TAKROCEPT

Działanie i wskazania

Takrolimus należy do grupy leków określanych jako leki immunosupresyjne. Po przeszczepieniu narządu (np. wątroby, nerki, serca) układ odpornościowy organizmu próbuje odrzucić nowy narząd.

Takrolimus stosuje się w celu zapobiegania odrzuceniu przeszczepionych narządów.

Takrolimus może być również stosowany w przypadku odrzucenia przeszczepionego narządu. Jeśli pacjent przyjmował leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu, które okazały się nieskuteczne, lekarz może zmienić leczenie pacjenta, przepisując lek Takrolimus.

Takrolimus często stosuje się w skojarzeniu z innym lekami, które również wpływają hamująco na układ immunologiczny.

Skład

Substancją czynną leku jest takrolimus.
Każda kapsułka twarda zawiera 0,5 mg lub 1 mg takrolimusu.

Ponadto lek zawiera: hypromeloza E5 (E 464), laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodu (E 468), magnezu stearynian (E 572).

Skład otoczki kapsułki leku Tacrolimus Intas 0,5 mg: żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan, żelatyna, zaś skład otoczki kapsułki leku Tacrolimus Intas 1 mg: tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan, żelatyna.

Tusz do nadruku na otoczce kapsułki: szelak, glikol propylenowy, żelaza tlenek czarny (E 172), potasu wodorotlenek.

Dawkowanie

Takrolimus należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lekarz ustali początkową dawkę leku Tacrolimus Intas, zapobiegającą odrzuceniu przeszczepionego narządu na podstawie masy ciała. Początkowa dobowa dawka leku podawana zaraz po przeszczepieniu zależy od rodzaju przeszczepionego narządu i wynosi zwykle od 0,075 mg/kg mc. na dobę do 0,30 mg/kg mc. na dobę.

Dawka zależy od ogólnego stanu zdrowia oraz od innych stosowanych leków immunosupresyjnych.
Lekarz będzie przeprowadzał regularne badania morfologii krwi w celu ustalenia właściwej dawki, a sporadycznie w celu modyfikacji jej wielkości. Jeżeli stan kliniczny będzie stabilny, lekarz zmniejszy dawkę leku Tacrolimus Intas. Lekarz dokładnie poinformuje pacjenta o tym, ile kapsułek leku Tacrolimus Intas należy zażywać i jak często.

Lek Tacrolimus Intas, kapsułki twarde przyjmuje się doustnie dwa razy na dobę, zazwyczaj rano i wieczorem. Takrolimus zwykle przyjmuje się na czczo, co najmniej godzinę przed posiłkiem lub po upływie 2 do 3 godzin po posiłku. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.
Kapsułkę należy przyjąć natychmiast po wyjęciu z blistra. Podczas przyjmowania takrolimusu należy unikać spożywania soku grejpfrutowego.

Przedawkowanie

W razie przypadkowego przyjęcia zbyt wielu kapsułek należy natychmiast udać się do lekarza lub skontaktować z najbliższym oddziałem dyżurnym szpitala.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Lek Tacrolimus Intas zwykle przyjmuje się na czczo, co najmniej godzinę przed posiłkiem lub po upływie 2 do 3 godzin po posiłku. Podczas przyjmowania leku Tacrolimus Intas należy unikać spożywania grejpfrutów i soku grejpfrutowego.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka planuje zajść w ciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży, przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku powinna zasięgnąć rady lekarza lub farmaceuty.

Ulotka – skutki uboczne

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Brak charakterystyki w bazie.

Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here