Tasigna

Tasigna to lek zawierający substancję czynną o nazwie nilotynib.

Lek Tasigna stosowany jest w leczeniu białaczki, nazywanej przewlekłą białaczką szpikową z chromosomem Philadelphia (CML Ph+). CML jest nowotworem krwi, który sprawia, że organizm wytwarza zbyt dużo nieprawidłowych białych krwinek. Lek Tasigna jest stosowany w leczeniu pacjentów z nowo rozpoznaną CML.

U pacjentów chorych na CML zmiana w DNA (materiał genetyczny) prowadzi do powstania sygnału, który sprawia, że organizm wytwarza nieprawidłowe białe krwinki. Tasigna blokuje ten sygnał i tym samym powstrzymuje powstawanie tych nieprawidłowych komórek.

W okresie leczenia przeprowadza się regularnie badania, m.in. badania krwi. Badania te określają:
– liczbę komórek krwi (krwinek białych, krwinek czerwonych i płytek krwi) w organizmie, aby ocenić jak lek Tasigna jest tolerowany.
– czynność trzustki i wątroby w organizmie, aby ocenić jak lek jest tolerowany.
– stężenie elektrolitów w organizmie (potasu, magnezu), które są ważne dla funkcjonowania serca.
– stężenie cukru i tłuszczów we krwi.

Częstość rytmu serca będzie także monitorowana za pomocą urządzenia służącego do pomiaru czynności elektrycznej serca (badanie zwane EKG).

Jaki jest skład Tasigna, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest nilotynib.

Każda kapsułka twarda zawiera 150 mg nilotynibu (w postaci jednowodnego chlorowodorku).

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, krospowidon, poloksamer 188, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian. Otoczka kapsułki twardej składa się z żelatyny, dwutlenku tytanu (E171), czerwonego i żółtego żelaza tlenku (E172) oraz szelaku i czarnego żelaza tlenku (E172) w nadruku.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Tasigna – jak stosować ten lek?

Jaką przyjmować dawkę leku
– Zalecana dawka to 600 mg na dobę. Dawkę tę uzyskuje się przyjmując dwie kapsułki twarde po 150 mg dwa razy na dobę.
Lekarz może przepisać mniejszą dawkę w zależności od tego, jak pacjent reaguje na leczenie.

Kiedy przyjmować lek

Kapsułki twarde należy zażywać:
– dwa razy na dobę (co około 12 godzin);
– przynajmniej 2 godziny po spożyciu jakiegokolwiek pokarmu;
– należy odczekać 1 godzinę od zażycia leku do spożycia posiłku.

W przypadku wątpliwości dotyczących pory przyjmowania leku Tasigna należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Lek Tasigna należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia, co ułatwi pamiętanie o przyjęciu kapsułek twardych.

Jak zażywać lek
– Kapsułki twarde należy połykać w całości, popijając wodą.
– Nie należy przyjmować kapsułek twardych z pokarmem.
– Kapsułek twardych nie należy otwierać, chyba że pacjent nie jest w stanie ich połknąć. Wtedy można wysypać zawartość każdej kapsułki twardej na jedną łyżeczkę do herbaty musu jabłkowego (przecieru jabłkowego) i natychmiast zażyć. Nie wolno używać więcej przecieru jabłkowego niż zmieści się na jednej łyżeczce do herbaty ani nie należy stosować żadnych innych pokarmów niż przecier jabłkowy.

Jak długo stosować lek
Kapsułki należy przyjmować codziennie, tak długo jak zaleci lekarz. Leczenie jest długotrwałe. Lekarz będzie regularnie kontrolować stan pacjenta, aby ocenić czy leczenie przynosi pożądane skutki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Tasigna lub jego przypadkowego zażycia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala. Opakowanie kapsułek twardych i ulotkę należy pokazać lekarzowi lub personelowi szpitalnemu. Może być konieczna pomoc medyczna.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tasigna – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy zażywać leku Tasigna z jedzeniem. Jedzenie może powodować nasilenie wchłaniania leku Tasigna i zwiększenie stężenia leku Tasigna we krwi, nawet do stężenia szkodliwego. Nie należy pić soku z grejpfrutów ani jeść owoców grejpfruta. Mogą one zwiększać stężenie leku Tasigna we krwi, nawet do stężenia szkodliwego.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tasigna w okresie ciąży i karmienia piersią?

– Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży, chyba że jest to absolutnie konieczne. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że jest w ciąży, powinna poinformować o tym lekarza, który przedyskutuje z nią możliwość stosowania leku .
– Kobietom, które mogą zajść w ciążę, lekarz doradzi stosowanie wysoce skutecznych metod antykoncepcji w czasie leczenia i przez okres do dwóch tygodni po jego zakończeniu.
– Nie zaleca się karmienia piersią w czasie leczenia. Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poinformować o tym lekarza.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Tasigna – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Tasigna, wszystkie, kapsułki twarde (Nilotynib)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tasigna m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Tasigna, wszystkie, kapsułki twarde (Nilotynib)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Tasigna - forum pacjentów

Stosujesz Tasigna? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

2 komentarze do wpisu „Tasigna”

  1. Straszne skutki kardiologiczne galopujący miażdżyca lekarze przed tym nie ostrzegają nie umrzesz na bialaczke ale na serce aktualnie jestem przygotowywany do przeszczepu bajpasow ciekawe na jak długo do dupy z takim życiem

    Odpowiedz
  2. Niestety ten lek powoduje u mnie uczulenie, nie mogę go tym samym przyjmować . Jest to ostatni lek w leczeniu. Co dalej , nie wiem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz