Trobalt

Działanie i wskazania

Trobalt zawiera retygabinę jako substancję czynną. Trobalt należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpadaczkowymi. Działa, zapobiegając nadmiernej aktywności mózgu powodującej napady padaczkowe.

Trobalt jest stosowany w leczeniu napadów obejmujących jedną część mózgu (napadów częściowych), które mogą, ale nie muszą, objąć większe obszary w obu półkulach mózgowych (napad padaczkowy wtórnie uogólniony). Stosowany jest jednocześnie z innymi lekami przeciwpadaczkowymi u osób dorosłych, u których nadal dochodzi do napadów padaczkowych i u których leczenie skojarzone z zastosowaniem innych leków przeciwpadaczkowych nie było skuteczne.

Skład

Substancja czynna: .

Substancją czynną leku jest retygabina. Każda tabletka zawiera, odpowiednio, 50 mg, 100 mg, 200 mg, 300 mg lub 400 mg retygabiny.

Ponadto lek zawiera: kroskarmelozę sodową, hypromelozę, magnezu stearynian, celulozę mikrokrystaliczną, alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), talk (E553b), lecytynę sojową i gumę ksantanową.

Tabletki 50 mg i 400 mg zawierają również lak aluminiowy indygotyny (E132) i koszenilę (E120).
Tabletki 100 mg i 300 mg zawierają również lak aluminiowy indygotyny (E132) i żelaza tlenek żółty (E172).
Tabletki 200 mg zawierają również żelaza tlenek żółty (E172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jaką dawkę należy przyjmować
Maksymalna dawka początkowa leku Trobalt to 100 mg przyjmowana trzy razy na dobę (w sumie 300 mg na dobę). Lekarz może stopniowo, w ciągu kilku tygodni, dostosowywać dawkę w celu uzyskania lepszej kontroli napadów padaczkowych i zminimalizowania działań niepożądanych. Maksymalna dawka to 400 mg, przyjmowana 3 razy na dobę (w sumie 1200 mg na dobę). Pacjenci w wieku 65 lat i powyżej zwykle otrzymają mniejszą dawkę początkową i lekarz może ograniczyć
maksymalną dawkę do 900 mg na dobę.

Jeśli pacjent ma chorobę nerek lub wątroby, lekarz może przepisać mniejszą dawkę leku Trobalt. Nie należy przyjmować większej dawki leku Trobalt, niż zalecana. Ustalenie właściwej dla pacjenta dawki leku Trobalt może potrwać kilka tygodni.

Jak przyjmować
Trobalt jest przeznaczony do podawania doustnego. Tabletkę należy połknąć w całości. Tabletki nie należy żuć, rozkruszać ani dzielić. Lek Trobalt można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu.

Przedawkowanie

Zastosowanie zbyt dużej liczby tabletek leku Trobalt może zwiększyć ryzyko działań niepożądanych lub któregokolwiek z następujących objawów:
• pobudzenia, agresji, poirytowania
• wpływu na akcję serca.

Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Trobalt. Jeśli to możliwe, należy pokazać opakowanie.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Picie alkoholu podczas stosowania leku Trobalt może powodować zaburzenia widzenia. Należy zachować szczególną ostrożność do czasu określenia wpływu jednoczesnego stosowania leku Trobalt i picia alkoholu na organizm pacjenta.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Trobalt u kobiet w ciąży. Z tego względu nie zaleca się stosowania leku Trobalt w tym okresie. Pacjentka musi zastosować skuteczną metodę antykoncepcji, aby zapobiec zajściu w ciążę w trakcie leczenia lekiem Trobalt.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Lekarz oceni korzyść z przyjmowania przez pacjentkę w ciąży leku Trobalt w stosunku do ryzyka dla nienarodzonego dziecka.

Nie wiadomo, czy substancja czynna leku Trobalt przenika do mleka matki.

Należy porozmawiać z lekarzem o karmieniu piersią w trakcie stosowania leku Trobalt.

Lekarz prowadzący oceni, czy korzyść z przyjmowania przez pacjentkę leku Trobalt przeważa nad ryzykiem dla karmionego piersią dziecka.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Trobalt cena i dostępność w aptekach

Skorzystaj z wyszukiwarki leków dostarczonej przez portal ktomalek.pl.

Znajdziesz tutaj m.in. następujące informacje:

 • cena leku (w zależności od poziomu refundacji)
 • czy lek przepisywany jest na receptę, czy jest dostępny bez recepty
 • interakcje z innymi lekami
 • Źrodła:

  1. Rejestr produktów leczniczych - http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/
  2. Europejska Agencja Leków (EMA) - https://www.ema.europa.eu/en/medicines/

  Nazywam się Aleksandra Rutkowska i jestem z wykształcenia dietetykiem i technikiem farmaceutycznym. W pracy w aptece skutecznie łączę oba zawody dzieląc się z pacjentami swoją wiedzą i doświadczeniem. Stale poszerzam swoją wiedzę uczestnicząc w konferencjach i webinarach poświęconych żywieniu, interakcji leków z żywnością i farmakologii.

  Trobalt opinie pacjentów - forum o lekach

  Aktualna ocena:

  12345678910
  (1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
  Loading...

  Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

  Proszę wpisz swoją opinię!
  Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.