Theophyllinum Tramco należy do grupy leków zwanych ksantynami, które rozkurczają i rozszerzają drogi oddechowe w płucach i ułatwiają oddychanie.
Theophyllinum Tramco stosuje się w leczeniu objawowym problemów z oddychaniem, spowodowanych przez choroby w przebiegu których występują:
– trudności w oodychaniu, skrócenie oddechu, ucisk w klatce piersiowej (ostry napad duszności),
– świst krtaniowy lub kaszel (skurcz oskrzeli),
– astma,
– przewlekłe zapalenie oskrzeli,
– choroba płuc utrudniająca oddychanie (rozedma płuc),
– ostry napad astmy (ostry stan astmatyczny).
Jaki jest skład Theophyllinum Tramco, jakie substancje zawiera?
– Substancją czynną tego leku jest teofilina.
– Pozostałe składniki to: glukoza i woda do wstrzykiwań.
250 ml roztworu zawiera: 300 mg teofiliny, 13,5 mg glukozy i wodę do wstrzykiwań (do 250 ml).
1 ml roztworu zawiera 1,2 mg teofiliny.
Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: Teofilina
Dawkowanie preparatu Theophyllinum Tramco – jak stosować ten lek?
Theophyllinum Tramco będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę.
Lekarz zadecyduje jaką ilość leku zastosować i kiedy go podać. Zależy to od wieku, masy ciała pacjenta, stanu klinicznego oraz powodu leczenia. Ilość podanego leku może również zależeć od innych równocześnie stosowanych terapii.
Teofilina będzie podawana w przerywanym lub ciągłym, powolnym wlewie dożylnym.
Lekarz będzie monitorował stężenie teofiliny we krwi.
Po podaniu dawki początkowej, podana będzie dawka podtrzymująca w zależności od aktualnego stężenia teofiliny we krwi.
Lek Theophyllinum Tramco będzie podawany pacjentom z użyciem jałowego wyposażenia (tzw. zestawu do podawania) oraz z zastosowaniem technik aseptycznych.
Jeśli pacjent zauważy jakiekolwiek zmiany samopoczucia po otrzymaniu lub w trakcie otrzymywania leku powinien natychmiast powiadomić o tym lekarza lub pielęgniarkę. Lekarz może przerwać infuzję i podjąć właściwe leczenie.
Jeżeli do podawanego roztworu leku Theophyllinum Tramco dodawany jest inny lek, objawy występujące w trakcie infuzji mogą być związane z dodanym lekiem.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Najczęściej spotykane objawy przedawkowania teofiliny to:
– zaburzenia żołądkowo-jelitowe: brak łaknienia, nudności, wymioty, krwawe wymioty, biegunka;
– zaburzenia układu nerwowego: nerwowość, nadmierna wrażliwość, bóle mięśniowe, osłupienie, drgawki, śpiączka;
– zaburzenia sercowo-naczyniowe: częstoskurcz lub inne arytmie, obfite pocenie się, niedociśnienie lub rzadko zapaść krążeniowa;
– zaburzenia oddechowe: przyspieszony oddech, może wystąpić zatrzymanie oddechu;
– zaburzenia metabolizmu: hiperglikemia, kwasica metaboliczna;
– zaburzenia nerkowe: może wystąpić albuminuria lub hematuria;
– ogólne: omdlenie, zapaść, odwodnienie, hipokaliemia.
Leczenie:
Natychmiast przerwać infuzję leku. Nie jest znane specyficzne antidotum. Stosuje się leczenie wspomagające i objawowe (płyny dożylne, tlen). Należy zapewnić drożność dróg oddechowych oraz zastosować sztuczne oddychanie w przypadku zatrzymania oddechu. W przypadku wystąpienia drgawek należy podać pozajelitowo krótko działające barbiturany, np. diazepam lub fenytoina.
Monitorować stężenie teofiliny w surowicy krwi do momentu uzyskania stężenia poniżej 20 μg/ml (112 μmol/l).
Węgiel aktywowany podany doustnie jest skuteczną i ogólnie dobrze tolerowaną techniką, stosowaną w celu przyspieszenia ustępowania objawów toksyczności oraz zmniejszenia stężenie teofiliny w surowicy, u pacjentów, u których stężenia teofiliny mieszczą się w zakresie od 30 μg/ml do 50 μg/ml.
Podanie wielokrotnych doustnych dawek węgla aktywowanego (np. 0,5 mg/kg mc. aż do 20 g co 2 godziny) zwiększa klirens teofiliny co najmniej dwukrotnie, w wyniku absorbcji teofiliny wydzielanej do płynu żołądkowo-jelitowego. Wymioty należy kontrolować podawaniem odpowiednich leków przeciwwymiotnych. Alternatywnie, węgiel razem z odpowiednimi lekami przeciwwymiotnymi można podawać w sposób ciągły przez sondę żołądkową.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Theophyllinum Tramco – czy mogę spożywać alkohol?
Zaleca się, aby nie podawać tego leku z kawą, herbatą, czekoladą i paracetamolem ponieważ mogą one powodować fałszywe wyniki badania stężenia teofiliny we krwi.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Theophyllinum Tramco w okresie ciąży i karmienia piersią?
Teofilina może być stosowana w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Nie należy stosować teofiliny w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ podawanie teofiliny w końcowym okresie ciąży może powodować u noworodków nadpobudliwość oraz przyspieszenie czynności serca.
Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią, ponieważ teofilina przechodzi do mleka i może wywołać efekty toksyczne u karmionych dzieci.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka Theophyllinum Tramco – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Theophyllinum Tramco?
Cena Theophyllinum Tramco i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Theophyllinum Tramco.Opinie o Theophyllinum Tramco - forum pacjentów
Stosujesz Theophyllinum Tramco? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.