z grupy leków przeciwhistaminowych. Działa poprzez zapobieganie działaniu histaminy wytwarzanej przez organizm w wyniku reakcji alergicznej. Azelamed jest stosowany w leczeniu objawów kataru siennego (sezonowe, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa) u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Jeśli po upływie 2 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Azelastine Galenicum

Azelastine Galenicum to lek przeciwhistaminowy II generacji, który blokuje łączenie się histaminy z receptorami. Działa przeciwalergicznie i jest stosowany miejscowo w objawowym leczeniu sezonowego i całorocznego alergicznego nieżytu nosa, profilaktyce i leczeniu objawów alergicznego sezonowego zapalenia spojówek oraz leczeniu objawów całorocznego alergicznego zapalenia spojówek. Lek jest dostępny na receptę.

Beclonasal Aqua

Beclonasal Aqua – aerozol do nosa, zawiesina . Lek stosowany w profilaktyce i leczeniu całorocznego i sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Beclonasal Aqua zawierający beklometazonu dipropionian jest stosowany bezpośrednio na błonę śluzową nosa, co minimalizuje narażenie ogólnoustrojowe. Beklometazonu dipropionian należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami.

Bloctimo

Bloctimo zawiera mometazonu furoinian jednowodny, który jest glikokortykosteroidem. Lek ten jest przeznaczony do leczenia bardzo suchej, łuszczącej się i spierzchniętej skóry. Nie powinien być stosowany przewlekle (dłużej niż 3 tygodnie) ani na duże powierzchnie skóry (więcej niż 20% powierzchni ciała u dorosłych i więcej niż 10% u dzieci). Na skórę twarzy nie powinien być stosowany dłużej niż 5 dni. Lek jest dostępny na receptę.

Buderhin

Buderhin to lek w postaci aerozolu do nosa stosowany w otolaryngologii i alergologii. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne, redukując uczucie zatkanego nosa, obrzęk błony śluzowej nosa, świąd śluzówki oraz katar.

Cayston

Cayston to lek zawierający aztreonam, który jest aktywny przeciwko tlenowym drobnoustrojom Gram-ujemnym, w tym Pseudomonas aeruginosa. Lek jest stosowany do supresyjnego leczenia przewlekłych infekcji dróg oddechowych wywołanych przez Pseudomonas aeruginosa u pacjentów z mukowiscydozą (CF) w wieku 6 lat i starszych. Po podaniu wziewnym stężenie aztreonamu w krążeniu systemowym jest małe, w porównaniu ze standardową dawką aztreonamu do wstrzykiwań. Lek jest dostępny na receptę.

CromoHEXAL

CromoHEXAL to lek przeciwalergiczny dostępny w postaci kropli do oczu. Zawiera substancję czynną – kromoglikan sodu, który hamuje degranulację komórek tucznych (mastocytów) i uwalnianie mediatorów reakcji zapalnych po ekspozycji na antygen. Lek jest szczególnie zalecany przy alergicznym, ostrym i przewlekłym zapaleniu spojówek oraz przy katarze siennym. Jest dostępny bez recepty.

Disnemar Xylo

Disnemar Xylo to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ksylometazolinę. Jest to lek stosowany do krótkotrwałego leczenia przekrwienia błony śluzowej nosa. Działa poprzez zwężanie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, co zmniejsza jej obrzęk i ułatwia oddychanie przez nos. Wskazany jest do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 10 lat, szczególnie przy niedrożności przewodów nosowych wywołanej stanem obrzękowym śluzówki i katarem, a także przy katarze siennym i zapaleniu zatok przynosowych.

Envil katar

Envil Katar to lek w postaci aerozolu do nosa, który łagodzi katar, udrażnia nos oraz ułatwia oddychanie przy nieżytach nosa – także o podłożu alergicznym i przy zapaleniu zatok. Dodatkowo preparat wykazuje także działanie przeciwbakteryjne. Lek jest dostępny bez recepty.

Fanipos

Fanipos to lek w postaci aerozolu do nosa, zawierający substancję czynną flutykazonu propionianu. Lek stosuje się w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, takich jak katar sienny, uczucie zatkanego nosa, kichanie i swędzenie wywołane kurzem domowym lub sierścią zwierząt, takich jak koty czy psy.

Flixodil

Flixodil to lek na receptę, który jest dostępny w postaci aerozolu do nosa. Jego substancją czynną jest flutykazonu propionian, który należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami. Flixodil wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Jest stosowany u osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 4 roku życia w celu przeciwdziałania i leczenia uczuleniowego, sezonowego zapalenia śluzówki nosa (także kataru siennego) oraz przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej nosa.

Flixonase

Flixonase to lek z grupy kortykosteroidów, dostępny na receptę. Jego substancją czynną jest propionian flutykazonu. Stosowany jest głównie w zapobieganiu i leczeniu sezonowego alergicznego zapalenia śluzówki nosa (w tym kataru siennego) i całorocznego alergicznego zapalenia śluzówki nosa. Flixonase może być także stosowany w objawowym leczeniu polipów nosa.

Flonase Allergy

Flonase Allergy to lek dostępny na receptę, który ma postać aerozolu do nosa. Jego substancją czynną jest propionian flutykazonu, który należy do grupy leków steroidowych. Stosowany jest do zmniejszenia podrażnienia i obrzęku nosa, zmniejszenia kichania, świądu, uczucia zatkanego nosa i kataru. Może być również stosowany w leczeniu polipów nosa.

Fluenz Tetra

Fluenz Tetra to szczepionka dostępna na receptę, która zapewnia ochronę przed czterema szczepami wirusa grypy. Jest stosowana u dzieci i młodzieży w wieku od 24 miesięcy do poniżej 18 lat. Szczepionka ta jest podawana donosowo i działa poprzez wywołanie odpowiedzi immunologicznej, skierowanej przeciwko antygenom wirusa grypy zawartym w szczepionce. Po podaniu szczepionki układ odpornościowy pacjenta wytworzy własną ochronę przeciw wirusowi grypy.

Imigran

Imigran to lek przeciwmigrenowy, który należy do grupy selektywnych agonistów receptorów serotoninowych 5-HT1D. Jest stosowany w doraźnym leczeniu napadów migreny z aurą lub bez aury. Lek Imigran działa dopiero po wystąpieniu napadu migrenowego. Jest dostępny na receptę.

Meprelon

Meprelon to lek, którego substancją czynną jest metyloprednizolon, glikokortykosteroid. Lek ten ma wpływ na procesy zapalne i immunologiczne, a także oddziałuje na metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów. Meprelon jest stosowany w chorobach, które wymagają układowego przyjmowania glikokortykosteroidów, takich jak zapalne i układowe choroby reumatyczne, choroby autoimmunologiczne, stany alergiczne, wstrząs anafilaktyczny, ciężka postać astmy oraz odrzucenie przeszczepu. Lek jest dostępny na receptę.

Metmin

Metmin to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera substancję czynną mometazonu furoinian o działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Stosuje się go w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Lek jest dostępny na receptę.

Momester

Momester to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera substancję czynną mometazonu furoinian. Działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie, niwelując obrzęk i podrażnienie błony śluzowej nosa, a także zmniejszając ilość wydzieliny, świąd i odruch kichania w przebiegu alergii. Głównym zastosowaniem Momesteru jest łagodzenie objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz zapaleniem zatok. Jest dostępny na receptę.

Momester Nasal

Momester Nasal to lek w formie aerozolu do nosa, który zawiera substancję czynną mometazonu furoinian. Mometazonu furoinian jest glikokortykosteroidem o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i przeciwświądowym. Lek jest stosowany w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (kataru siennego) oraz całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa. Może być również stosowany w leczeniu polipów nosa u osób dorosłych. Momester Nasal jest dostępny bez recepty.

Munosin

Munosin to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: mepiraminy maleinian i fenylefryny chlorowodorek. Jest wskazany do leczenia nieżytu nosa (kataru) w zapaleniu błony śluzowej nosa, w tym nieżytu występującego w przypadku alergii (uczulenia), oraz zapalenia zatok. Lek podaje się donosowo, a zalecana dawka to 2 dawki do każdego przewodu nosowego co 4 do 6 godzin.

Nasacort

Nasacort to lek stosowany w leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa. Zawiera substancję czynną o nazwie acetonid triamcynolonu, która jest kortykosteroidem. Działa przeciwzapalnie, zmniejszając obrzęk i podrażnienie w nosie. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest alergiczny nieżyt nosa.

Nasehaler

Nasehaler to lek wziewny zawierający substancję czynną mometazon, który jest glikokortykosteroidem. Działa przeciwzapalnie i jest stosowany miejscowo, co minimalizuje ogólnoustrojowe działania niepożądane. Lek jest wskazany do leczenia objawów sezonowego lub całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u osób dorosłych i u dzieci w wieku od 3 lat, a także do leczenia polipów nosa u osób dorosłych w wieku od 18 lat. Nasehaler jest dostępny na receptę.

Nasic

Nasic to lek w postaci aerozolu do nosa, który pomaga udrożnić zatkany nos podczas przeziębienia lub po operacji nosa. Substancjami czynnymi leku są chlorowodorek ksylometazoliny oraz deksopantenol. Lek jest wskazany w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych w przebiegu przeziębienia oraz po przebytej operacji nosa. Nasic jest dostępny bez recepty.

Nasic Kids

Nasic Kids to lek w postaci aerozolu do nosa przeznaczony dla dzieci od 2. roku życia. Pomaga udrożnić małe noski i łagodzi podrażnienia. Stosowany jest w objawowym leczeniu niedrożności przewodów nosowych przy przeziębieniu oraz po operacji nosa. Nasic Kids ułatwia oddychanie i sprawia, że zatkany nos przy przeziębieniu staje się mniej uciążliwy dla maluchów. Jest dostępny bez recepty.

Nasivin Classic

Nasivin Classic to lek w formie aerozolu do nosa, który jest stosowany w celu zmniejszenia obrzęku błon śluzowych jam nosa w przypadkach nieżytów różnego pochodzenia. Preparat skraca czas kataru o 2 dni. Aerozol Nasivin Classic pozwala na błyskawiczne odblokowanie zatkanego nosa u dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia. Jest dostępny bez recepty.

Nasivin Kids

Nasivin Kids to aerozol do nosa, którego substancją czynną jest oksymetazolina. Lek jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 1 do 6 lat. Zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, hamuje nadmierne wydzielanie i ułatwia swobodne oddychanie. Jest wskazany w przebiegu zapalenia błony śluzowej nosa, alergicznego nieżytu nosa oraz w przypadku zapalenia ucha bądź trąbki słuchowej. Nasivin Kids jest dostępny bez recepty.

Nasivin Sinex Aloes i Eukaliptus

Nasivin Sinex Aloes i Eukaliptus to aerozol do nosa, który łagodzi objawy niedrożności nosa, towarzyszące przeziębieniu albo zapaleniu błony śluzowej nosa. Produkt leczniczy może być stosowany do krótkotrwałego leczenia dzieci w wieku od 6 lat i dorosłych. Substancją czynną leku jest chlorowodorek oksymetazoliny. Lek dostępny jest bez recepty.

