Konsultacja merytoryczna:

Tisseel Lyo

Co to jest TISSEEL Lyo
TISSEEL Lyo jest dwuskładnikowym klejem do tkanek, złożonym z dwóch roztworów, roztworu białek klejących i roztworu trombiny. TISSEEL Lyo zawiera fibrynogen i trombinę. Są to dwa białka krwi niezbędne w krzepnięciu krwi. Gdy te białka mieszają się podczas podawania, tworzą skrzep w miejscu, gdzie nałoży je chirurg.

Skrzep powstający z TISSEEL Lyo jest bardzo podobny do naturalnego skrzepu krwi. Ulega on rozpuszczeniu w taki sam sposób, jak skrzep endogenny (powstający naturalnie w organizmie) i nie zostawia żadnych pozostałości. Dodatek białka syntetycznego (aprotyniny syntetycznej) ma na celu zwiększenie trwałości skrzepu i zapobieżenie jego przedwczesnemu rozpuszczeniu.

W jakim celu stosuje się TISSEEL Lyo
TISSEEL Lyo stosuje się jako leczenie wspomagające, gdy standardowe techniki chirurgiczne nie są wystarczająco skuteczne:
– dla poprawienia hemostazy;
– jako klej tkankowy, ułatwiający gojenie się ran lub jako materiał uszczelniający szwy w chirurgii naczyniowej i przewodu pokarmowego;
– do sklejania tkanek, np. umocowania przeszczepów skóry.

TISSEEL Lyo jest skuteczny również u pacjentów otrzymujących leki z heparyną hamujące krzepnięcie.

Jaki jest skład Tisseel Lyo, jakie substancje zawiera?

Składnik 1: Roztwór białek klejących
Aby otrzymać roztwór białek klejących, należy rozpuścić koncentrat białek klejących (liofilizowany), w roztworze aprotyniny.

1) Substancją czynną koncentratu białek klejących jest: fibrynogen ludzki, 91 mg/ml.
Innymi składnikami są: albumina ludzka, L-histydyna, amid kwasu nikotynowego, polisorbat
80 (Tween 80), sodu cytrynian dwuwodny.
1a) Substancją czynną roztworu aprotyniny (rozpuszczalnika do koncentratu białek klejących) jest aprotynina syntetyczna 3000 KIU/ml.
Innym składnikiem jest: woda do wstrzykiwań.

Składnik 2: Roztwór trombiny
Aby otrzymać roztwór trombiny, należy rozpuścić trombinę (liofilizowaną) w roztworze chlorku wapnia.

2) Substancją czynną trombiny (liofilizowanej) jest: trombina ludzka, 500 j.m./ml.
Innymi składnikami są: albumina ludzka i sodu chlorek.
2a) Substancją czynną roztworu wapnia chlorku (rozpuszczalnika do proszku trombiny) jest wapnia chlorek, 40 μmol/ml.
Innym składnikiem jest: woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Tisseel Lyo – jak stosować ten lek?

Produkt TISSEEL Lyo może być stosowany wyłącznie przez doświadczonych chirurgów, którzy zostali w tym zakresie przeszkoleni.

Przed naniesieniem produktu TISSEEL Lyo powierzchnię rany należy osuszyć, stosując standardowe techniki (np. wymiana kompresów, gazików, stosowanie urządzeń odsysających). Do osuszania powierzchni nie wolno stosować sprężonego powietrza lub gazu.

TISSEEL Lyo wolno rozpylać tylko na powierzchniach, które są widoczne.

Szczegółowe informacje na temat nanoszenia produktu TISSEEL Lyo za pomocą urządzenia rozpylającego znajdziecie Państwo w załączonych ulotkach i charakterystykach w dolnej części strony.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

TISSEEL Lyo stosowany jest wyłącznie w trakcie operacji chirurgicznej. Lekarz ustala ilość potrzebną do nałożenia. Nie są znane żadne przypadki przedawkowania.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tisseel Lyo – czy mogę spożywać alkohol?

Należy zapytać lekarza. Lekarz zdecyduje czy wolno pacjentowi jeść i pić przed zastosowaniem TISSEEL Lyo.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tisseel Lyo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy poinformować lekarza, jeżeli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią. Lekarz zdecyduje, czy można zastosować TISSEEL Lyo w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Tisseel Lyo

Ulotka Tisseel Lyo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

TISSEEL Lyo - proszki i rozpuszczalniki do sporządzania kleju do tkanek

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 310.00 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tisseel Lyo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

TISSEEL Lyo - proszki i rozpuszczalniki do sporządzania kleju do tkanek

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 16 razy

Rozmiar plku 330.76 KB

Cena - ile kosztuje Tisseel Lyo?

Cena Tisseel Lyo i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Tisseel Lyo.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Tisseel Lyo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz