TACROLIGEN

Działanie i wskazania

Tacroligen, jest lekiem immunosupresyjnym. Po przeszczepieniu narządu (np. wątroby, nerki, serca) układ immunologiczny pacjenta będzie próbował odrzucić nowy narząd.

Tacroligen, stosuje się w celu kontrolowania odpowiedzi układu immunologicznego organizmu i umożliwienia przyjęcia przeszczepionego narządu.

Tacroligen, jest często stosowany w skojarzeniu z innymi lekami, które również mają działanie immunosupresyjne.
Tacroligen, może być również stosowany w przypadku odrzucania przeszczepionej wątroby, nerki, serca lub innych narządów, jeżeli zastosowane wcześniej leczenie nie umożliwiało kontrolowania odpowiedzi układu immunologicznego po przeszczepieniu narządu.

Skład

Tacroligen, 0,5 mg kapsułki, twarde
– Substancją czynną leku jest takrolimus.
Każda 0,5 mg kapsułka zawiera 0,5 mg takrolimusu.
Pozostałe składniki to :
– powidon K-30, kroskarmeloza sodowa (E468), laktoza bezwodna, magnezu stearynian.
– Skład otoczki: tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (172), żelatyna

Tacroligen, 1 mg kapsułki, twarde
Substancją czynną leku jest takrolimus.
Każda 1 mg kapsułka zawiera 1 mg takrolimusu.
Pozostałe składniki to :
– powidon K-30, kroskarmeloza sodowa (E468), laktoza bezwodna, magnezu stearynian.
– Skład otoczki: tytanu dwutlenek (E171), żelatyna

Tacroligen, 5 mg kapsułki, twarde
Substancją czynną leku jest takrolimus.
Każda 5 mg kapsułka zawiera 5 mg takrolimusu.
Pozostałe składniki to:
– powidon K-30, kroskarmeloza sodowa (E468), laktoza bezwodna, magnezu stearynian.
– Skład otoczki: tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek czerwony (E172), żelatyna

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Odbierając receptę należy upewnić się, że za każdym razem otrzymuje się ten sam lek zawierający takrolimus, o ile specjalista transplantolog nie zalecił zmiany na inny lek zawierający takrolimus.
Lek należy przyjmować dwa razy na dobę. Jeśli lek wygląda inaczej niż zwykle lub są inne zalecenia odnośnie jego dawkowania, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty tak szybko jak to możliwe, aby upewnić się, że pacjent otrzymał właściwy lek.
Lekarz ustali początkową dawkę zapobiegającą odrzuceniu przeszczepionego narządu na podstawie masy ciała pacjenta. Początkowa dobowa dawka leku podawana w okresie bezpośrednio po przeszczepieniu jest zależna od rodzaju przeszczepionego narządu i wynosi zwykle od 0,075 mg/kg mc./dobę do 0,30 mg/kg mc./dobę.
Wielkość dawki zależy od ogólnego stanu zdrowia oraz od innych stosowanych leków immunosupresyjnych. Po rozpoczęciu leczenia lekiem Tacroligen, lekarz będzie przeprowadzał regularnie badania krwi w celu ustalenia odpowiedniej dawki.
Zazwyczaj jeżeli stan kliniczny jest stabilny, lekarz zmniejsza dawkę leku Tacroligen,. Lekarz powie dokładnie ile kapsułek należy zażywać i jak często.

Tacroligen, przyjmuje się doustnie dwa razy na dobę, zazwyczaj rano i wieczorem. Kapsułki takrolimusu przyjmuje się na czczo lub na co najmniej 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 do 3 godzin po posiłku. Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. W czasie przyjmowania kapsułek takrolimusu należy unikać spożywania grejpfrutów i soku grejpfrutowego. Nie połykać środka osusząjącego, znajdującego się w opakowaniu z folii.

Przedawkowanie

Jeżeli przez przypadek zażyje się większą dawkę leku Tacroligen, niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Tacroligen, przyjmuje się na czczo lub po upływie 2 do 3 godzin po posiłku. Następny posiłek można spożyć po upływie co najmniej 1 godziny. W czasie leczenia lekiem Tacroligen, należy unikać spożywania grejpfrutów (również w postaci soku), ponieważ mogą mieć wpływ na stężenie leku we krwi.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Jeżeli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa że jest w ciąży lub planuje zajście w ciążę powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Weryfikacja ceny w aptece, dostępność

Opinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here