Nasivin Soft 0,025%

Nasivin Soft 0,025% to lek dostępny bez recepty, który zawiera chlorowodorek oksymetazoliny. Jest to substancja czynna, która zwęża naczynia krwionośne, zmniejszając przekrwienie błony śluzowej nosa i hamując nadmierne wydzielanie. Dzięki temu ułatwia swobodne oddychanie przez nos. Lek jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 1 do 6 lat i stosowany jest w celu zmniejszenia obrzęku błon śluzowych jam nosa w przypadkach różnego rodzaju nieżytów nosa.

Nasivin Soft 0,05%

Nasivin Soft 0,05% to lek dostępny bez recepty, który zawiera oksymetazolinę. Działa poprzez zwężanie naczyń krwionośnych, co zmniejsza przekrwienie błon śluzowych. Stosowanie leku prowadzi do zmniejszenia obrzęku zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa i hamuje nadmierne wydzielanie, co ułatwia swobodne oddychanie przez nos. Jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 6 lat w przypadkach takich jak ostry nieżyt nosa, naczynioruchowy nieżyt nosa, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie trąbki słuchowej oraz zapalenie ucha środkowego.

Nasometin

Nasometin to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera substancję czynną mometazonu furoinian. Jest to glikokortykosteroid o działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Stosuje się go w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Lek jest dostępny na receptę.

Nasonex

Nasonex to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera substancję czynną mometazonu furoinian. Działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. Stosuje się go w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Jest dostępny na receptę.

Nasopronal

Nasopronal to aerozol do nosa, który zawiera mometazonu furoinian – substancję z grupy kortykosteroidów. Dzięki temu, że mometazonu furoinian jest podawany donosowo, łagodzi objawy zapalenia błony śluzowej nosa, takie jak obrzęk, podrażnienie, kichanie, świąd oraz uczucie zatkanego nosa. Nasopronal stosowany jest w leczeniu objawów kataru siennego (zwanego także sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa) i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa u osób dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych. Jest również stosowany w leczeniu polipów nosa u osób dorosłych w wieku 18 lat i starszych. Lek jest dostępny na receptę.

Nasorin

Nasorin to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera substancję czynną ksylometazolinę. Działa poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa i ułatwia oddychanie przez nos. Stosowany jest w doraźnym leczeniu przekrwienia błony śluzowej nosa z wodnistą wydzieliną z nosa. Lek jest dostępny bez recepty.

Nyxoid

Nyxoid to lek w postaci aerozolu, którego substancją czynną jest nalokson. Jest to lek stosowany w nagłych przypadkach przedawkowania opioidów, takich jak heroina, morfina czy oksykodon. Działa poprzez odwrócenie depresji oddechowej wywołanej przez opioidy. Nyxoid jest dostępny na receptę.

Orinox

Orinox to lek, który jest dostępny na receptę. Jest przeznaczony do krótkotrwałego, objawowego leczenia sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Głównie stosowany jest w przypadku trudności z zasypianiem, częstych przebudzeń nocnych, wczesnego budzenia w godzinach porannych związanych ze stresem bądź zmianą stref czasowych. Substancją czynną leku jest doksylaminy wodorobursztynian.

Otrivin

Otrivin to lek w postaci aerozolu do nosa, którego substancją czynną jest chlorowodorek ksylometazoliny. Działa on poprzez obkurczanie naczyń błony śluzowej nosa, co zmniejsza ilość wydzieliny i ułatwia oddychanie. Jest stosowany w leczeniu nadmiernego przekrwienia błony śluzowej nosa występującego w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok oraz w celu ułatwienia odpływu wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Otrivin 0,1%

Otrivin 0,1% to lek dostępny bez recepty, który jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Substancją czynną jest ksylometazolina, która poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny. Lek jest wskazany do stosowania przy zatkanym nosie, któremu towarzyszy obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa. Działa już po kilku minutach od podania, a efekt utrzymuje się nawet do 12 godzin.

Otrivin dla dzieci

Otrivin dla dzieci to lek dostępny bez recepty, który zawiera chlorowodorek ksylometazoliny jako składnik aktywny. Stosowany jest w celu zmniejszenia przekrwienia i obrzęku błony śluzowej nosa, co ułatwia oddychanie. Lek jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Wskazania do stosowania to nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok.

Otrivin Duo

Otrivin Duo to lek stosowany w objawowym leczeniu nieżytu nosa. Substancją czynną preparatu jest ksylometazolina, która obkurcza naczynia i udrażnia nos. Lek przeznaczony jest do objawowego leczenia zatkanego nosa w przebiegu przeziębienia, grypy, zakażenia wirusowego, alergii, zapalenia zatok. Jest dostępny bez recepty.

Otrivin Ipra MAX

Otrivin Ipra MAX to lek w postaci aerozolu do nosa, który zawiera dwie substancje czynne: ksylometazolinę i bromek ipratropiowy. Ksylometazolina działa obkurczająco na naczynia krwionośne nosa, zmniejszając obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, natomiast bromek ipratropiowy zmniejsza ilość wydzieliny z nosa. Lek stosuje się w leczeniu przekrwienia błony śluzowej nosa z wodnistą wydzieliną z nosa (katar), które towarzyszy przeziębieniu. Otrivin Ipra MAX jest dostępny bez recepty.

Otrivin Katar i Zatoki

Otrivin Katar i Zatoki to lek bez recepty, który zawiera ksylometazolinę, mentol i eukaliptol. Lek zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, ułatwiając oddychanie. Może być stosowany w przeziębieniu, katarze siennym, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok i ucha środkowego. Lek daje uczucie chłodu na błonach śluzowych nosa. Działa już po 2 minutach i przez 12 godzin. Jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.

Otrivin Menthol

Otrivin Menthol to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany miejscowo w celu zmniejszenia przekrwienia i obrzęku błony śluzowej nosa. Substancją czynną jest ksylometazoliny chlorowodorek. Lek jest w postaci aerozolu do nosa, który ułatwia oddychanie przez nos i udrażnia go. Dodatkowo działa nawilżająco i przeciwdziała wysuszaniu się błony śluzowej. Wspomaga odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok. Zawiera substancje pomocnicze, takie jak mentol i eukaliptol, które dają na błonach śluzowych uczucie chłodu. Jest stosowany w przypadku nadmiernego przekrwienia śluzówki nosa towarzyszącego przeziębieniu, alergicznemu zapaleniu śluzówki nosa, kataru siennemu oraz zapaleniu zatok.

Otrivin Regeneracja

Otrivin Regeneracja to lek działający miejscowo na zatkanie i obrzęk nosa. Zawiera dwie substancje czynne: ksylometazolinę, która zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, i dekspantenol, który chroni i regeneruje błonę śluzową nosa. Stosuje się go w przebiegu przeziębienia, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok lub w leczeniu wspomagającym gojenia się ran skóry i błony śluzowej. Jest dostępny bez recepty.

Preparaty donosowe na katar i alergię

Preparaty donosowe stanowią jedną z najskuteczniejszych metod leczenia różnorodnych schorzeń nosa, od przeziębienia i infekcji, przez alergiczny nieżyt nosa, po przewlekłe zapalenie zatok przynosowych. Dobrze dobrane leki i wyroby medyczne stosowane miejscowo pozwalają szybko złagodzić dokuczliwe objawy, takie jak uczucie zatkanego nosa, wodnisty wyciek, świąd czy kichanie. Według najnowszych danych, nawet 20-28% populacji w Polsce zmaga się z różnymi formami nieżytu nosa, co znacząco wpływa na jakość życia pacjentów – od zakłócania snu, przez utrudnianie codziennych czynności, po problemy z koncentracją w pracy czy szkole. Na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów donosowych, różniących się mechanizmem działania, składem i przeznaczeniem. Dobór odpowiedniego produktu powinien być uzależniony od przyczyny dolegliwości, ich charakteru oraz indywidualnych preferencji pacjenta. Niniejszy artykuł stanowi kompleksowe źródło wiedzy na temat preparatów donosowych, ich rodzajów, mechanizmów działania oraz zasad prawidłowego stosowania.

aerozol do nosa

Rodzaje preparatów donosowych i ich zastosowanie

Preparaty donosowe występują w różnych postaciach, co pozwala na dobór najodpowiedniejszej formy dla konkretnego pacjenta i jego dolegliwości. Każda z tych form ma swoje zalety i znajduje zastosowanie w określonych przypadkach.

Aerozole i spraye do nosa

Aerozole i spraye to obecnie najpopularniejsze formy preparatów donosowych. Ich zaletą jest precyzja aplikacji, co zapewnia równomierne rozprowadzenie substancji aktywnej na błonie śluzowej nosa. Dodatkowo, specjalna konstrukcja dozownika pozwala na dostarczenie określonej dawki leku przy każdym rozpyleniu.

Aerozole są szczególnie polecane w przypadku:

  • Ostrego i przewlekłego nieżytu nosa
  • Alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa
  • Zapalenia zatok przynosowych
  • Polipów nosa

Krople do nosa

Krople do nosa to tradycyjna forma preparatów donosowych, która wciąż cieszy się popularnością. Umożliwiają one dotarcie substancji aktywnej do trudno dostępnych miejsc, szczególnie w głębszych partiach jamy nosowej.

Krople są zalecane przede wszystkim:

  • U dzieci, gdzie aplikacja aerozolu może być utrudniona
  • W przypadku konieczności dostarczenia większej ilości substancji aktywnej
  • Przy leczeniu zmian zlokalizowanych w głębszych częściach jamy nosowej

Żele donosowe

Żele charakteryzują się dłuższym czasem kontaktu z błoną śluzową nosa, co wydłuża działanie substancji aktywnych. Dodatkowo, mogą zawierać składniki nawilżające, co jest szczególnie korzystne przy suchości błony śluzowej.

Żele donosowe są polecane w przypadku:

  • Suchości błony śluzowej nosa
  • Potrzeby przedłużonego działania leku
  • Uszkodzeń błony śluzowej wymagających regeneracji

Mechanizmy działania preparatów donosowych

Preparaty donosowe różnią się między sobą mechanizmem działania, co wpływa na ich skuteczność w konkretnych przypadkach. Zrozumienie tych różnic pozwala na świadomy wybór odpowiedniego produktu.

Leki obkurczające naczynia krwionośne (sympatykomimetyki)

Substancje te działają poprzez pobudzenie receptorów alfa-adrenergicznych w naczyniach krwionośnych błony śluzowej nosa, co prowadzi do ich zwężenia. Efektem jest zmniejszenie obrzęku, przekrwienia i ilości wydzieliny, co skutkuje ułatwieniem oddychania przez nos.

Najczęściej stosowane substancje z tej grupy to:

  • Ksylometazolina (np. Otrivin, Xylogel, Nasic)
  • Oksymetazolina (np. Afrin, Nasivin, Vicks Sinex)
  • Fenylefryna (np. Neo-Synephrine)
  • Nafazolina (np. Rhinazin)

Leki te charakteryzują się szybkim początkiem działania (już po kilku minutach od aplikacji) i stosunkowo długim utrzymywaniem się efektu (do 8-12 godzin). Należy jednak pamiętać, że nie powinny być stosowane dłużej niż 5-7 dni ze względu na ryzyko rozwoju polekowego nieżytu nosa (tzw. efektu z odbicia).

Glikokortykosteroidy donosowe

Glikokortykosteroidy donosowe wykazują silne działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwobrzękowe. Działają poprzez hamowanie procesu zapalnego na różnych jego etapach, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej, ilości wydzieliny oraz złagodzenia takich objawów jak świąd i kichanie.

Do najczęściej stosowanych substancji z tej grupy należą:

  • Mometazon (np. Nasometin, Nasonex)
  • Flutykazon (np. Flixonase, Avamys)
  • Budezonid (np. Pulmicort Nasal, Rhinocort)
  • Beklometazon (np. Beclonasal)
  • Cyklezonid (np. Omnaris)
  • Triamcynolon (np. Nasacort)

Sterydy donosowe wykazują skuteczność w leczeniu alergicznego nieżytu nosa, polipów nosa oraz przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. W przeciwieństwie do doustnych glikokortykosteroidów, preparaty donosowe działają miejscowo i charakteryzują się minimalnym wchłanianiem do krwiobiegu, co znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych.

Pełny efekt terapeutyczny sterydów donosowych rozwija się stopniowo, zwykle po kilku dniach regularnego stosowania. W przypadku alergicznego nieżytu nosa najlepsze rezultaty osiąga się, rozpoczynając terapię przed sezonem pylenia i kontynuując ją przez cały okres ekspozycji na alergen.

Leki przeciwhistaminowe donosowe

Przeciwhistaminowe preparaty donosowe blokują receptory histaminowe H1 w błonie śluzowej nosa, zapobiegając działaniu histaminy – głównego mediatora reakcji alergicznej. Dzięki temu skutecznie łagodzą takie objawy jak wodnisty wyciek z nosa, świąd, kichanie i przekrwienie błony śluzowej.

Najpopularniejsze substancje przeciwhistaminowe stosowane donosowo to:

  • Azelastyna (np. Allergodil, Astelin)
  • Lewokabastyna (np. Livostin)
  • Olopatadyna (np. Patanase)

Leki te charakteryzują się szybkim początkiem działania (już po 15-30 minutach od aplikacji) i mogą być stosowane doraźnie w przypadku nasilenia objawów alergii. Mogą być również łączone z glikokortykosteroidami donosowymi dla osiągnięcia synergistycznego efektu terapeutycznego.

Kromony

Kromony stabilizują błony komórek tucznych, zapobiegając uwolnieniu z nich mediatorów reakcji zapalnej, w tym histaminy. Dzięki temu działają prewencyjnie, zapobiegając wystąpieniu objawów alergii.

Głównym przedstawicielem tej grupy jest:

  • Kromoglikan sodowy (np. Cromohexal, Intal)

Kromony są bezpieczne, ale mniej skuteczne od innych grup leków. Wymagają regularnego stosowania kilka razy dziennie dla osiągnięcia optymalnego efektu terapeutycznego. Mogą być szczególnie przydatne u dzieci oraz kobiet w ciąży ze względu na korzystny profil bezpieczeństwa.

Preparaty nawilżające i oczyszczające

Preparaty nawilżające i oczyszczające, najczęściej oparte na wodzie morskiej lub roztworach soli, pełnią ważną funkcję w utrzymaniu prawidłowej funkcji błony śluzowej nosa. Działają poprzez:

  • Nawilżanie wysuszonej błony śluzowej
  • Rozrzedzanie gęstej wydzieliny
  • Mechaniczne oczyszczanie z alergenów, wirusów i bakterii
  • Przywracanie naturalnego środowiska dla prawidłowego funkcjonowania rzęsek nabłonka

Wyróżniamy dwa rodzaje tych preparatów:

  • Izotoniczne – o stężeniu soli podobnym do płynów ustrojowych, przeznaczone głównie do codziennej higieny nosa i łagodnego nawilżania
  • Hipertoniczne – o wyższym stężeniu soli, które dodatkowo zmniejszają obrzęk błony śluzowej poprzez efekt osmotyczny

Preparaty te mogą być stosowane długotrwale bez ryzyka działań niepożądanych i uzależnienia. Stanowią ważny element profilaktyki infekcji oraz wspomagają leczenie różnych postaci nieżytu nosa.

Leczenie farmakologiczne różnych rodzajów nieżytu nosa

Wybór odpowiedniego preparatu donosowego powinien być dostosowany do przyczyny i charakteru dolegliwości. Poniżej przedstawiono zalecenia dotyczące leczenia najczęstszych postaci nieżytu nosa.

Infekcyjny nieżyt nosa (przeziębienie)

Przeziębienie, najczęściej o podłożu wirusowym, charakteryzuje się stopniowym rozwojem objawów w ciągu 1-3 dni. Początkowo pojawia się wodnisty wyciek z nosa, który z czasem staje się gęstszy i może zmieniać barwę na żółtawą lub zielonkawą.

W leczeniu infekcyjnego nieżytu nosa zaleca się:

  1. Płukanie nosa roztworem soli – pomaga oczyścić jamę nosową z wirusów i bakterii oraz nawilżyć błonę śluzową.
  2. Leki obkurczające naczynia krwionośne (sympatykomimetyki) – zmniejszają obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, ułatwiając oddychanie. Należy pamiętać, że nie powinny być stosowane dłużej niż 5-7 dni.
  3. Leki przeciwzapalne – w przypadku towarzyszącego bólu głowy lub gorączki można zastosować paracetamol lub ibuprofen.

