Trajenta

Lek Trajenta zawiera substancję czynną linagliptynę, która należy do grupy leków nazywanych „doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi”. Doustne leki przeciwcukrzycowe są stosowane w leczeniu dużego stężenia cukru we krwi. Leki te pomagają organizmowi w zmniejszaniu ilości cukru we krwi.

Lek Trajenta jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 u osób dorosłych, kiedy tej choroby nie można kontrolować we właściwy sposób za pomocą jednego doustnego leku przeciwcukrzycowego (metformina lub pochodne sulfonylomocznika) lub samej diety i ćwiczeń fizycznych. Lek Trajenta można stosować jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insulina, metformina lub pochodne sulfonylomocznika, np. glimepiryd, glipizyd).

Istotne jest kontynuowanie diety i ćwiczeń fizycznych zaleconych przez lekarza lub pielęgniarkę.

Jaki jest skład Trajenta, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest linagliptyna.
Każda tabletka powlekana (tabletka) zawiera 5 mg linagliptyny.

Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: mannitol, skrobia preżelowana (kukurydziana), skrobia kukurydziana, kopowidon, magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza, tytanu dwutlenek (E171), talk, makrogol (6000), żelaza tlenek czerwony (E172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Trajenta – jak stosować?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka leku Trajenta to jedna tabletka 5 mg raz na dobę.

Lek Trajenta można przyjmować zarówno z posiłkiem jak i bez niego.

Lekarz może zalecić stosowanie leku Trajenta razem z innym doustnym lekiem przeciwcukrzycowym.

Wszystkie leki należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, aby uzyskać jak najlepszy wynik leczenia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Trajenta należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Trajenta – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Trajenta w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie wiadomo, czy lek Trajenta jest szkodliwy dla nienarodzonych dzieci, dlatego jest zalecane unikanie przyjmowania leku Trajenta podczas ciąży.

Nie wiadomo czy lek Trajenta przenika do mleka kobiecego. Lekarz musi zdecydować, czy należy przerwać karmienie piersią, czy przerwać/wstrzymać terapię lekiem Trajenta.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Trajenta

Ulotka Trajenta – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Trajenta przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Trajenta m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Trajenta w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Trajenta

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Trajenta? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

18 komentarzy do “Trajenta”

  1. Trajenta,swiat skory plecy,swiat i suchosc pochwy,bol tepy na lonie i infekcje pecherza.Kaszel mocny,krew utajona w stolcu a kolanoskopia i gastroskopia b dobre.Podwuzszona kalcoprotektoina 79.Slaby lek

    Odpowiedz
  2. U mnie nie występują jak u p Magdy objawy cukier znacznie niższy na noc biore 10 jednostek insuliny lantus po większym posiłku i nie polecany cukrzykom nie do końca dobry spadek cukru… puchna mi nogi ale sadze ze to złe krążenie.. boje sie o watrobe . jestem osoba po 80 i zażywam dużo leIkow wspieram się slimatorem

    Odpowiedz
  3. Po 5 mies. stosowania, tragedia! Suchość w ustach (dzień + noc), częstomocz nocny, duże pragnienie, swędzenie kostek, zaniżenie sodu w organizmie (nie do leczenia! ), w różnych miejscach ciała zmiany skórne jak przy łuszczycy + skóra atopowa, grzybica paznokci u nóg, niechęć do jedzenia na przemian z ciągłym nadmiernym jedzeniem, po każdym jedzeniu gorzko w ustach (przechodzi po piciu dużej ilości wody), ospałość, ogólne rozdrażnienie, zmęczenie. W procesie leczenia, po operacji wyrostka robaczkowego (hiperglikemia powstała po operacji), wyniki stopniowo lepsze, ale nie zadawalające (np. R 176/ W 102) zaczęły się stopniowe problemy, jak opisano wyżej. To tak ogólnie. Teraz powyżej 300 jak po operacji. Wniosek, leczenie nic nie dało.

    Odpowiedz
  4. Stosuję od ok. 2 lat. Działa. Zaordynowana jako zamiennik taniej metforminy, ale powodującej u mnie bóle brzucha i luźne stolce. Z początku udawało mi się kupić opakowanie(28) za 80pln, ale szybko zdrożała do 90, potem do stówki… dziś dzwoniłem – 106 – cena najlepsza!!! Norma to 130. Niemniej, szukam info o innych TAŃSZYCH „gliptynach”. Coś tam w sieci znajdziemy, tylko teraz rozmowa z diabetologiem!

    c

    Odpowiedz
  5. TRAJENTA- REWELACYJNY lek jak dla mnie! Nie wiem czy u każdego ale u mnie ten lek spowodował cuda (przyjmuję go 1 dziennie razem z metformax 850 3*dziennie. Wcześniej brałam najpierw insulinę i glucofage 1000 ale na chudniecie nic to nie podziałało. Byłam głodna. Dodam, że miałam hiperglikemie na czczo z krwi 350. To Trajenta spowodowała u mnie totalny zahamowanie apetytu (nic mi nie smakuje) ogromne uczucie sytości (jak bym zjadła worek ziemniaków) wiec jadłam połowę porcji 3*dziennie oczywiście staram się stosować niski indeks glikemiczny ale wiadomo czasami skubnie się to i owo i …..SCHUDŁAM 12 KG W CIĄGU 3 MIESIĘCY BEZ ĆWICZEŃ!!!!!!! Faktem jest, że posiłki jem regularnie ok. 9 śniadanie ok. 13 obiad i kolacja ok. 18-19 i nic więcej nawet mi się nie chce jeść!!! Jeśli już podjadałam (no bo są oczywiście gorsze dni) to między posiłkami na podwieczorek jadłam dwa orzechy lub dwie suszone śliwki albo 2 cząstki czekolady Wedla 50% kakao a na kolacje to często jem tylko jeden owoc bo nic już innego nie mogę zmieścić. CUDOWNE! Mam nadzieję, że tak już pozostanie!

    Odpowiedz
  6. Biorę Trajenta 5 mg od 3 miesięcy. Wcześniej byłam na insulinę. Dozowanie 1 tabletka dziennie. Czuję się bardzo dobrze. Cukier w normie. Jedyny defekt to cena.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Trajenta. Podziel się doświadczeniami na forum.