Tamanisga

Lek Tamanisga zawiera jako substancje czynne nebiwolol i hydrochlorotiazyd.

– Nebiwolol jest lekiem działającym na układ sercowo-naczyniowy, należącym do grupy selektywnych leków beta-adrenolitycznych (tj. wybiórczo wpływających na układ sercowonaczyniowy). Zapobiega przyspieszeniu czynności serca i kontroluje siłę skurczu serca. Rozszerza także naczynia krwionośne, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

– Hydrochlorotiazyd jest lekiem moczopędnym, który zwiększa ilość wytwarzanego moczu. Tamanisga to lek złożony zawierający nebiwolol i hydrochlorotiazyd w jednej tabletce i jest stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia krwi (nadciśnienia tętniczego). Jest stosowany zamiast dwóch oddzielnych leków, u tych pacjentów, którzy już wcześniej przyjmowali te dwa leki jednocześnie.

Jaki jest skład Tamanisga, jakie substancje zawiera?

Tamanisga, 5 mg + 12,5 mg, tabletki powlekane

– Substancjami czynnymi leku są nebiwolol i hydrochlorotiazyd. Każda tabletka zawiera 5 mg nebiwololu (w postaci chlorowodorku nebiwololu) oraz 12,5 mg hydrochlorotiazydu.

Tamanisga, 5 mg + 25 mg, tabletki powlekane
– Substancjami czynnymi leku są nebiwolol i hydrochlorotiazyd. Każda tabletka zawiera 5 mg nebiwololu (w postaci chlorowodorku nebiwololu) oraz 25 mg hydrochlorotiazydu.

– Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, polisorbat 80, hypromeloza (13,6 mPas), skrobia kukurydziana, kwas cytrynowy jednowodny, celuloza mikrokrystaliczna (PH 120), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Otoczka Opadry White 03A580004 (tylko 5 mg / 12,5 mg), Opadry Yellow 03A520012 (tylko 5 mg / 25 mg): hypromeloza (6 mPas), tytanu dwutlenek (E 171), makrogolu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna, żelaza tlenek żółty (E172) (tylko 5 mg / 25 mg).

Zobacz listę produktów zawierających substancję: , .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Tamanisga – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka to 1 tabletka na dobę i należy ją popijać odpowiednią ilością wody, najlepiej codziennie o tej samej porze.

Lek Tamanisga należy przyjmować na około 30 minut przed posiłkiem, na pusty żołądek.

Dotyczy tylko dawki Tamanisga, 5 mg/12,5 mg:
Linia podziału na tabletce tylko ułatwia jej rozkruszenie w celu łatwiejszego połknięcia.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie należy podawać leku Tamanisga dzieciom i młodzieży.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Najczęstszymi objawami podmiotowymi i przedmiotowymi przedawkowania są: bardzo wolna czynność serca (bradykardia), niskie ciśnienie krwi mogące prowadzić do omdlenia, duszność podobna do występującej w astmie oskrzelowej, ostra niewydolność serca, nadmierne oddawanie moczu prowadzące do odwodnienia, nudności i senność, kurcze mięśni, zaburzenia rytmu serca (zwłaszcza w przypadku jednoczesnego przyjmowania glikozydów naparstnicy lub leków przeciwarytmicznych).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tamanisga – czy mogę spożywać alkohol?

Należy zachować ostrożność spożywając alkohol podczas przyjmowania leku Tamanisga, ponieważ może wystąpić omdlenie lub zawroty głowy. W takim przypadku nie należy spożywać alkoholu, w tym wina, piwa i alkoholowych napojów gazowanych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tamanisga w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pacjentka musi poinformować swojego lekarza jeśli jest w ciąży lub myśli, że jest w ciąży. W takim przypadku lekarz zleca zwykle przyjmowanie innego leku zamiast leku Tamanisga, ponieważ lek Tamanisga nie jest zalecany podczas ciąży. Jest to spowodowane tym, że jedna z substancji czynnych leku – hydrochlorotiazyd przenika przez łożysko. W związku z tym stosowanie leku Tamanisga w ciąży może mieć potencjalnie szkodliwy wpływ na płód i na noworodka.

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub jeśli planuje rozpocząć karmienie piersią. Lek Tamanisga nie jest zalecany dla matek karmiących piersią.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Ten lek może powodować zawroty głowy i zmęczenie. W takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Tamanisga i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Tamanisga – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Tamanisga. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Tamanisga, 5 mg + 12,5 mg, 5 mg + 25 mg, tabletki powlekane (Nebivololum + Hydrochlorothiazidum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tamanisga m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Tamanisga, 5 mg + 12,5 mg, 5 mg + 25 mg, tabletki powlekane (Nebivololum + Hydrochlorothiazidum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Tamanisga? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.