Technescan LyoMAA

Ten lek służy wyłącznie do celów diagnostycznych.

Lek Technescan LyoMAA stosowany jest w czasie badania obrazowego w celu zbadania:
• płuc
• przepływu krwi przez żyły

Lek ten ma postać proszku. Po jego zmieszaniu przez osobę wykwalifikowaną z roztworem substancji radioaktywnej, (99mTc) nadtechnecjanem sodu powstają makroagregaty albuminy ludzkiej znakowane technetem [99mTc]. Po wstrzyknięciu do organizmu, gromadzi się on w pewnych narządach, takich jak płuca. Tę radioaktywną substancję można sfotografować stosując specjalną kamerę znajdującą się poza organizmem pacjenta. Na uzyskanym w ten sposób obrazie ocenia się rozkład substancji radioaktywnej w poszczególnych narządach i całym organizmie. Obraz taki zapewnia także lekarzowi cenne informacje dotyczące budowy i czynności poszczególnych narządów.

Jaki jest skład Technescan LyoMAA, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną są makroagregaty albuminy ludzkiej.
Każda fiolka zawiera 2 mg makroagregatów albuminy ludzkiej.
Krew użyta do wyprodukowania tego leku została przebadana pod kątem określonych zakażeń wirusowych, takich jak zapalenie wątroby typu B i C, zakażenie HIV, z zastosowaniem zatwierdzonych testów.

• Ponadto lek zawiera: cyny(II) chlorek dwuwodny, sodu chlorek, sodu octan bezwodny, albuminę ludzką, kwas solny 1 M do ustalenia pH.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Technescan LyoMAA – jak stosować?

Lek Technescan LyoMAA jest zawsze stosowany w warunkach szpitalnych lub zbliżonych do szpitalnych.
Do jego podawania są uprawnieni wyłącznie wykwalifikowani członkowie personelu medycznego, którzy zostali przeszkoleni w zakresie bezpiecznego posługiwania się materiałami radioaktywnymi. Decyzję o ilości leku Technescan LyoMAA, którą należy zastosować u określonego pacjenta, podejmuje lekarz. Dawka ta zależy od zastosowanej procedury.

Zostanie zastosowana możliwie jak najmniejsza dawka, zapewniająca odpowiednio wyraźne dane obrazowe.

Zwykle dawka wynosi:
Przybliżona dawka dla osób dorosłych wynosi:
• 37-185 MBq we wstrzyknięciu dożylnym.

MBq jest jednostką stosowaną do pomiaru radioaktywności. Określa ona aktywność danej ilości materiału radioaktywnego.

Dzieci w wieku poniżej 18 lat
W przypadku dzieci stosuje się dawki mniejsze, zależne od masy lub powierzchni ich ciała.

Liczba obrazowań
Zwykle wystarczające jest wykonanie jednego wstrzyknięcia.

Przed i po terapii pacjent powinien możliwie jak najwięcej pić. Zapobiegnie to gromadzeniu się substancji czynnej w pęcherzu moczowym.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, ponieważ ten lek jest podawany pod nadzorem lekarza.
Jednakże, gdyby doszło do przyjęcia większej dawki, lekarz zapewni odpowiednią terapię.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Technescan LyoMAA – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Technescan LyoMAA w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Pacjentki w ciąży lub podejrzewające ciążę powinny powiadomić o tym lekarza. Lekarz zaleci stosowanie leku Technescan LyoMAA w okresie ciąży jedynie wtedy, gdy będzie to bezwzględnie konieczne, ponieważ lek ten może przynieść szkodę nienarodzonemu dziecku.

Karmienie piersią
Pacjentki powinny poinformować lekarza o fakcie karmienia piersią. Lekarz może podjąć decyzję o opóźnieniu terapii do chwili zakończenia karmienia piersią. Może także polecić pacjentce przerwanie karmienia piersią na okres 12 godzin i odrzucenie wydzielanego w tym okresie mleka, aż do chwili, kiedy środek radioaktywny przestanie być obecny w organizmie.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Technescan LyoMAA

Ulotka Technescan LyoMAA – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Technescan LyoMAA przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Technescan LyoMAA m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Technescan LyoMAA w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Technescan LyoMAA

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Technescan LyoMAA? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Technescan LyoMAA. Podziel się doświadczeniami na forum.