Warto podkreślić, że antybiotyki są nieskuteczne w leczeniu infekcji wirusowych i powinny być stosowane wyłącznie w przypadku nadkażenia bakteryjnego, pod kontrolą lekarza.

Alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa wynika z reakcji układu immunologicznego na alergeny. Charakteryzuje się wodnistym wyciekiem z nosa, kichaniem, świądem nosa i oczu oraz uczuciem zatkanego nosa. Objawy mogą być sezonowe (związane z pyleniem roślin) lub całoroczne (wywołane przez alergeny występujące przez cały rok, np. roztocza kurzu domowego).

W leczeniu alergicznego nieżytu nosa stosuje się:

  1. Glikokortykosteroidy donosowe – są najskuteczniejszą metodą leczenia, zmniejszają stan zapalny i wszystkie objawy alergii. Należą do nich: mometazon, flutykazon, budezonid, beklometazon, cyklezonid, triamcynolon.
  2. Leki przeciwhistaminowe donosowe – szybko łagodzą wodnisty wyciek, świąd i kichanie. Główne substancje to azelastyna, lewokabastyna i olopatadyna.
  3. Leki przeciwhistaminowe doustne – szczególnie przydatne przy jednoczesnym występowaniu objawów ze strony oczu lub skóry. Nowoczesne preparaty (tzw. II generacji) nie powodują senności. Należą do nich: cetyryzyna, lewocetyryzyna, loratadyna, desloratadyna, feksofenadyna, bilastyna.
  4. Kromony – można je stosować jako leki drugiego rzutu lub uzupełniająco, szczególnie u dzieci. Głównym przedstawicielem jest kromoglikan sodowy.
  5. Leki przeciwleukotrienowe (np. montelukast) – szczególnie skuteczne u pacjentów z współistniejącą astmą oskrzelową.

Oprócz farmakoterapii, ważnym elementem leczenia jest unikanie kontaktu z alergenami oraz regularne płukanie nosa roztworem soli, co pomaga usuwać alergeny z błony śluzowej.

Niealergiczny nieżyt nosa

Niealergiczny nieżyt nosa może być wywołany przez różne czynniki, takie jak zmiany temperatur, zanieczyszczenie powietrza, dym tytoniowy, ostre zapachy, leki czy zmiany hormonalne. Objawy przypominają alergiczny nieżyt nosa, jednak bez towarzyszącego świądu i objawów ze strony oczu.

W leczeniu niealergicznego nieżytu nosa stosuje się:

  1. Glikokortykosteroidy donosowe – skuteczne w większości przypadków niealergicznego nieżytu nosa.
  2. Ipratropium donosowe – szczególnie skuteczne w przypadku nadmiernego wodnistego wycieku z nosa.
  3. Leki obkurczające naczynia krwionośne – stosowane doraźnie, przez krótki czas.
  4. Preparaty nawilżające i oczyszczające – szczególnie przydatne przy nieżycie nosa wywołanym suchym powietrzem lub zanieczyszczeniami.

Ważnym elementem terapii jest również identyfikacja i eliminacja czynników wywołujących objawy.

Polekowy nieżyt nosa

Polekowy nieżyt nosa (tzw. efekt z odbicia) najczęściej występuje po zbyt długim stosowaniu leków obkurczających naczynia krwionośne. Charakteryzuje się trudnym do opanowania uczuciem zatkanego nosa, które nasila się po zaprzestaniu stosowania leku.

W leczeniu polekowego nieżytu nosa zaleca się:

  1. Stopniowe odstawianie leku obkurczającego – można zmniejszać dawkę lub stosować lek naprzemiennie w obu nozdrzach.
  2. Glikokortykosteroidy donosowe – pomagają zmniejszyć objawy w okresie odstawiania leku obkurczającego.
  3. Płukanie nosa roztworem soli – łagodzi objawy i wspomaga regenerację błony śluzowej.

Proces leczenia może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Najważniejsze jest konsekwentne unikanie leków obkurczających naczynia krwionośne.

Techniki prawidłowej aplikacji preparatów donosowych

Skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od prawidłowej techniki aplikacji preparatu donosowego. Nieprawidłowe stosowanie może zmniejszyć efektywność terapii lub zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.

Aerozole i spraye donosowe

  1. Delikatnie wydmuchaj nos przed aplikacją, aby oczyścić drogi nosowe.
  2. Wstrząśnij pojemnikiem z lekiem (jeśli jest to zalecane w ulotce).
  3. Przechyl głowę lekko do przodu.
  4. Wprowadź końcówkę aplikatora do nozdrza, kierując ją nieco na zewnątrz (w stronę ucha), a nie w kierunku przegrody nosowej.
  5. Drugą ręką delikatnie zatkaj drugie nozdrze.
  6. W trakcie wdychania przez nos, naciśnij dozownik, rozpylając lek.
  7. Wstrzymaj oddech na kilka sekund, po czym powoli wydychaj powietrze przez usta.
  8. Powtórz procedurę w drugim nozdrzu, jeśli jest to zalecane.
  9. Po aplikacji sterydów donosowych unikaj wydmuchiwania nosa przez co najmniej 10 minut.

Krople donosowe

  1. Wydmuchaj delikatnie nos przed aplikacją.
  2. Przechyl głowę maksymalnie do tyłu lub połóż się na łóżku z głową zwieszoną poza krawędź.
  3. Zaaplikuj odpowiednią liczbę kropli do nozdrza.
  4. Pozostań w tej pozycji przez około 2-3 minuty, aby krople rozprzestrzeniły się równomiernie po błonie śluzowej.
  5. Powtórz procedurę w drugim nozdrzu, jeśli jest to zalecane.
  6. Unikaj wydmuchiwania nosa przez kilka minut po aplikacji.

Płukanie nosa i zatok

  1. Przygotuj roztwór soli zgodnie z instrukcją (w przypadku gotowych preparatów postępuj według zaleceń producenta).
  2. Nachyl głowę nad umywalką, skręcając ją lekko w bok.
  3. Wprowadź końcówkę aplikatora do górnego nozdrza.
  4. Powoli wlewaj lub rozpylaj roztwór, który powinien wypłynąć przez drugie nozdrze.
  5. Delikatnie wydmuchaj nos, aby usunąć pozostałości roztworu.
  6. Powtórz procedurę z drugim nozdrzem.

Pamiętaj, że dokładne instrukcje mogą się różnić w zależności od konkretnego preparatu, dlatego zawsze należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Bezpieczeństwo stosowania preparatów donosowych

Preparaty donosowe, choć w większości przypadków bezpieczne, mogą wywoływać działania niepożądane lub wchodzić w interakcje z innymi lekami. Dlatego ważne jest, aby stosować je zgodnie z zaleceniami i być świadomym potencjalnych zagrożeń.

Możliwe działania niepożądane

Działania niepożądane różnią się w zależności od rodzaju preparatu:

  1. Leki obkurczające naczynia krwionośne:
    • Pieczenie i suchość błony śluzowej nosa
    • Efekt z odbicia (nasilenie obrzęku po odstawieniu leku)
    • Podniesienie ciśnienia tętniczego
    • Zaburzenia rytmu serca
    • Bezsenność
  2. Glikokortykosteroidy donosowe:
    • Podrażnienie błony śluzowej nosa
    • Krwawienia z nosa
    • Suchość w jamie nosowej
    • Bóle głowy
    • Zaburzenia węchu (rzadko)
  3. Leki przeciwhistaminowe donosowe:
    • Gorzki smak w ustach
    • Senność (rzadko przy stosowaniu donosowym)
    • Suchość błony śluzowej nosa
  4. Preparaty z wodą morską i solą fizjologiczną:
    • Działania niepożądane występują rzadko
    • Niekiedy może pojawić się uczucie pieczenia, szczególnie przy stosowaniu preparatów hipertonicznych

Przeciwwskazania do stosowania

Przed zastosowaniem preparatu donosowego należy zapoznać się z przeciwwskazaniami, które mogą obejmować:

  1. Leki obkurczające naczynia krwionośne:
    • Nadwrażliwość na składniki preparatu
    • Jaskra z wąskim kątem przesączania
    • Nadciśnienie tętnicze
    • Choroby serca
    • Nadczynność tarczycy
    • Cukrzyca
    • Przyjmowanie inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) lub trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych
  2. Glikokortykosteroidy donosowe:
    • Nadwrażliwość na składniki preparatu
    • Nieleczone infekcje grzybicze, bakteryjne lub wirusowe nosa
    • Niedawno przeprowadzone zabiegi chirurgiczne lub urazy nosa z uszkodzeniem błony śluzowej
  3. Leki przeciwhistaminowe donosowe:
    • Nadwrażliwość na składniki preparatu

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią

Bezpieczeństwo stosowania preparatów donosowych w ciąży i podczas karmienia piersią zależy od konkretnej substancji aktywnej:

  1. Leki obkurczające naczynia krwionośne – generalnie nie zaleca się ich stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią ze względu na możliwość ogólnoustrojowego wchłaniania i wpływu na przepływ łożyskowy.
  2. Glikokortykosteroidy donosowe – niektóre z nich (np. budezonid) są uważane za względnie bezpieczne w ciąży, szczególnie w II i III trymestrze, jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
  3. Leki przeciwhistaminowe donosowe – ich bezpieczeństwo w ciąży nie zostało w pełni ustalone, dlatego zaleca się ostrożność.
  4. Preparaty z wodą morską i solą fizjologiczną – uważane za bezpieczne w ciąży i podczas karmienia piersią.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny zawsze konsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku, w tym preparatów donosowych.

Stosowanie u dzieci

Nie wszystkie preparaty donosowe mogą być bezpiecznie stosowane u dzieci. Oto ogólne zasady:

  1. Leki obkurczające naczynia krwionośne – wiele z nich nie jest zalecanych dla dzieci poniżej 6-12 lat (w zależności od konkretnego preparatu). Dla młodszych dzieci dostępne są specjalne preparaty o niższym stężeniu substancji czynnej.
  2. Glikokortykosteroidy donosowe – niektóre mogą być stosowane u dzieci od 2-4 roku życia (np. mometazon, flutykazon), inne są zalecane dla starszych dzieci. Długotrwałe stosowanie u dzieci wymaga monitorowania wzrostu.
  3. Leki przeciwhistaminowe donosowe – większość z nich jest zarejestrowana do stosowania u dzieci od 6 roku życia.
  4. Preparaty z wodą morską i solą fizjologiczną – są bezpieczne nawet dla niemowląt, dostępne są specjalne produkty dostosowane do wieku dziecka.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu donosowego u dziecka, należy zawsze sprawdzić informacje zawarte w ulotce lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Krople i spraye zawierające substancje obkurczające naczynia krwionośne, takie jak ksylometazolina czy oksymetazolina, nie powinny być stosowane dłużej niż 5-7 dni. Dłuższe stosowanie może prowadzić do rozwoju polekowego nieżytu nosa (tzw. efektu z odbicia), charakteryzującego się nasilonym obrzękiem błony śluzowej po odstawieniu leku. W przypadku przewlekłych dolegliwości lepiej sięgnąć po inne preparaty, takie jak glikokortykosteroidy donosowe czy płukanie nosa roztworem soli.

Nowoczesne glikokortykosteroidy donosowe (np. mometazon, flutykazon, budezonid) charakteryzują się minimalnym wchłanianiem do krwiobiegu i dobrym profilem bezpieczeństwa. Mogą być stosowane długotrwale pod kontrolą lekarza. Badania nie wykazały istotnego wpływu na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza ani na wzrost u dzieci przy stosowaniu zalecanych dawek. Niemniej, jak w przypadku każdego leku, należy dążyć do stosowania najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy możliwy czas potrzebny do kontroli objawów.

Płukanie nosa roztworem soli powinno być wykonywane przy użyciu specjalnego aplikatora (np. butelki z dozownikiem, konewki do nosa) lub gotowego preparatu w sprayu. Głowę należy przechylić nad umywalką, skręcając ją lekko w bok, aby roztwór mógł wpłynąć przez jedno nozdrze i wypłynąć przez drugie. Ważne jest, aby nie przechylać głowy do tyłu, gdyż może to spowodować przedostanie się roztworu do uszu przez trąbkę słuchową. Po płukaniu należy delikatnie wydmuchać nos, aby usunąć pozostałości roztworu.

Stosowanie kilku preparatów donosowych jednocześnie jest możliwe, ale wymaga zachowania odpowiednich odstępów czasowych. Ogólne zasady są następujące:

  • Najpierw należy zastosować preparaty oczyszczające (roztwory soli)
  • Po 5-10 minutach można zastosować leki obkurczające naczynia krwionośne
  • Po kolejnych 15-30 minutach można zastosować glikokortykosteroidy lub leki przeciwhistaminowe

Zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jednoczesnym stosowaniem kilku preparatów, aby uniknąć niepożądanych interakcji.

Gorzki smak w ustach po zastosowaniu aerozolu do nosa jest dość częstym zjawiskiem, szczególnie w przypadku niektórych leków przeciwhistaminowych (np. azelastyny) lub niewłaściwej techniki aplikacji. Preparat może spływać po tylnej ścianie gardła, co powoduje nieprzyjemne doznania smakowe. Aby zminimalizować ten efekt, należy:

  • Stosować prawidłową technikę aplikacji, kierując końcówkę aplikatora na zewnętrzną ścianę nosa
  • Delikatnie wdychać podczas rozpylania preparatu
  • Unikać przechylania głowy do tyłu po aplikacji
  • Przepłukać usta wodą po zastosowaniu leku

Alergiczny nieżyt nosa (katar sienny) jest schorzeniem przewlekłym, które trudno całkowicie wyleczyć. Jednak dostępne metody leczenia pozwalają na skuteczną kontrolę objawów i znaczną poprawę jakości życia. Oprócz farmakoterapii, w niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie immunoterapii swoistej (odczulania), która może doprowadzić do długotrwałej remisji objawów. Immunoterapia polega na podawaniu stopniowo zwiększanych dawek alergenu, co prowadzi do rozwoju tolerancji immunologicznej. Leczenie to trwa zwykle 3-5 lat i daje najlepsze efekty w przypadku alergii na pyłki roślin oraz roztocza kurzu domowego.

Z katarem do lekarza należy udać się w następujących sytuacjach:

  • Objawy utrzymują się dłużej niż 7-10 dni lub stale nawracają
  • Wydzielina z nosa ma charakter ropny (żółta lub zielonkawa) i towarzyszy jej gorączka
  • Występuje silny ból w okolicy zatok, ucha lub głowy
  • Pojawia się krwawienie z nosa
  • Objawy nie ustępują mimo stosowania leków dostępnych bez recepty
  • Nieżyt nosa znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie lub sen
  • U dziecka poniżej 2 roku życia występują przedłużające się objawy nieżytu nosa

Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, badanie przedmiotowe, a w razie potrzeby zleci dodatkowe badania, aby ustalić przyczynę dolegliwości i dobrać odpowiednie leczenie.

Niektóre preparaty donosowe mogą wpływać na zmysł węchu, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Glikokortykosteroidy donosowe często poprawiają węch u pacjentów z alergicznym nieżytem nosa, zmniejszając obrzęk błony śluzowej. Z drugiej strony, długotrwałe stosowanie leków obkurczających naczynia krwionośne może prowadzić do przewlekłego uszkodzenia błony śluzowej i w konsekwencji do zaburzeń węchu. Niektóre preparaty donosowe mogą również powodować przejściowe zaburzenia węchu jako działanie niepożądane.

W przypadku pojawienia się nowych lub nasilonych zaburzeń węchu podczas stosowania preparatu donosowego, należy skonsultować się z lekarzem.

Krwawienia z nosa mogą wystąpić jako działanie niepożądane niektórych preparatów donosowych, szczególnie glikokortykosteroidów. Aby zminimalizować to ryzyko, należy:

  • Stosować prawidłową technikę aplikacji, kierując końcówkę aplikatora na zewnętrzną ścianę nosa, a nie na przegrodę nosową
  • Unikać energicznego wydmuchiwania nosa po aplikacji
  • Nawilżać błonę śluzową nosa roztworem soli fizjologicznej przed zastosowaniem leku

W przypadku wystąpienia krwawienia należy:

  1. Usiąść z głową lekko pochyloną do przodu
  2. Delikatnie ścisnąć miękką część nosa przez 10-15 minut
  3. Przyłożyć zimny okład na grzbiet nosa
  4. Po ustąpieniu krwawienia można zastosować maść nawilżającą lub wazelinę na przegrodę nosową

Jeśli krwawienia są częste lub obfite, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić zmianę preparatu lub dodatkowe leczenie.