Konsultacja merytoryczna:

Theophyllinum Tramco

Theophyllinum Tramco - ulotka, opinie, cena, dawkowanie, zamienniki

Theophyllinum Tramco należy do grupy leków zwanych ksantynami, które rozkurczają i rozszerzają drogi oddechowe w płucach i ułatwiają oddychanie.

Theophyllinum Tramco stosuje się w leczeniu objawowym problemów z oddychaniem, spowodowanych przez choroby w przebiegu których występują:
– trudności w oodychaniu, skrócenie oddechu, ucisk w klatce piersiowej (ostry napad duszności),
– świst krtaniowy lub kaszel (skurcz oskrzeli),
– astma,
– przewlekłe zapalenie oskrzeli,
– choroba płuc utrudniająca oddychanie (rozedma płuc),
– ostry napad astmy (ostry stan astmatyczny).

Serdecznie zachęcamy do zakupów za pośrednictwem naszego sklepu - przejdź do BL Market.

Więcej informacji na temat leku Theophyllinum Tramco:

Skład

– Substancją czynną tego leku jest teofilina.

– Pozostałe składniki to: glukoza i woda do wstrzykiwań.

250 ml roztworu zawiera: 300 mg teofiliny, 13,5 mg glukozy i wodę do wstrzykiwań (do 250 ml).
1 ml roztworu zawiera 1,2 mg teofiliny.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie / stosowanie

Theophyllinum Tramco będzie podawany przez lekarza lub pielęgniarkę.
Lekarz zadecyduje jaką ilość leku zastosować i kiedy go podać. Zależy to od wieku, masy ciała pacjenta, stanu klinicznego oraz powodu leczenia. Ilość podanego leku może również zależeć od innych równocześnie stosowanych terapii.

Teofilina będzie podawana w przerywanym lub ciągłym, powolnym wlewie dożylnym.
Lekarz będzie monitorował stężenie teofiliny we krwi.

Po podaniu dawki początkowej, podana będzie dawka podtrzymująca w zależności od aktualnego stężenia teofiliny we krwi.
Lek Theophyllinum Tramco będzie podawany pacjentom z użyciem jałowego wyposażenia (tzw. zestawu do podawania) oraz z zastosowaniem technik aseptycznych.

Jeśli pacjent zauważy jakiekolwiek zmiany samopoczucia po otrzymaniu lub w trakcie otrzymywania leku powinien natychmiast powiadomić o tym lekarza lub pielęgniarkę. Lekarz może przerwać infuzję i podjąć właściwe leczenie.

Jeżeli do podawanego roztworu leku Theophyllinum Tramco dodawany jest inny lek, objawy występujące w trakcie infuzji mogą być związane z dodanym lekiem.

Przedawkowanie

Najczęściej spotykane objawy przedawkowania teofiliny to:
– zaburzenia żołądkowo-jelitowe: brak łaknienia, nudności, wymioty, krwawe wymioty, biegunka;
– zaburzenia układu nerwowego: nerwowość, nadmierna wrażliwość, bóle mięśniowe, osłupienie, drgawki, śpiączka;
– zaburzenia sercowo-naczyniowe: częstoskurcz lub inne arytmie, obfite pocenie się, niedociśnienie lub rzadko zapaść krążeniowa;
– zaburzenia oddechowe: przyspieszony oddech, może wystąpić zatrzymanie oddechu;
– zaburzenia metabolizmu: hiperglikemia, kwasica metaboliczna;
– zaburzenia nerkowe: może wystąpić albuminuria lub hematuria;
– ogólne: omdlenie, zapaść, odwodnienie, hipokaliemia.

Leczenie:
Natychmiast przerwać infuzję leku. Nie jest znane specyficzne antidotum. Stosuje się leczenie wspomagające i objawowe (płyny dożylne, tlen). Należy zapewnić drożność dróg oddechowych oraz zastosować sztuczne oddychanie w przypadku zatrzymania oddechu. W przypadku wystąpienia drgawek należy podać pozajelitowo krótko działające barbiturany, np. diazepam lub fenytoina.
Monitorować stężenie teofiliny w surowicy krwi do momentu uzyskania stężenia poniżej 20 μg/ml (112 μmol/l).

Węgiel aktywowany podany doustnie jest skuteczną i ogólnie dobrze tolerowaną techniką, stosowaną w celu przyspieszenia ustępowania objawów toksyczności oraz zmniejszenia stężenie teofiliny w surowicy, u pacjentów, u których stężenia teofiliny mieszczą się w zakresie od 30 μg/ml do 50 μg/ml.

Podanie wielokrotnych doustnych dawek węgla aktywowanego (np. 0,5 mg/kg mc. aż do 20 g co 2 godziny) zwiększa klirens teofiliny co najmniej dwukrotnie, w wyniku absorbcji teofiliny wydzielanej do płynu żołądkowo-jelitowego. Wymioty należy kontrolować podawaniem odpowiednich leków przeciwwymiotnych. Alternatywnie, węgiel razem z odpowiednimi lekami przeciwwymiotnymi można podawać w sposób ciągły przez sondę żołądkową.

Pokarm, napoje (alkohol)

Zaleca się, aby nie podawać tego leku z kawą, herbatą, czekoladą i paracetamolem ponieważ mogą one powodować fałszywe wyniki badania stężenia teofiliny we krwi.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Teofilina może być stosowana w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Nie należy stosować teofiliny w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ podawanie teofiliny w końcowym okresie ciąży może powodować u noworodków nadpobudliwość oraz przyspieszenie czynności serca.

Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią, ponieważ teofilina przechodzi do mleka i może wywołać efekty toksyczne u karmionych dzieci.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Theophyllinum Tramco ulotka

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Theophyllinum Tramco, 1,2 mg/ml, roztwór do infuzji (Teofilina)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 242.08 KB

ChPL

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Theophyllinum Tramco m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Theophyllinum Tramco, 1,2 mg/ml, roztwór do infuzji (Teofilina)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 201.70 KB

Theophyllinum Tramco cena

Cena Theophyllinum Tramco i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Theophyllinum Tramco.

Theophyllinum Tramco opinie - forum pacjentów

Stosujesz Theophyllinum Tramco? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz