Tamanisga

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Lek Tamanisga zawiera jako substancje czynne nebiwolol i hydrochlorotiazyd.

– Nebiwolol jest lekiem działającym na układ sercowo-naczyniowy, należącym do grupy selektywnych leków beta-adrenolitycznych (tj. wybiórczo wpływających na układ sercowonaczyniowy). Zapobiega przyspieszeniu czynności serca i kontroluje siłę skurczu serca. Rozszerza także naczynia krwionośne, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

– Hydrochlorotiazyd jest lekiem moczopędnym, który zwiększa ilość wytwarzanego moczu. Tamanisga to lek złożony zawierający nebiwolol i hydrochlorotiazyd w jednej tabletce i jest stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia krwi (nadciśnienia tętniczego). Jest stosowany zamiast dwóch oddzielnych leków, u tych pacjentów, którzy już wcześniej przyjmowali te dwa leki jednocześnie.

Cena

Sprawdź ile kosztuje Tamanisga.

Skład

Tamanisga, 5 mg + 12,5 mg, tabletki powlekane

– Substancjami czynnymi leku są nebiwolol i hydrochlorotiazyd. Każda tabletka zawiera 5 mg nebiwololu (w postaci chlorowodorku nebiwololu) oraz 12,5 mg hydrochlorotiazydu.

Tamanisga, 5 mg + 25 mg, tabletki powlekane
– Substancjami czynnymi leku są nebiwolol i hydrochlorotiazyd. Każda tabletka zawiera 5 mg nebiwololu (w postaci chlorowodorku nebiwololu) oraz 25 mg hydrochlorotiazydu.

– Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, polisorbat 80, hypromeloza (13,6 mPas), skrobia kukurydziana, kwas cytrynowy jednowodny, celuloza mikrokrystaliczna (PH 120), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Otoczka Opadry White 03A580004 (tylko 5 mg / 12,5 mg), Opadry Yellow 03A520012 (tylko 5 mg / 25 mg): hypromeloza (6 mPas), tytanu dwutlenek (E 171), makrogolu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna, żelaza tlenek żółty (E172) (tylko 5 mg / 25 mg).

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: , .

Dawkowanie

Zalecana dawka to 1 tabletka na dobę i należy ją popijać odpowiednią ilością wody, najlepiej codziennie o tej samej porze.

Lek Tamanisga należy przyjmować na około 30 minut przed posiłkiem, na pusty żołądek.

Dotyczy tylko dawki Tamanisga, 5 mg/12,5 mg:
Linia podziału na tabletce tylko ułatwia jej rozkruszenie w celu łatwiejszego połknięcia.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie należy podawać leku Tamanisga dzieciom i młodzieży.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: , .

Przedawkowanie

Najczęstszymi objawami podmiotowymi i przedmiotowymi przedawkowania są: bardzo wolna czynność serca (bradykardia), niskie ciśnienie krwi mogące prowadzić do omdlenia, duszność podobna do występującej w astmie oskrzelowej, ostra niewydolność serca, nadmierne oddawanie moczu prowadzące do odwodnienia, nudności i senność, kurcze mięśni, zaburzenia rytmu serca (zwłaszcza w przypadku jednoczesnego przyjmowania glikozydów naparstnicy lub leków przeciwarytmicznych).

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Należy zachować ostrożność spożywając alkohol podczas przyjmowania leku Tamanisga, ponieważ może wystąpić omdlenie lub zawroty głowy. W takim przypadku nie należy spożywać alkoholu, w tym wina, piwa i alkoholowych napojów gazowanych.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Pacjentka musi poinformować swojego lekarza jeśli jest w ciąży lub myśli, że jest w ciąży. W takim przypadku lekarz zleca zwykle przyjmowanie innego leku zamiast leku Tamanisga, ponieważ lek Tamanisga nie jest zalecany podczas ciąży. Jest to spowodowane tym, że jedna z substancji czynnych leku – hydrochlorotiazyd przenika przez łożysko. W związku z tym stosowanie leku Tamanisga w ciąży może mieć potencjalnie szkodliwy wpływ na płód i na noworodka.

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub jeśli planuje rozpocząć karmienie piersią. Lek Tamanisga nie jest zalecany dla matek karmiących piersią.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Ten lek może powodować zawroty głowy i zmęczenie. W takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here