Artykuł sponsorowany

Telemedycyna – czym jest, jak z niej korzystać?

Telemedycyna umożliwia szybkie, bezpieczne i komfortowe przekazywanie informacji między pacjentem a lekarzem. Dzięki usługom medycznym na odległość możliwe jest otrzymanie recepty, skierowania na badania czy zwolnienia bez wychodzenia z domu. Korzystając z teleporad unikamy długich kolejek i kontaktu z innymi chorymi. Podczas konsultacji lekarz przeprowadza wywiad, zapoznaje się z dostarczoną dokumentacją medyczną, interpretuje wyniki badań oraz przekazuje zalecenia. Czym jest telemedycyna i w jaki sposób z niej korzystać?

Czym jest telemedycyna?

Telemedycyna to nic innego jak świadczenie usług medycznych na odległość. Do tego celu wykorzystuje się takie rozwiązania, jak rozmowa telefoniczna, wideokonferencja czy czat z lekarzem online. Telemedycyna oferuje zarówno porady lekarskie przez Internet w nagłych przypadkach, jak i długotrwałe monitorowanie zdrowia pacjentów przewlekle chorych. Pomaga w szybkim postawieniu diagnozy, jak i stałym kontrolowaniu stanu zdrowia.

Systemy telemedyczne pomagają w zahamowaniu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, takich jak Covid-19 dzięki ograniczeniu fizycznego kontaktu z personelem medycznym i innymi pacjentami.

telemedycyna

Rodzaje usług medycznych na odległość

Rozwój telemedycyny pozwolił na zdalną realizację wielu usług medycznych. Coraz więcej specjalistów oferuje konsultacje przez Internet lub telefon, m.in. internista, pediatra, endokrynolog, ginekolog, dermatolog, wenerolog, lekarz medycyny pracy, trycholog, hematolog, geriatra, androlog, hepatolog, angiolog, pulmonolog, neurolog, psychiatra i wielu innych.

Telemedycyna w Polsce i na świecie jest pomocna zarówno w diagnozowaniu nagłych przypadków, jak i w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi, takimi jak astma, choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby psychiczne, a także osób po udarze. Ciekawym rozwiązaniem telemedycznym są bransoletki z „guzikiem życia”, które umożliwiają wezwanie pomocy osobom starszym i ciężko chorym mieszkającym samotnie.

Reklama

Jak korzystać z usług telemedycznych?

Aby skorzystać z usług telemedycznych, trzeba zarejestrować się na konsultację z lekarzem online. Obecnie teleporady oferują zarówno prywatne, jak i publiczne przychodnie. Rejestracji można dokonać telefonicznie, dzwoniąc do konkretnej placówki albo online, np. przy pomocy aplikacji Med24, która pozwala pacjentom na odbycie zdalnej wizyty u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistów z całej Polski.

Aplikacja Med24 zapewnia wygodny dostęp do opieki medycznej 24/7, również w weekendy i święta. Oprócz profesjonalnej porady lekarskiej pacjent może liczyć na otrzymanie e-recepty czy skierowania na badania. Za pośrednictwem aplikacji można też otrzymać wyniki diagnostyki laboratoryjnej online.

Rejestracji do lekarza online dokonuje się na konkretny dzień i godzinę. W wybranym terminie lekarz dzwoni do pacjenta i przeprowadza z nim rozmowę. Zdalna wizyta może odbywać się za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, wideokonferencji lub chatu z lekarzem.

Zalety telemedycyny

  • Mimo braku fizycznego kontaktu z lekarzem telemedycyna zapewnia choremu profesjonalną opiekę medyczną i stałe kontrolowanie stanu zdrowia. W razie wystąpienia dolegliwości pacjent ma możliwość szybkiego skonsultowania się z wykwalifikowanym personelem medycznym. Mimo braku fizycznego kontaktu z lekarzem, pacjent ma gwarancję odbycia profes
  • Zdalne monitorowanie pacjenta pozwala ograniczyć częstotliwość wizyt w przychodniach i poradniach specjalistycznych, dzięki czemu chory nie jest narażony na kontakt z innymi osobami czy długie oczekiwanie w kolejkach.
  • Korzystanie z usług telemedycznych zwalnia pacjenta z czasochłonnych i uciążliwych podróży do wyspecjalizowanych ośrodków. Aby skorzystać z teleporady, wystarczy mieć dostęp do Internetu. Z wybranym specjalistą możemy skontaktować się z dowolnego miejsca w Polsce lub na świecie za pomocą smartfona.
  • Podczas konsultacji telemedycznej lekarz zbiera wywiad od pacjenta oraz zapoznaje się z wynikami badań i historią choroby online. Na tej podstawie diagnozuje problem zdrowotny, wydaje zalecenia, a także wystawia e-receptę czy e-zwolnienie.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.