Konsultacja merytoryczna:

Tlenek azotu Messer

Lek Tlenek azotu Messer zawiera tlenek azotu, gaz stosowany w leczeniu:
– noworodków z hipoksyjną niewydolnością oddechową, czyli niewydolnością płuc związaną ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi w płucach. Stosowana wziewnie mieszanina gazów może poprawiać przepływ krwi w płucach, co z kolei może zwiększać ilość tlenu dostarczanego do krwi dziecka;
– noworodków, niemowląt, dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 17 lat oraz osób dorosłych z wysokim ciśnieniem krwi w płucach związanym z operacją serca. Mieszanina gazów może poprawiać czynność serca i zw iększać przepływ krwi przez płuca.

Jaki jest skład Tlenek azotu Messer, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest tlenek azotu 800 ppm (V/V).
Dwulitrowa butla napełniona pod ciśnieniem bezwzględnym 200 barów daje 381 litrów gazu podciśnieniem I bara w temperaturze I5°C.
Dziesięciolitrowa butla napełniona pod ciśnieniem bezwzględnym 200 barów daje 1 903 litry gazu pod ciśnieniem I bara w temperaturze 15°C.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Tlenek azotu Messer – jak stosować ten lek?

Lekarz ustali właściwą dawkę leku Tlenek azotu Messer.
Lek Tlenek azotu Messer jest podawany w dawce 10 do 20 ppm (części na milion) gazu wdychanego przez pacjenta. Dawka maksymalna to 20 ppm u dzieci i 40 ppm u dorosłych. Zostanie przeprowadzone dopasowanie dawki leku tak, aby dobrać najmniejszą skuteczną dawkę.

Sposób podawania
Lekarz wprowadzi lek Tlenek azotu Messer do płuc pacjenta za pomocą systemu służącego do podawania tego gazu. System ten zapewnia doprowadzenie właściwej ilości tlenku azotu dzięki rozcieńczeniu leku Tlenek azotu Messer mieszaniną tlenu i powietrza bezpośrednio przed podaniem pacjentowi. Ze względu na bezpieczeństwo pacjenta systemy do podawania leku Tlenek azotu Messer wyposażone są w czujniki, które na bieżąco monitorują ilość tlenku azotu, tlenu i dwutlenku azotu (związku chemicznego powstającego po zmieszaniu tlenku azotu i tlenu) dostarczanych do pluc.

Czas trwania leczenia
Lekarz zdecyduje, jak długo pacjent dorosły lub dziecko będzie leczony lekiem Tlenek azotu Messer. Wymagane jest zwykle, aby leczenie trwało około 4 dni u noworodków z niewydolnością płuc związaną z podwyższonym ciśnieniem krwi w płucach. U dzieci i dorosłych z wysokim ciśnieniem krwi w płucach związanym z operacją serca lek Tlenek azotu Messer jest zwykle podawany przez 24 do 48 godzin. Jednakże terapia lekiem Tlenek azotu Messer może trwać dłużej.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zbyt duże ilości tlenku azotu podawanego wziewnie mogą wpływać na zdolność krwi do przenoszenia tlenu. Proces ten będzie monitorowany w próbkach krwi i w razie potrzeby dawka leku Tlenek azotu Messer zostanie zmniejszona. Lekarz rozważy podanie leków, takich jak witamina C, błękit metylenowy lub zastosowanie transfuzji krwi, aby poprawić jej zdolność do przenoszenia tlenu.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tlenek azotu Messer – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tlenek azotu Messer w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Tlenek azotu Messer nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersi, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Tlenek azotu Messer

Ulotka Tlenek azotu Messer – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

TLENEK AZOTU MESSER, 800 ppm (V/V), gaz medyczny sprężony (Nitrogenii oxidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 17 razy

Rozmiar plku 255.61 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tlenek azotu Messer m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

TLENEK AZOTU MESSER, 800 ppm (V/V), gaz medyczny sprężony (Nitrogenii oxidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 15 razy

Rozmiar plku 255.61 KB

Cena - ile kosztuje Tlenek azotu Messer?

Cena Tlenek azotu Messer i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Tlenek azotu Messer.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Tlenek azotu Messer? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

1 komentarz do “Tlenek azotu Messer”

  1. Wyszukiwanie wziewnego tlenku azotu za pomocą waszego serwisu jest absurdalnie nie skuteczne!
    Cała procedura jest bezskuteczna i błędna!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz