Konsultacja merytoryczna:

Takhzyro

Substancją czynną leku TAKHZYRO jest lanadelumab.

TAKHZYRO jest lekiem stosowanym u osób dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszych w celu zapobiegania napadom obrzęku naczynioruchowego u pacjentów z dziedzicznym obrzękiem naczynioruchowym (ang. hereditary angioedema, HAE).

HAE to choroba przekazywana rodzinnie. Krew u osób z tą chorobą nie zawiera wystarczającej ilości białka zwanego „inhibitorem C1” lub inhibitor C1 nie działa prawidłowo. Prowadzi to do powstawania zbyt dużej ilości „kalikreiny osoczowej”, co z kolei powoduje powstawanie większej ilości „bradykininy” w krwiobiegu. Nadmiar bradykininy powoduje występowanie objawów HAE, takich jak obrzęk i ból:
• dłoni i stóp,
• twarzy, powiek, warg lub języka,
• krtani, co może utrudniać oddychanie,
• narządów płciowych.

Lek TAKHZYRO to rodzaj białka, które blokuje aktywność kalikreiny osoczowej. Pomaga to zmniejszyć ilość bradykininy w krwiobiegu i zapobiega objawom HAE.

Jaki jest skład Takhzyro, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest lanadelumab. Każda fiolka zawiera 300 mg lanadelumabu w 2 ml.

Pozostałe składniki to: disodu fosforan dwuwodny, kwas cytrynowy jednowodny, histydyna, sodu chlorek, polisorbat 80 i woda do wstrzykiwań – patrz punkt 2 ulotki „Lek TAKHZYRO zawiera sód”

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Takhzyro – jak stosować ten lek?

Lek TAKHZYRO jest dostarczany w fiolkach do jednorazowego użycia jako roztwór gotowy do podania. Leczenie pacjenta zostanie rozpoczęte i będzie prowadzone pod nadzorem lekarza doświadczonego w opiece nad pacjentami z HAE.

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości lub dalszych pytań dotyczących stosowania tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Jaką dawkę leku TAKHZYRO należy stosować
Zalecana dawka początkowa to 300 mg co 2 tygodnie. Jeśli u pacjenta przez długi okres nie wystąpił napad, lekarz może zmienić dawkę na 300 mg co 4 tygodnie, szczególnie u pacjenta o małej masie ciała.

Jak wstrzykiwać lek TAKHZYRO
W przypadku samodzielnego wstrzykiwania leku TAKHZYRO przez pacjenta lub wstrzykiwania go przez opiekuna, pacjent lub opiekun musi dokładnie przeczytać instrukcje zawarte w punkcie 7 „Instrukcja stosowania” i postępować zgodnie z nimi.
• Lek TAKHZYRO jest przeznaczony do wstrzykiwania pod skórę („wstrzyknięcie podskórne”).
• Lek może być wstrzykiwany samodzielnie przez pacjenta lub przez opiekuna.
• Lekarz, farmaceuta lub pielęgniarka powinni poinstruować pacjenta, jak prawidłowo przygotować i wstrzyknąć lek TAKHZYRO przed pierwszym użyciem. Pacjent ani opiekun nie powinni podawać leku samodzielnie, dopóki nie przejdą szkolenia z zakresu wykonywania wstrzyknięcia leku.
• Wprowadzić igłę w tkankę tłuszczową na brzuchu, udzie lub górnej części ramienia.
• Lek należy za każdym razem wstrzykiwać w inne miejsce.
• Należy stosować każdą fiolkę leku TAKHZYRO tylko raz.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy poinformować lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę, jeżeli pacjent zastosuje zbyt dużą ilość leku TAKHZYRO.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Takhzyro – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Takhzyro w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Takhzyro. Istnieją ograniczone informacje dotyczące bezpieczeństwa stosowania leku TAKHZYRO podczas ciąży i karmienia piersią. W celu zachowania ostrożności, zaleca się unikanie stosowania lanadelumabu podczas ciąży i karmienia piersią. Lekarz omówi z pacjentką zagrożenia i korzyści związane z przyjmowaniem tego leku.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Ten lek wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka Takhzyro – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

TAKHZYRO, 300 mg, roztwór do wstrzykiwań (lanadelumab)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 454.73 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Takhzyro m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

TAKHZYRO, 300 mg, roztwór do wstrzykiwań (lanadelumab)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 7 razy

Rozmiar plku 233.46 KB

Cena - ile kosztuje Takhzyro?

Cena Takhzyro i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Takhzyro.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Takhzyro? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

GAVISCON Lek zaczyna działać po 3 minutach od zastosowania, przynosząc ulgę i likwidując uczucie pieczenia w gardle oraz w klatce piersiowej.

Ciągłe wycieranie nosa podczas kataru skutkuje podrażnieniem skóry tych okolic. Rozwiązaniem może być Żel na katar z wyciągiem majerankowym. Działa on nawilżająco i łagodząco, dodatkowo specjalne olejki eteryczne pomagają…

Produkt leczniczy Pelavo Med 20 mg/4ml roztwór doustny zawiera suchy wyciąg z korzenia pelargonii. Jest to tradycyjny lek roślinny do stosowania w leczeniu objawów przeziębienia. Można stosować u dzieci powyżej 6. roku życia, mł…

Ranvit D3 2000j.m to suplement diety zalecany do stosowania w celu uzupełnienia codziennej diety w witaminę D. Preparat rekomendowany dla osób powyżej 60. roku życia, kobiet w okresie okołomenopauzalnym i osób, które spędzają…

Produkt leczniczy Paracetamol 0,5g to preparat do stosowania w łagodzeniu bólu o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, a także w obniżaniu gorączki. Każda tabletka zawiera aż 500mg substancji czynnej, czyli paracetamolu.

Zatocan Forte + witamina C wykazuje właściwości immunostymulujące, przeciwbakteryjne oraz przeciwgorączkowe. Działa rozrzedzająco na zalegający w drogach oddechowych śluzu i ułatwia oddychanie.

Suplement diety w płynie Liposol Vitamin D3 z lanoliny zawiera liposomalną witaminę D. W tej postaci cholekalcyferol wchłania się dużo lepiej, dzięki czemu organizm w pełni może korzystać z jego właściwości…

Wskazaniem do stosowania produktu leczniczego Aflavic Max 1g jest przewlekła niewydolność krążenia żylnego kończyn dolnych. Za skuteczne działanie leku odpowiada zmikronizowana diosmina. Jedna tabletka zawiera aż 1000mg tego składnika.

Wyjątkowy składnik, który wymaga suplementacji, gdyż wraz z wiekiem jego poziom w organizmie systematycznie spada. Suplement diety Koenzym Q10 Forte 60mg pozwala uzupełnić codzienną dietę w naturalny, pozyskiwany w procesie fermentacji koenzym Q10.

Lek o działaniu przeciwbakteryjnym DaFurag Max 100mg wskazany jest przy zakażeniach dróg moczowych. Substancję czynną produktu leczniczego stanowi furazydyna. Lek można podawać dorosłym oraz młodzieży powyżej 15. roku życia.

Lek do krótkotrwałego stosowania w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy. Produkt leczniczy Theraflu Total Grip zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, chlorowodorek fenylefryny i gwajafenezynę. Lek w postaci proszku do sporządzania roztworu.

Preparat przeznaczony dla osób, które chcą uzupełnić swoją codzienną dietę w witaminę B12, ale mają problem z połykaniem kapsułek. Suplement diety Solgar Metylokobalamina (WitB12) 1000mcg ma postać smacznych, wiśniowych bryłek do ssania lub ż…

Jedno z najsmaczniejszych połączeń smakowych, czyli migdały i kokos. Allnutrition Nutlove Coco Crunch krem migdałowo-kokosowy to prawdziwie rozpustna przekąska. Można sobie na nią pozwolić bez wyrzutów sumienia, gdyż nie zawiera dodatku cukru.

Naturalny suplement diety w postaci oleju Czarny Kmin 100%! Preparat ten zawiera olejek z czarnuszki oraz sporą porcję witaminy E. Czarnuszka to uznane źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, fitosteroli oraz olejku eterycznego.

Natur Planet Suszone owoce morwy to produkt, który świetnie sprawdza się jako pyszna i wartościowa przekąska. Morwa jest również idealnym dodatkiem do musli, sałatek oraz deserów. Owoce morwy są dobrym źródłem m…

Zestaw polecany dla osób cierpiących z powodu dolegliwości hemoroidalnych – NeoFitoroid Zestaw Biomaść + Płyn do mycia. To dwa wyroby medyczne wskazane do stosowania w leczeniu hemoroidów. Oba preparaty wykazują działanie mukoadhezyjne.

Proszek do przygotowywania zawiesiny doustnej zawierający dużą porcję laktoferyny. Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego Lactinea polecany jest dla dorosłych, dzieci oraz niemowląt od pierwszego dnia życia.

Zestaw witamin i minerałów wzbogacony o Complex Cellta-16, czyli kompozycję wyciągów z warzyw i owoców, które charakteryzują się wysoką zawartością antyoksydantów. Suplement diety Vigor Essential można stosować od 15. roku życia.

Nierafinowany Olej czosnkowy z pierwszego tłoczenia to doskonały pomysł na przemycenie charakterystycznego, czosnkowego aromatu do dań na zimno. Produkt powstał przez wzbogacenie wysokiej jakości oleju słonecznikowego ekstraktem z czosnku.

Kapsułki D-Vitum Immuno D+A zawierają cholekalcyferol i witaminę A, które wspomagają prawidłową pracę układu odpornościowego. W preparacie znajduje się także olej z wątroby rekina, obfitujący w kwasy Omega-3 i Omega-9 oraz…