Takrocept

Takrolimus należy do grupy leków określanych jako leki immunosupresyjne. Po przeszczepieniu narządu (np. wątroby, nerki, serca) układ odpornościowy organizmu próbuje odrzucić nowy narząd.

Takrolimus stosuje się w celu zapobiegania odrzuceniu przeszczepionych narządów.

Takrolimus może być również stosowany w przypadku odrzucenia przeszczepionego narządu. Jeśli pacjent przyjmował leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu, które okazały się nieskuteczne, lekarz może zmienić leczenie pacjenta, przepisując lek Takrolimus.

Takrolimus często stosuje się w skojarzeniu z innym lekami, które również wpływają hamująco na układ immunologiczny.

Jaki jest skład Takrocept, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest takrolimus.
Każda kapsułka twarda zawiera 0,5 mg lub 1 mg takrolimusu.

Ponadto lek zawiera: hypromeloza E5 (E 464), laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodu (E 468), magnezu stearynian (E 572).

Skład otoczki kapsułki leku Tacrolimus Intas 0,5 mg: żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan, żelatyna, zaś skład otoczki kapsułki leku Tacrolimus Intas 1 mg: tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan, żelatyna.

Tusz do nadruku na otoczce kapsułki: szelak, glikol propylenowy, żelaza tlenek czarny (E 172), potasu wodorotlenek.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Dawkowanie preparatu Takrocept – jak stosować ten lek?

Takrolimus należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lekarz ustali początkową dawkę leku Tacrolimus Intas, zapobiegającą odrzuceniu przeszczepionego narządu na podstawie masy ciała. Początkowa dobowa dawka leku podawana zaraz po przeszczepieniu zależy od rodzaju przeszczepionego narządu i wynosi zwykle od 0,075 mg/kg mc. na dobę do 0,30 mg/kg mc. na dobę.

Dawka zależy od ogólnego stanu zdrowia oraz od innych stosowanych leków immunosupresyjnych.
Lekarz będzie przeprowadzał regularne badania morfologii krwi w celu ustalenia właściwej dawki, a sporadycznie w celu modyfikacji jej wielkości. Jeżeli stan kliniczny będzie stabilny, lekarz zmniejszy dawkę leku Tacrolimus Intas. Lekarz dokładnie poinformuje pacjenta o tym, ile kapsułek leku Tacrolimus Intas należy zażywać i jak często.

Lek Tacrolimus Intas, kapsułki twarde przyjmuje się doustnie dwa razy na dobę, zazwyczaj rano i wieczorem. Takrolimus zwykle przyjmuje się na czczo, co najmniej godzinę przed posiłkiem lub po upływie 2 do 3 godzin po posiłku. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.
Kapsułkę należy przyjąć natychmiast po wyjęciu z blistra. Podczas przyjmowania takrolimusu należy unikać spożywania soku grejpfrutowego.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego przyjęcia zbyt wielu kapsułek należy natychmiast udać się do lekarza lub skontaktować z najbliższym oddziałem dyżurnym szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Takrocept – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Tacrolimus Intas zwykle przyjmuje się na czczo, co najmniej godzinę przed posiłkiem lub po upływie 2 do 3 godzin po posiłku. Podczas przyjmowania leku Tacrolimus Intas należy unikać spożywania grejpfrutów i soku grejpfrutowego.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Takrocept w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka planuje zajść w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży, przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku powinna zasięgnąć rady lekarza lub farmaceuty.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Takrocept i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność i cenę leku.

Ulotka Takrocept – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Takrocept m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Takrocept? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Dodaj komentarz